Львівський портал

Театр Заньковецької презентує моновиставу про викрадених Росією дітей

27-28 листопада Національний театр імені Марії Заньковецької готує нову прем’єру – моновиставу «Птах на горищі», присвячену викраденню українських дітей Росією та примусове всиновлення сім’ями окупантів. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі театру.

«Птах на горищі» заньківчани поставили на камерній сцені за п’єсою драматурга Олега Михайлова. За визначенням режисера Ігоря Білиця, жанр вистави – трибунал. Адже саме за цей злочин Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента РФ Владіміра Путіна та його уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

У моновиставі грає актриса Шорена Шонія. За сюжетом – це монолог 13-річної дівчинки, однак її історія є збірним образом викрадених дітей. Вона записує свою сповідь на знайдену на горищі відеокамеру, таким чином документуючи правду: з її слів дізнаємося про бомбардування Маріуполя, «фільтрацію» та роз’єдання з матір’ю, яка є українською військовослужбовицею.

Автор п’єси харків’янин Олег Михайлов розповідає, що вирішив написати її ще на початку повномасштабної війни, оскільки найбільшим страхом вважає окупацію: «Коли почали з’являтися перші повідомлення, що росіяни насильно вивозять дітей із захопленої Херсонської області та Маріуполя, зрозумів, що обов’язково маю про це написати. Мені здається, я розумію, що відчувають ці діти, опинившись полоненими в чужій країні, де їх змушують забути, хто вони такі».

Режисер вистави Ігор Білиць говорить про місію театру у теперішній війні, що має свідчити про злочини країни-агресора, і ця вистава також є способом розповісти про поневолення українських дітей міжнародній аудиторії: «Дитина, якій РФ сказала, що вона тепер сирота і має бути її власністю – це акт варварства. Людину незахищену, несформовану, відсилають в якісь куточки Росії й кажуть, що тепер у неї інші батьки. Що має відчувати ця дитина? Коли вона позбавлена всього, що знала: рідного краю, мови, домівки, родини. Цей жах ми мусимо зупинити. Щонайменше через виставу закликати суспільство до рішучих дій захисту дітей, яких поневолили».

Серед творчої команди постановників – художник Олексій Хорошко та художник зі світла та роботи із мультимедіа Руслан Березовий.

Під час прем’єри 27 листопада, крім перегляду вистави, запланована також дискусія із творчою групою постановників вистави, представниками влади, правозахисниками, психологами, які займаються поверненням дітей на територію України та їхньою реабілітацією.

Постановка відбується в межах проєкту Проєкт TAW (Theatre and War) – спільний проєкт із залученням фінської, німецької та української сторін, що покликаний підтримати розвиток сучасної української драматургії та вітчизняного театру під час війни. Фінансується Європейським виконавчим агентством з освіти та культури. Від України головним організатором є ВГО «Всеукраїнська ліга авторів».

Квитки на моновиставу «Птах на горищі» на 27-28 листопада доступні за цим посиланням.

Нагадаємо, у сезоні 2024/2025 Національний театр імені Марії Заньковецької запланував аж 14 прем’єр. Попередній був таким же насиченим, адже львів’яни побачили 13 нових вистав.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото – Юрій Радіонов

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2024-11-26 13:52:00