Львівський портал

У Львові перепоховають політв’язня та упівця Данила Шумука

27 грудня на полі почесних поховань Личаківського цвинтаря перепоховають політв’язня, громадського діяча та борця за незалежність України Данила Шумука. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі Львівської міськради.

Перепоховання Данила Шумука у Львові ініціювала його онука Ніна Калач. Саме вона звернулась до мерїі з проханням перенести прах її діда до місця вічного спочинку його побратимів з УПА та дисидентського руху.

Як відомо, Данило Шумук помер у 2004 році і похований у Покровську на Донечиині, де жила його донька. Вочевидь саме через наближення фронту рідні політв’язня й вирішили перепоховати його у Львові.

Перенесення праху вдалося реалізувати завдяки військовослужбовцям 13 бригади «Хартія» Національної гвардії.

«У «Хартії» ми усвідомлюємо цінність пам’яті про тих, хто боровся за незалежність України. Ми розуміємо, чому росія плюндрує та знищує місця пам’яті. Українські місця пам’яті – це важливий елемент нашої культури і нашої опірності ворогу. Збереження пам’яті про тих, хто боровся за Україну, робить нас сильнішими. Пам’ять захищає», – прокоментував сержант 13 бригади «Хартія», публіцист та історик Вахтанг Кіпіані.

Чин похорону розпочнеться 27 грудня о 14:00 у Гарнізонному храмі (вул. Театральна,11). О 15:00 – перепоховання на Личаківському цвинтарі.

О 17:30 всіх кличуть на лекцію про Данила Шумука від сержантів 13 бригади «Хартія» Вахтанг Кіпіані та Володимир Бірчак. Вона пройде у стінах Львівської міської ради.

Довідково:

Данило Шумук (1914–2004) – громадський діяч, в’язень польських тюрем, нацистських і радянських таборів, дисидент та учасник руху опору. Член Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод. Народився на Волині.

У 1935 році засуджений за участь у комуністичному підпіллі. У червні 1941 року потрапив до полону, перебував у німецьких концтаборах для радянських полонених на Полтавщині, восени звідти втік.

З березня 1943 до грудня 1944 перебував в УПА, був політвиховником і викладав на вишколах. У лютому 1945 року Данила Шумука арештував НКВС під час рейду на Київщині, невдовзі за участь в УПА був засуджений до смертної кари, але невдовзі її замінили на 20-річне ув’язнення. Вийти на волю зумів у 1956 році після перегляду справи, але через переслідування КДБ був змушений зі сім’єю переїхати на Дніпропетровщину.

КДБ неодноразово намагався завербувати Данила Шумука і змусити до співпраці, але після відмови у 1958 році був знову засуджений до десяти років тюрми за обвинуваченням в «антирадянській пропаганді й агітації».

Втретє арештований у 1972 році під час операції КДБ «Блок», коли за участь в українському національно-демократичному русі було заарештовано близько ста осіб, серед яких були Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Іван Світличний, Євген Сверстюк, Леонід Плющ.

Під час усіх ув’язнень був активним учасником боротьби за статус політв’язня й інших протестних акцій, брав участь у голодуваннях.

У 1979 році Данило Шумук став членом-засновником Гельсінської Групи у місцях позбавлення волі й Української Гельсінської Групи загалом. Зрештою після звільнення з тюрми у 1987-му зумів виїхати до родини в Канаду, де написав книгу спогадів про ГУЛАГ.

У 2002 році повернувся до України та оселився у дочки Віри у Покровську на Донеччині, де й помер 21 травня 2004 року.

Данило Шумук є борцем за незалежність України згідно з ЗУ «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті».

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2024-12-23 16:11:00