Телескоп NASA вперше зафіксував полярні сяйва на Нептуні

Космічний телескоп NASA James Webb вперше зафіксував яскраву полярну активність на Нептуні.
Полярні сяйва виникають, коли енергійні частинки, що часто походять від Сонця, потрапляють у магнітне поле планети і вражають верхні шари атмосфери. Енергія, яка вивільняється під час цих зіткнень, створює характерне світіння.
Вчені отримали зображення полярних сяйв на Нептуні
У минулому астрономи бачили натяки на полярне сяйво на Нептуні, наприклад, у 1989 році, коли повз нього пролітав космічний апарат NASA Вояджер-2. Однак підтвердити і зафіксувати явище на планеті було складно, виявилося, що на це здатний тільки телескоб James Webb.
Перші дані телескоп передав на Землю у червні 2023 року. Вчені виявили ключовий маркер полярних сяйв – триводневий катіон.
Welcome to the club, Neptune!
Webb has captured auroras on Neptune, confirming their presence for the first time, making the planet the last gas giant in our solar system to have their presence confirmed. https://t.co/KJ46cTvp3Q pic.twitter.com/fklAxWSWuJ
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) March 26, 2025
Спостереження James Webb також пояснюють, чому явище довго було невидимим: замість полюсів воно проявляється в середніх широтах, оскільки магнітне поле Нептуна нахилене на 47 градусів до осі обертання, через що сонячний вітер по-іншому взаємодіє з атмосферою.
Дослідники наклали дані телескопа James Webb на зображення Нептуна, зроблене телескопом Hubble. Це допомогло зрозуміти, який вигляд мають полярні сяйва на планеті.
Завдяки спостереженням James Webb команда також вперше з часів прольоту Вояджера-2 виміряла температуру верхніх шарів атмосфери Нептуна. Результати натякають на те, чому полярні сяйва на планеті так довго залишалися прихованими від астрономів.
– Я був вражений – верхні шари атмосфери Нептуна охололи на кілька сотень градусів, – заявив Генрік Мелін, планетолог з Нортумбрійського університету у Великій Британії.
Маючи ці нові дані, астрономи тепер сподіваються вивчати Нептун за допомогою телескопа James Webb протягом повного сонячного циклу – 11-річного періоду активності, зумовленого магнітним полем Сонця.
Джерело: Webb Space Telescope
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-28 16:56:00