«Треба допомогти — значить, треба їхати»: як цивільні лікарі обстежують захисниць у прифронтовій зоні

Поки військові виконують бойові завдання, цивільні лікарі у власну відпустку їдуть у прифронтову зону, щоб допомогти їм подбати про власне здоров’я.
Як піклуються про здоров’я жінок-військовослужбовців у 152-й окремій єгерській бригаді імені Симона Петлюри, дізнався кореспондент АрміяInform.
На базі медичної роти 152-ї ОЄБр запрацював кабінет, де захисниці можуть пройти обстеження й отримати консультації у таких профільних спеціалістів, як мамолог й гінеколог. Для них це можливість перевірити здоров’я, не виїжджаючи далеко від місця служби.
Позаштатний уповноважений з гендерних питань — радник командира 152-ї ОЄБр Олена з позивним «Відьма» пояснює, що потреба в такому проєкті виникла давно. За її словами, жінки-військовослужбовиці не завжди мають можливість потрапити до вузькопрофільних лікарів.
— Для мене дуже важливе здоров’я наших воїнів. Фізіологія жінок трохи відрізняється, і, на жаль, немає можливості потрапити до таких лікарів, як мамолог, гінеколог чи пройти УЗД щитоподібної залози. А тут вони можуть пройти обстеження без необхідності далеко їхати, — говорить вона.

«Треба допомогти — значить, треба їхати»
Реалізувати саму ідею виявилося непросто.
— Це ризик, і не всі лікарі погоджуються. Велика подяка лікарям, які погодилися приїхати у прифронтову зону, щоб дати нашим жінкам можливість отримати консультацію і пройти необхідне обстеження, — каже пані Олена.
Лікарі будуть приїздити по черзі. Першою відгукнулася лікарка з ультразвукової діагностики Алла Кальна, яка спеціалізується на мамології та захворюваннях щитоподібної залози. Коли їй запропонували долучитися до ініціативи, відразу погодилася.

— Я взяла відпустку за свій рахунок і поїхала сюди допомагати. Бо там є кому замінити, а тут дівчатка позбавлені можливості системного обстеження грудних залоз. У них в пріоритеті служба і навіть у відпустці не всі можуть перевіритися, — розповідає вона.
Поїздка до прифронтової зони її не зупинила.
— Тут всі вже навчені, тому страху такого не було. Треба допомогти — значить, треба їхати, допомогти. Дуже важливо проходити обстеження, тому що грудна залоза являється першим місцем за онкологічним захворюванням в жінках, — наголошує лікарка.
Вона зазначає, що допомогу можуть отримувати й чоловіки.
— Був чоловік. Він після оперативного втручання. В нього були скарги саме на болісні відчуття в ділянці післяопераційних рубців. Грудна залоза в 98% це жіноча проблема, але у чоловіків вона також є. Тому за запитом ми також можемо перевіряти й чоловічого грудну залозу, — додає вона.
У середньому близько 15 людей щодня проходить обстеження. До ініціативи запросили не лише військовослужбовиць 152-ї бригади. Можливість пройти обстеження отримали також військові інших підрозділів, які обороняють Покровський напрямок.

«Якщо є можливість — треба користуватись»
— Як показує практика, військовослужбовець більш ефективно виконує свої бойові задачі, коли про нього турбуються. Наш обов’язок — це надати можливість бути здоровими, надати медичну допомогу, можливість обстежитися. Це все ж таки відбувається завдяки нашим командирам. Тому що, коли командир дбає і думає про своїх підлеглих, то відбуваються такі заходи, як піклування про кожного військовослужбовця, — запевняє пані Олена.
Також ця ініціатива дозволяє уникнути складної бюрократичної процедури. Зазвичай для поїздки до вузькопрофільних лікарів, необхідно отримати направлення, написати рапорт і дочекатися погодження. А тут пройти обстеження можна протягом кількох годин.
Серед тих, хто скористався такою можливістю, — військова з позивним «Волиняка», яка планує стати бойовим медиком.

— Нам написали в групу про це. Хто погодився, хто ні. І поїхали. Хто його знає, що там може бути. Ходиш собі, а потім в одну прекрасну мить може бути вже запізно. Якщо є можливість — треба користуватись. Бо потім такої можливості може вже не бути, — говорить вона.
Військова із позивним «Блискавка» додає, що регулярні профілактичні огляди необхідні кожній жінці.
— Ми вже не молоденькі дівчатка. Проблеми мамології та щитоподібної залози дуже великі. Ми вранці приїхали, хай на все там годинка пішла, обстежилися, і все. Я спочатку трошки злякалася діагнозів всіх. Але мені дуже сподобався лікар. Вона сказала, що не переживайте, отут у вас взагалі ідеально, отут допускається така проблемка, а отут треба через півроку перевіритися, щоб гірше не стало. Все доступно пояснила. Я вийшла спокійна, — каже військова.
Цю ініціативу вдалося реалізувати завдяки співпраці командування бригади, радниці ЗСУ з гендерних питань Оксани Григор’євої та благодійного фонду «Квітна». Здоров’я військовослужбовців — це не лише особиста справа кожного. На війні воно безпосередньо впливає на здатність виконувати бойові завдання.
фото авторки





























