Україна і світ

Святкування Різдва в Україні: традиції та прикмети свята


Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, тому святкування Різдва в Україні тепер відбувається 25 грудня. А Святвечір, відповідно, припадає на 24 грудня.

Однак деякі віряни продовжують відзначати Різдво за старим календарем – 7 січня. Це не заборонено, оскільки парафіям дали час на перехід до 2025 року.

Life. Факти ICTV дізнавалися, як святкують Різдво в Україні та прикмети пов’язані зі святом.

Різдво Христове: традиції святкування

Святкування Різдва в Україні починається з головної різдвяної трапези, під назвою Свята Вечеря, яку їдять у Святвечір (6 січня). Цей день можна почати, випивши трохи води, яку освятили в церкві.

Українські традиції святкування Різдва в Україні:

  • Ви не можете почати їсти, доки на небі не з’явиться перша зірка. Тому люди виходять на вулицю, тільки-но починає темніти, щоб побачити першу зірку. Зірка уособлює подорож мудреців до Ісуса, а також те, що Ісус народився!
  • Різдвяний стіл зазвичай налічує 12 страв, які представляють 12 апостолів Христа. Традиційно в стравах немає м’яса, яєць і молока. Головною стравою найчастіше є кутя — різновид солодкої пшеничної каші. Інші страви – це гриби, квашена капуста, червоний борщ, вареники, голубці (на Різдво без м’яса) пиріжки, сиг і різдвяний хліб.
  • У кімнаті, де їдять у Святвечір, зазвичай розміщується прикраса – Дідух. Це сніп пшениці, який символізує великі пшеничні поля в Україні. Це слово буквально означає “дух діда” і може представляти предків людей, які були з ними в їхніх спогадах. Іноді люди використовують кілька головок пшениці у вазі замість цілого снопа.
  • Після трапези люблять колядувати. Колядки можна співати за столом, а можна вийти колядувати на вулиці.

Популярною прикрасою є виготовлення паперових сніжинок на ялинку або на вікна. У деяких частинах на Заході України різдвяні ялинки часто прикрашають штучною павутиною через історію Різдвяного павука. Вони зроблені з паперу та срібного дроту і називаються “павучки”.

Різдво Христове: прикмети

Варто звертати увагу не лише на традиції на Різдво Христове, але й на прикмети у цей день. Ще з давніх-давен люди намагалися передбачити майбутнє. Особливо гостро це бажання відчувалося в переддень важливих свят. Прикмети на Різдво слугували своєрідним попередженням про нещастя чи успіх.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Різдво – прикмети:

  • Хто першим переступить поріг оселі на Різдво, той і принесе в дім удачу або нещастя. Чоловік обіцяв успіх, а жінка – навпаки.
  • На Різдво не можна було працювати по дому, шити, вишивати, щоб не накликати хвороби.
  • Сварки вважалися поганою прикметою і могли призвести до розладів у сім’ї протягом року.
  • Якщо на це свято розбилося дзеркало, це вважалося поганою ознакою, що віщувало нещастя.
  • Знайти щось цінне на свято вважалося добрим знаком, що обіцяв удачу протягом року.
  • Розлити воду на стіл вважалося гарною прикметою, що обіцяла швидкий успіх.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-16 11:55:00