Україна і світ

Топ-5 книжок для читання вголос дітям

Я готувалась сьогодні до Дня читання вголос, але виявилось, що він був позавчора. З цими неавторизованими днями весь час так, бо тільки восьмемарта ми пам’ятаємо як восьмемарта, а не як Міжнародний день боротьби за права жінок завдяки авторизації цього свята в ООН. А всі інші Дні згадуємо лише тоді, коли підказує Вікіпедія. Проте моє запізнення не завадить написати свій Топ-5 ідеальних книжок для читання вголос дітям, бо читання вголос – це прямий шлях дітей до самостійного читання, це розвиток зв’язку між ними і мамою-батьком, це розвиток мозку, фантазії і словникового запасу. Саме дітям я переважно читаю вголос, собі ж ротом читаю лише власні тексти, коли готуюсь до публічних виступів. Як підказує мій чоловік Вадим Карп’як, людей навчив читати мозком, чи то пак про себе, Святий Августин, про що згадує в якійсь зі своїх книжок Умберто Еко. Я би мала теж читати цю книжку Еко, але вже не пам’ятаю цього – це головна пастка читання про себе: ми навчились читати швидше і більше, проте пам’ять про знання, отримані в такий спосіб, швидше затирається. Зовсім інша справа – голосне проговорення тексту. Тому я досить детально пам’ятаю всі книжки, які читала вголос дітям. Далі напишу про найкращі з них.

Мед для мами – це хіт усіх часів! Мила історія про те, як маленький зайчик вирушає у першу самостійну подорож великим містом, щоб купити мед для своєї мами, у якої болить горло. Гарно написана і намальована Софією Ус. Вперше я прочитала цю книжку доньці Марті, коли їй був рік і три місяці. З того визначального разу всі мої вечори проходили з цією книжкою ще рік, якщо не більше. Згодом до Марти приєднався її брат Орест. Інші книжки ми могли читати вдень, але кожен день мав завершуватись Медом…. З цією книжки діти дізнались, що таке трамвай (в нашому містечку його немає), чому важливо пам’ятати свою домашню адресу, як поводитись, якщо заблукав у місті і чому мами так переживають за своїх дітей. Марті вже 8, але вона і досі інколи просить почитати Мед… на ніч.

Ліндберг – це книжка для спільного читання, яка зайшла і доньці, і сину. Вона про подорож мишеняти з Гамбурга до Нью-Йорка на літаку, який це мишеня саме і змайструвало. Ми її читали, роздивлялись картинки, інколи я розповідала, як сама була у Гамбурзі і у Нью-Йорку. Інколи ми відкривали Google Earth і досліджували ймовірний маршрут мишеняти Ліндберга, а могли замість книжки відкрити статтю у Вікіпедії про справжнього пілота Чарльза Ліндберга, який першим самостійно перетнув Атлантичний океан.

Кажуть, що дітям треба читати народні казки. З одного боку, це важливо з огляду тяглості традиції і знання про власну культуру, з іншого – народні казки можуть бути несподівано страшні. Те саме і з традиційними казками, наприклад, Андерсена: я і забула, що Солдат з Кресала Відьмі голову відтяв, довелось довго пояснювати-вигадувати, що насправді там відбулось між ними, щоб діти заспокоїлись. Тож у моєму хіт-параді – сучасна казка від Мар’яни та Тараса Прохасько Хто зробить сніг. Ця книжка може стати гарною нагодою почати говорити з дитиною про кінечність життя і його сенс.

Усі книжки Астрід Ліндгрен в неймовірному перекладі Ольги Сенюк чудові для читання дітям вголос. Так ви привчаєте їх до товстих книжок без картинок, які ще захопливіші, ніж з картинками, бо породжують купи картинок в голові. Вадим читав Карлсона…, по черзі ми читали Пеппі…, але найбільше мені зайшла Роня, дочка розбійника. В дитинстві я мріяла втекти з дому подалі в ліс і пожити там сама, тепер про це мріють мої діти.

Я люблю поезію і дуже рідко її читаю. Тому використовую нагоду почитати вірші з дітьми. Найулюбленіша (окрім традиційних Мої улюблені вірші чи Слон Трубальський) – У небі кульки плавають Даниїла Хармса. Хоча починали ми з неймовірної книжечки-віршика Мар’яни Савки про песика і котика Лапи і хвости. Але вона, здається, вже не продається.

P.S. Марті вже 8, Оресту 7, вони читають самі і багато, але це нас не зупиняє. Зараз ми, наприклад, на середині першого тому Володаря перснів Толкієна – кожного вечора збираємось у нас на ліжку і читаємо вголос.

Читайте останні новини України та світу на каналі  в Telegram

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-02-05 19:31:03

Back to top button