Україна і світ

У Києві відбувся XI Форум розвитку громадянського суспільства

Громадянське суспільство є ключовим актором змін в Україні після Революції Гідності. За умов російсько-української війни волонтери та громадський сектор надають безпрецедентну допомогу Збройним Силам України. XI Форум громадянського суспільства «Основний елемент», головним організатором якого є ІСАР Єднання, об’єднав багато громадських організацій. Кореспонденти АрміяInform відвідали форум та розповіли про головне, що обговорювалося під час події.

Координація зусиль, командна робота та солідарність це те, що перетворює небайдужих людей на громадянське суспільство. Свої вступні слова на форумі виголосили представники співорганізаторів та партнерів.

Виконувач обов’язків директора Програми розвитку ООН в Україні Яко Сільє наголосив, що українці показали свою стійкість на війні.

«Війна триває, поки ми говоримо, і завдає шкоди вразливим, руйнує громади, скасовуючи досягнення розвитку. Для нас дуже важливо, щоб розвиток був пріоритетним і паралельним із надзвичайно важливою гуманітарною допомогою.

Яко Сільє

Український народ продемонстрував неймовірну єдність перед головною загрозою – війна не зламала дух і рішучість українців. Натомість це об’єднує людей і вони є солідарними. Це підтверджує нещодавнє опитування, яке провели ПРООН та USAID, де українці вказали, що зараз, як ніколи раніше, вони сильно дбають про майбутнє України, – підкреслив Сільє.

Голова правління «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук у своєму виступі онлайн наголосила на необхідності змін міжнародних організацій. – Саме волонтери були тими, хто першими зустрів широкомасштабну агресію рф у той час, коли міжнародні організації виїхали з України або переїхали на Захід держави – заявила Матвійчук.

Олександра Матвійчук

Центр громадянських свобод – українська правозахисна організація, яка стала лауреатом Нобелівської премії миру.

Під час панельної дискусії «Україна у вогні: як громадянське суспільство наближає перемогу» інтелектуали, правозахисники, юристи та політики обговорили поточні виклики. Експерт з довготермінових стратегій Євген Глібовицький наголосив, що нині настав час створювати нові інституції на основі цінностей української революції на Майдані, яка розпочалася ще з революції на Граніті 1990 року. І громадянське суспільство є тією групою, яка й визначить майбутнє України. Нагадаємо, що інституції важливі тим, що попри політичні зміни установи продовжують працювати без огляду на те, хто перебуває при владі.

Представниця Fight for Rights Ірина Федорович у своєму виступі розповіла про людей з особливими потребами в Україні та про виклики війни. Викликом перших місяців широкомасштабного вторгнення стала евакуація, хоча влітку про неї масово почалася комунікація з боку української влади. На думку Федорович, потреби вразливих категорій суспільства це насамперед відповідальність місцевих органів влади. Хоча все залежить від рівня фінансування громад на місцях, які зуміли акумулювати кошти на соціальні видатки внаслідок реформи децентралізації.

Якщо говорити про міжнародний вимір щоденної роботи українського громадянського суспільства, то це адвокація щодо надання Україні всебічної допомоги для відбиття російської агресії. Адвокація – це проведення переговорів правозахисників, журналістів, аналітиків з іноземними політиками щодо більшого залучення в певних питаннях.

Андрій Куликов, Ірина Федорович, Марина Хромих, Тетяна Печончик

Українські правозахисники впливають на світову політику через апелювання до загальнолюдських цінностей та розповідаючи про жахи воєнних злочинів, які вчинили російські окупанти в Україні. Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик розповіла про авдокаційні поїздки до Африки, де так само важливо працювати. Широкомасштабне російське вторгнення в Україну показало, що з країнами Глобального Півдня теж потрібно працювати для пояснення того, що відбувається в нашій державі.

Заступник голови депутатської фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук привітала з Міжнародним днем волонтера та наголосила, що без участі громадянського суспільства важко собі уявити нашу майбутню перемогу.

Саме представники громадянського суспільства активно виступають за впровадження реформ. Тим паче, що від цього залежить як подальша інтеграція України до ЄС і НАТО, так і надання допомоги з боку країн-партнерів. Виконавча директорка Фундації DEJURE Марина Хромих сказала, що першочерговою зміною має відбутися судова реформа, адже двоє з семи пунктів отримання кандидатського статусу України в ЄС стосуються саме цього.

Загалом встановлення верховенства права це те, що вже довгий час турбує активних українців, які прагнуть домогтися інтенсивної боротьби з корупцією з боку влади.

Форум був чудовою платформою для презентації різноманітних волонтерських ініціатив. Тим паче, що форум було проведено в Міжнародний день волонтера.

Подія сприяла нетворкінгу між представниками громадських організацій, ініціатив та волонтерів. Окремо відбулися публічні лекції, де співавтор цієї статті Єгор Брайлян розповів про громадську думку щодо російсько-української війни в світі.

Завершення XI Форуму було феєричним, коли згадали волонтерів з усієї країни під час оголошення тих, хто подавався на Волонтерську премію-2022 від ініціативи «Євромайдан SOS» та Центру громадянських свобод. Переможців не оголошували, бо всі волонтери на своєму місці роблять фантастичні речі. Виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова розповіла про значення Нобелівки миру для подальшого просування інтересів України в світі, щоб було засуджено російських воєнних злочинців.

«Звичайні люди роблять надзвичайні речі» – такою фразою Олександри Матвійчук можна позначити загальну атмосферу форуму.

XI Форум розвитку громадянського суспільства «Основний елемент» було організовано Isar «Єднання» за сприяння USAID, МЗС Швеції, МЗС Данії, Програми розвитку ООН та Представництва ЄС в Україні.  

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото Ольги Мосьондз 

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2022-12-06 21:03:34