У Львові остаточно знесли радянський Пагорб Слави

У вівторок, 27 травня, у Львові знесли парадний вхід до Пагорба Слави на вул. Пасічній. Таким чином комунальні служби завершують повний демонтаж радянського монумента. Про це повідомив керуючий справами виконкому Львівської міськади Євген Бойко.
Посадовець опублікував відео, на якому видно знесення центрального входу на Пагорб Слави, зробленого з дорогих матеріалів. Деякі з цих елементів перенесуть у музей.
«Пагорб Слави у Львові впав 27 травня 2025 року. Деякі елементи меморіалу відправимо на спочинок у музей “Територія Терору”», – коротко прокоментував Євген Бойко.
Зазначимо, що декомунізацію Пагорба Слави у Львові почали ще у 2022 році, коли звідси прибрали зірку, серпи та молоти. Згодом із вхідної колони зняли пропагандистський вислів російською мовою: «Вічна слава героям, полеглим у бою за честь та славу нашої Батьківщини», а також вивезли всі пам’ятники.
У квітні цьогоріч на Пагорбі Слави взялись демонтовувати всі інші кам’яні споруди та елементи. Станом на 1 травня тут знесли вже 80% комплексу, а також почали ексгумацію поховань, здійснених у радянські часи.
Загалом на Пагорбі Слави є понад 220 індивідуальних поховань, чотири братські могили і, ймовірно, могили агентів НКВС Ніколая Кузнєцова та майора Стєпана Путіна. Їхні останки щонайменше кілька разів намагались вкрасти, також вимагали повернути в Росію.
Фахівці, які проводять ексгумацію, під час роботи на Пагорбі Слави виявили два тіла у гробі замість одного або ж покладеного у могилу радянського полковника обличчям донизу. Все це, кажуть експерти, свідчить про зневагу більшовиків до загиблих за їхню владу.
Усі знайдені на території меморіалу останки перепоховають на Голосківському цвинтарі. Це хотіли зробити ще у 2024 році, проте роботи відтермінувались у часі через тривалу ексгумацію на колишньому Марсовому полі, що розташований поруч.
Початок ексгумаційних робіт, 1 травня 2025 року. Фото Романа Балука/ЛМР
Довідково:
Сучасний Пагорб Слави на вул. Пасічній у Львові відкрила радянська влада у 1952 році як Меморіал воїнів Червоної армії (архітектори А. Натальченко, Г. Швецько-Вінецький та І. Персиковий).
До цього тут був військовий цвинтар, де поховали 2545 солдатів російської армії, які загинули у Галицькій битві в серпні 1914 року. Після відступу росіян зі Львова влітку 1915 року кладовище залишилося без догляду, тож у 1937 році тіла ексгумували та перенесли його до основних поховань на Австрійський військовий цвинтар.
Зважаючи на мільйонні втрати СРСР у Другій світовій війні, радянська влада у 1944 році вирішила на місці колишнього військового цвинтаря облаштувати Меморіал воїнів Червоної армії.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-05-27 15:14:00