Україна і світ

Трамп та Путін спробують закінчити війну до 9 травня – FT

Фото: Getty Images

Президенти Росії та США, ймовірно, спробують закінчити російсько-українську війну до двох дат – християнського Великодня 20 квітня або ж до 9 травня, коли в Росії святкують день перемоги СРСР над нацистською Німеччиною.

Про це 13 лютого з посиланням на українських і західних чиновників пише Financial Times.

РФ і США можуть домовитися про закінчення війни до 9 травня

За словами джерел FT, які спілкувалися з російським диктатором під час війни, головна мета Путіна – створити нову архітектуру безпеки, яка забезпечить Росії сферу впливу в Європі, як це зробила Ялтинська конференція для Радянського Союзу наприкінці Другої світової війни.

Зараз дивляться

– Тепер США, можливо, готові дозволити йому це, – пише видання.

Напередодні міністр оборони США Піт Хегсет відкинув прагнення України вступити в НАТО і відвоювати свою територію в Росії. Після цього, того ж дня, Путін і Трамп обговорили “двостороннє економічне співробітництво”, припускаючи, що США готові скасувати санкції проти Москви.

Як підсумок, пише FT, схоже, Трамп має намір згорнути зобов’язання США перед НАТО і покласти на європейські країни завдання з підтримання миру.

– Ситуація виглядає набагато сприятливішою для Путіна, ніж у будь-який інший момент під час всієї війни за останні три роки.

Якщо США в односторонньому порядку припинять свою військову і дипломатичну підтримку, а також обмін розвідданими, то Україна опиниться в дуже складному становищі. І з нього буде важко вибратися, навіть якщо європейці візьмуть активнішу участь, – сказав Олександр Габуєв, директор Російсько-Євразійського центру Карнегі в Берліні.

FT констатує, що дане рішення Трампа ознаменувало собою різкий розворот у зворотний бік від політики США при Джо Байдені, який обіцяв підтримувати Україну “стільки, скільки буде потрібно”, працюючи з іншими західними країнами над ізоляцією Росії. Тепер США заявили, що перемога на умовах України “нереальна”, і Москва вітала це зрушення як повернення до здорового глузду.

Високопоставлені українські та західні чиновники кажуть, що Трамп і Путін, імовірно, спробують домогтися припинення вогню до однієї з двох важливих майбутніх дат: Великодня, який православна і католицька церкви відзначатимуть 20 квітня цього року; або 9 травня, коли Росія святкуватиме перемогу СРСР над нацистською Німеччиною.

– Путін захоче укласти (угоду, – Ред.) у такий знаменний день, – сказав виданню один український чиновник.

У четвер Кремль заявив, що Путін буде радий запросити Трампа в Москву на святкування 9 травня. Як можливе місце проведення наступної зустрічі лідери двох країн називають Саудівську Аравію.

Примітно, що фінансові ринки в Росії відреагували з радістю. Рубль зміцнився на 5% щодо долара, а головний біржовий індекс Москви зріс на 2,8% до найвищого рівня за останні дев’ять місяців.

Путін сказав Трампу, що хоче “розібратися з причинами конфлікту”, що свідчить про те, що Росія не відмовилася від своєї мети зупинити прагнення України приєднатися до Заходу і згорнути порядок безпеки, що склався після холодної війни.

Москва також вимагає, щоб Україна поступилася контролем над чотирма південно-східними регіонами, жоден з яких Росія не контролює повністю, і очікує, що Захід скасує всі санкції, запроваджені з 2014 року.

– Для Росії найголовніше, щоб Україна мала якомога слабші гарантії безпеки. В ідеалі вони хочуть, щоб Україна залишалася країною без інвестиційного потенціалу, якнайслабшою і внутрішньо роздираною, – каже Габуєв.

Реакція України та Європи на розмову Трампа з Путіним

Україна та її європейські союзники шоковані очевидною готовністю Трампа піти назустріч Путіну.

– Чому ми даємо (Росії, – Ред.) все, що вони хочуть, ще до початку переговорів? – запитала глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кайя Каллас.

Один з європейських чиновників сказав: “Абсолютно незвично, що президент вирішив так зіграти на руку. Я не думаю, що в нього залишилася якась позиція на переговорах – він усе виклав”.

Але будь-яка всеосяжна угода все одно потребуватиме значного внеску з боку членів НАТО та України.

– Щодо складних сутнісних питань поки рано говорити про те, що Трамп готовий і може дати. Щодо цих і суміжних питань йому знадобиться підтримка України і союзників, – каже Семюел Чарап, старший політолог із Rand.

До складу делегації, призначеної Трампом для переговорів із Росією, не входить його власний посланець із вирішення конфлікту Кіт Келлог, який був найвідвертішим представником США, який закликав посилити санкційний тиск на Москву та зберегти постачання зброї в Україну.

– Це говорить про те, що адміністрація не збирається серйозно ставитися до основних проблем України. Путін сприйняв би це як схвалення свого погляду на світ і крок до здійснення своєї мрії про дійсно глибокі тертя між США і Європою, – сказав колишній високопоставлений американський чиновник.

Як пише FT, прагнення Трампа якнайшвидше закінчити війну “засліпило Київ”. Людина, близька до президента України Володимира Зеленського, заявила виданню, що український президент не знав про розмову Трампа з Путіним, доки американський президент не зателефонував до Києва.

Київ сподівався, що йому вдасться переконати Трампа виробити спільну позицію щодо залучення Росії за стіл переговорів, і запропонував доступ до своїх запасів рідкоземельних металів в обмін на підтримку США.

Поки що Київ і його європейські союзники обережно спостерігають за тим, що відбувається, збоку, побоюючись, що США укладуть з Путіним невигідну угоду, щоб закінчити війну, і виставлять європейцям та українцям вже готовий результат.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-13 19:46:00