Україна і світ

Трамп хоче рідкісноземельні метали України: чи стануть вони важелем підтримки у війні

Фото: Факти ICTV

Президент США Дональд Трамп виявив цікавість до рідкісноземельних металів України, а натомість обіцяє продовження військової допомоги. До речі, у четвертому пункті плану перемоги президента Володимира Зеленського пропонується укласти спеціальну угоду щодо спільного використання природних ресурсів, зокрема критично важливих металів ціною в трильйони доларів.

Факти ICTV розбиралися, на які рідкісні метали багата українська земля та чи дійсно руда може стати важелем, який спонукатиме США надавати нам військову допомогу.

Рідкісноземельні метали: що це

Рідкісноземельні метали є критичною сировиною. Критичність тут через важливість напрямів використання і потенційні ризики дефіциту таких мінералів. Так, додавання рідкісноземельних металів може зробити сплави міцнішими, легшими або збільшити магнітні властивості. Рідкісноземельні елементи використовують у радарах, системах електронного керування літаків, приладах нічного бачення, у техніці зв’язку та в силових установках атомних підводних човнів.

За оцінками експертів, світові запаси рідкісноземельних металів становлять приблизно 120 млн тонн та сконцентровані здебільшого в 34 країнах світу, серед яких: Естонія, Гренландія, Росія, Китай, США, Канада, Бразилія, Австралія, низка країн Азії та Африки.

Наразі Китай досягнув глобального домінування у видобутку критично важливих мінералів завдяки довгостроковим інвестиціям та промисловій політиці, це дає змогу країні геополітично впливати на економічні рішення. Китай постачає понад половину з 30 критично важливих видів сировини й майже 40% потреб Євросоюзу.

До речі, на території США поклади рідкісноземельних металів оцінюються в 1,8 млн тонн.

Які рідкісноземельні метали є в Україні

В Україні є поклади цирконію, гафнію, ніобію, літію, берилію, скандію, танталу, ітрію, лантану, молібдену, стронцію. Водночас у нашій державі не проводиться промисловий видобуток рідкісноземельних металів.

Наприклад, сполуки стронцію застосовуються в піротехніці. Цирконій — є ідеальним матеріалом для обладнання ядерних реакторів. Його також використовують для виготовлення сплавів у літако- і автомобілебудуванні, у ракетобудуванні, хімічному машинобудуванні.

Молібден стійкий до корозії та високих температур. Його використовують у виробництві інтегральних схем, дисплеїв, сонячних батарей, оптоелектронних пристроїв. Він допоміжний у переробленні нафти та синтезі аміаку.

З ітрію виробляють трубопроводи, якими транспортують рідке ядерне пальне — розплавлений уран та плутоній.

До лютого 2022 року Україна була ключовим постачальником титану для військового сектору (ми володіємо 7% світових запасів). Титанова руда необхідна для аерокосмічної, медичної, автомобільної та морської промисловості.

Україна також має одні з найбільших у Європі запасів літію (приблизно 500 тис. тонн). Цей мінерал необхідний для виробництва акумуляторів, кераміки та скла. Також наша держава є найбільшим у світі виробником галію, необхідного для виготовлення напівпровідників і світлодіодів, а також потужним виробником неонового газу для індустрії мікросхем.

Україна може похвалитися родовищами берилію, який використовують у ядерній енергетиці, аерокосмічній, військовій, акустичній промисловості.

До 2022 року Україна була важливим постачальником сталевого прокату, титану, літію, галію, залізної руди та марганцю до Європи. До речі, Росія також є потужним постачальником титану, нікелю і металів платинової групи, проте її економіка сильно постраждала від санкцій. Усе це в сукупності загострило глобальний дефіцит, наприклад, того ж таки титану, що має вирішальне значення для аерокосмічної та електронної промисловості.

– Доступ до українських ресурсів може допомогти демократичним країнам досягти більшої автономії від недемократичних режимів, особливо у сфері енергетики та технологій, – зауважила Наталія Кацер-Бучковська, засновниця та генеральна директорка Green Resilience Facility.

Де в Україні добувають рідкісноземельні метали

pixabay

Україна має близько 20 тис. родовищ із видобутку 116 типів корисних копалин. На території України є три основні типи порід із рідкісноземельною мінералізацією:

  1. цирконій-торій-рідкісноземельні в гранітах, сієнітах і пегматитах (крупнокристалічна магматична гірська порода) (Миколаївське й Сабарівське родовища Придністров’я, Ястребецьке – Полісся, Успенський прояв Приазов’я);
  2. ітрій-рідкісноземельно-цирконієві в лужних сієнітах (магматичних породах) (Азовське, Анадольське, Петрово-Гнутівське родовища Приазов’я);
  3. уран-торій-ітрій-рідкісноземельні в калієвих і натрієвих метасоматитах (Лозоватське, Калинівське, Южне родовища Кіровоградського УРР, родовище Балка Корабельна).

Проблема видобутку рідкісноземельних металів в Україні полягає в їхній розпорошеності в родовищах, нерівномірному складу та якості рудної сировини, складністю видобутку та відокремленні із суміші чистих металів.

Вплив війни в Україні на вартість рідкісноземельних металів

За словами Наталі Кацер-Бучковської, засновниці та генеральної директорки Green Resilience Facility, через напад Росії на Україну у 2022 році нікель і літій, які необхідні для електромобілів і відновлюваної енергетики, зросли в ціні – на 36% і 14,97% відповідно.

Американська інвестиційна компанія Goldman Sachs прогнозує, що до 2030 року 72% продажів нових автомобілів у ЄС і 50% у США припаде саме на електромобілі. А це значно підвищить попит на літій і кобальт, необхідні для виробництва акумуляторів і електричних двигунів. До 2030 року попит на літій в Євросоюзу може зрости у 21 раз, як порівняти з 2020 роком.

Нещодавно Україна почала продавати на аукціонах дозволи на розвідку літію, міді, кобальту й нікелю.

Чому Трампа цікавлять природні ресурси України

Фото: Getty Images

Дональда Трампа цікавлять рідкісноземельні ресурси України, але це важливо для американської економіки, яка є високотехнологічною і потребує подібних металів, наголосив у коментарі Фактам ICTV політолог, кандидат політичних наук, доцент Київського національного університету ім. Т. Шевченка Ігор Рейтерович.

За його словами, багато рідкісноземельних металів потрібні компаніям Ілона Маска, зокрема, для виготовлення електромобілів, акумуляторів, для його ракетно-космічних проєктів. Якраз Маск найбільше зацікавлений в отриманні подібних металів.

– Тож заява Трампа щодо продовження військової допомоги в обмін на природні ресурси є цілком логічною. Ця заява вкладається в логіку його захисту інтересів Сполучених Штатів, розвитку промисловості й отримання необхідних ресурсів для цієї промисловості, – наголосив Ігор Рейтерович.

Чому він це пов’язав із військовою допомогою? А це відповідь на запит його електорату, який говорить про те, що ми (Сполучені Штати) допомагати готові, але в обмін на щось.

– Це для США дуже вигідна історія. Вони говорять, що й Україні допоможуть, і свою економіку підтримають, та ще й додатково зароблять на цьому, – каже політолог.

На думку Ігоря Рейтеровича, цілком реалістично, що США будуть розробляти в Україні родовища рідкісноземельних металів. Навіть на підконтрольній Україні території їх ще доволі багато. Наприклад, у Кіровоградській та Дніпропетровській областях є вісім уранових родовищ.

Мідні родовища є на Житомирщині, Рівненщині та Волині. Титан та цирконій можна добувати в Житомирській, Київській, Вінницькій, Дніпропетровській, Харківській областях.

– Та поки ми не знаємо умови завершення війни. Цілком може бути, що частину територій Україна зможе повернути. І в їхньому розробленні теж будуть зацікавлені компанії зі Сполучених Штатів. Крім того, йдеться не про експлуатацію як таку. А йдеться про співпрацю, про інвестиції, про захід компаній, які будуть цим займатися, – наголосив Ігор Рейтерович.

За його словами, своїми заявами американський президент Дональд Трамп показує Україні, за яких умов він готовий активніше співпрацювати.

– У його реальності це дуже вигідна угода. Крім того, це сигнал і Російській Федерації, що не одна вона хоче ці ресурси, – каже політолог.

Рідкісноземельні метали спонукатимуть США допомагати Україні

За словами політичного експерта, для демократів тема видобування корисних копалин в Україні була не такою цікавою темою, а от для Трампа і його адміністрації – так.

Тут ще і треба поглянути на Китай, який продовжує нарощувати озброєння, посилювати свою армію.

– У тих неформальних розмовах, які наші урядовці вели з представниками команди Трампа, якраз і йшлося про те, що Україна до того ж відмовиться від усіх проєктів із китайцями й переорієнтується виключно на Сполучені Штати. Тут було певною мірою підігравання на користь ідеї підтримки США, – зауважив політолог Ігор Рейтерович.

То ж цілком реально, що Україна може стати важливою частиною глобального ланцюга постачання рідкісноземельних елементів. Європа повинна продовжувати сприяти українському експорту; вступ України до ЄС може посилити промислову стійкість і “зелений” перехід Євросоюзу, збільшивши внутрішні джерела постачання критично важливої сировини.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-04 18:22:00