Україна і світ

Третій людині у світі трансплантовано нирку свині: американка чекала пересадки вісім років


53-річній Товану Луні з Алабами, яка тривалий час страждала на ниркову недостатність і  вісім років чекала на трансплантацію органу, пересадили нирку, вилучену від генетично модифікованої свині.

Оперували хірурги Langone Health NYU.

Експериментальна операція

Це була експериментальна операція, схвалена Управлінням з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів згідно з програмою розширеного доступу або милосердного використання, яка дозволяє використовувати несхвалені продукти, коли пацієнти мають небезпечні для життя стани.

Пацієнтка стала третьою людиною у світі, яка отримала нирку свині. А взагалі п’ятою, якій в США пересадили орган від генетично модифікованих свиней. Двоє чоловіків, які отримали свинячі серця, на жаль, померли незабаром після цього.

Усі розуміють, що успіх цієї пересадки може пришвидшити початок клінічного випробування, наблизивши узаконення трансплантації органів генно модифікованих свиней.

Це дуже нагальна проблема, оскільки нестача людських органів для трансплантації стоїть у світі дуже гостро.

Що змінилося для пацієнтки з новою ниркою

Нині, отримавши нову нирку, пані Луні почувається чудово. Вона припинила діаліз, її артеріальний тиск, який був високим протягом десятиліть, тепер контролюється.

Повернувся і апетит, якого не було протягом багатьох років через нудоту, провоковану діалізом.

– Я ніколи не відчувала себе краще, легко займаюся домашніми справами і готую їжу, — сказала пані Луні журналістам.

Директор Інституту трансплантації Лангона Нью-Йоркського університету доктор Роберт Монтгомері зазначив, що наступні кілька тижнів будуть критичними.

Хірург розповідає, що знайти сумісну людську нирку для пані Луні було складно.

– Насправді багато в чому це був її єдиний вихід, – зазначив хірург.

Лікар сподівається, що жінка відновиться після операції та стане першою людиною, у якої не буде серйозних ускладнень від трансплантації органу модифікованої свині.

Стояла в черзі на людську нирку – отримала свинячу

Товану Луні стояла в списку очікування на людську донорську нирку, і насправді мала високу вірогідність отримати новий орган, оскільки сама була донором. У 1999 році вона віддала матері свою нирку.

На той час їй було 20 років і вона була здоровою. Але коли в 2002 році Товану завагітніла другою дитиною, у жінки розвинувся небезпечний для життя розлад під назвою прееклампсія, що спричинила появу неконтрольованого високого кров’яного тиску.

Високий кров’яний тиск – реальна загроза для нирок. І у 2016 році пані Луні знадобився діаліз. Невдовзі вона стала на чергу в лист очікування нової нирки.

Коли донора тривалий час не могли знайти через особливості організму і наявність великої кількості антитіл у крові, жінка мало не впала у відчай. Аж раптом побачила по телевізору програму про ксенотрансплантацію і вирішила, що це її шанс.

Але знадобилося ще два роки, доки пересадка нирки від генно модифікованої свині стала для Товану Луні реальністю.

Свині можуть стати рятівниками

Менш ніж 30 тис. нирок від посмертних чи родинних донорів трансплантують щороку, а потреба – понад 100 тис. Саме стільки американців із важкими захворюваннями органів або органною недостатністю перебувають у списках очікування на донорський орган.

Переважна більшість — понад 90 тис. — чекають на нирку.

Пацієнти в списках очікування складають лише частину з понад 550 тис., які перебувають в США на діалізі, але їх не ставлять на чергу в лист очікування, бо органів бракує.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо тварин вдасться успішно генетично модифікувати, щоб їхні органи мали меншу ймовірність провокувати сильну імунну відповідь в організмі людини, це могло б стати рятівною революцією.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-18 11:40:00