Україна і світ

Старт лендлізу для України: що він змінить на фронті та на яку зброю можна очікувати

1 жовтня 2022 року в США розпочинається новий фінансовий рік. І саме з цим багато хто пов’язує офіційний старт лендлізу для України.

Йдеться про надання нашій країні критично важливої військової допомоги у потрібних об’ємах, швидше та за спрощеною процедурою.

Факти ICTV поспілкувалися з військовими експертами і розповідають, скільки ще чекати на озброєння в межах лендлізу, яким воно буде та як змінить ситуацію на фронті.

Коли було ухвалено лендліз та що він передбачає

Президент США Джо Байден підписав закон про лендліз для України (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022) ще 9 травня. Перед цим документ успішно пройшов обидві палати американського Конгресу.

Такий крок Вашингтон здійснив вдруге в історії: вперше це сталося в часи Другої світової війни – 1941 року.

Цей законодавчий акт має спростити надання Україні великих обсягів необхідного озброєння для протидії повномасштабній агресії РФ. Документ розширює повноваження Байдена щодо укладання угод з урядом України. Він надає можливість здавати в оренду чи постачати військове обладнання без зайвих бюрократичних процедур.


Лендліз мав діяти впродовж 2022-2023 фінансових років. Як відомо, фіскальний рік у США триває з 1 жовтня до 30 вересня. Тож сьогодні стартував 2023 фінансовий рік.

Згідно із законопроєктом, лендліз може бути також використаний для допомоги іншим союзникам США в регіоні (країнам Східної Європи).

– На 2022 та 2023 фінансові роки президент може уповноважити уряд Сполучених Штатів надавати або передавати в оренду предмети оборони уряду України чи урядам країн Східної Європи, які постраждали від вторгнення РФ в Україну, щоб допомогти зміцнити їхню обороноздатність, захистити їхнє цивільне населення від можливого вторгнення або триваючої агресії з боку збройних сил РФ, – йдеться в документі.

Там зазначено, що не пізніше ніж через 60 днів після дати набрання чинності законом (тобто після 9 травня) президент США встановлює прискорені процедури передачі озброєння Україні.

Наша держава не повинна заздалегідь платити за поставки техніки та озброєння (тобто надається відстрочка).

Закон про лендліз фактично дозволяє надавати Україні в борг чи у лізинг зброю, техніку, боєприпаси та продукцію подвійного призначення за спрощеними процедурами експортного контролю, не чекаючи спеціального виділення під це коштів американським Конгресом.

Запуск лендлізу: чому всі говорять про жовтень

Ще у середині червня секретар РНБО Олексій Данілов розповідав, що лендліз від США поки що не розпочав діяти, але це може статися “у липні-серпні, може, вересні”.

Станом на початок вересня міністр оборони України Олексій Резніков повідомив в одному з інтерв’ю, що американські партнери остаточно не завершили формувати модель лендлізу для нашої держави. Тож обговорюються всі нюанси і деталі.

– Прийнято принципове рішення, що лендлізу бути, визначено об’єм грошей по цій програмі. І прийнято принципове рішення, що на ці гроші Україна зможе придбати те, що їй потрібно для перемоги в цій війні. А от нюанси і деталі, яким цьому лендлізу бути, ще досі обговорюються, – заявив тоді міністр.

Більше визначеності надали в Білому домі у відповідь на запит Голосу Америки. Там зазначили, що програма лендлізу передбачає повернення коштів за озброєння, тоді як інші програми, в межах яких Вашингтон зараз допомагає Україні, такої умови не мають (тобто зброя фактично надається безкоштовно).

У Білому домі пояснили, що ставлять у пріоритет надання Україні військової допомоги, за яку потім не потрібно повертати гроші.

А після використання всіх коштів, раніше виділених Конгресом, Сполучені Штати, вірогідно, перейдуть до програми лендлізу. Йдеться, зокрема, про пакет на суму в $40 млрд, затверджений у травні. Ці кошти потрібно було витратити до кінця 2022 фіскального року в США, тобто до 30 вересня.

Саме тому й існує думка, що програма лендлізу офіційно стартує вже з 1 жовтня, тобто з початком нового фінансового року в США.

Цікаво, що в травневому анонсі Пентагону щодо лендлізу одразу зазначалося, що закон діятиме протягом 2023 фінансового року.

Водночас посол України у США Оксана Маркарова в одному з нещодавніх інтерв’ю пояснювала, що схему лендлізу, наприклад, можна буде задіяти, коли Конгрес США не погодиться профінансувати передачу зброї.

– Лендліз нам буде потрібен тоді, коли Конгрес не буде нам виділяти кошти. По лендлізу ми зможемо отримувати від США те, що у них вже є у власності… Поки у нас є безкоштовна можливість отримувати, звичайно, ми будемо її використовувати, – запевнила Маркарова.

Старт дії лендлізу: коли очікувати на озброєння

Як зазначив у коментарі Фактам ICTV військовий експерт Олег Жданов, варто дочекатися офіційних заяв українських високопосадовців, чи дійсно американський лендліз почав діяти з 1 жовтня. Експерт висловив переконання, що той зрештою запрацює.

– І США мають розпочати відвантажувати нам озброєння уже в тому обсязі, в якому необхідно, – додав експерт.

У цьому контексті він нагадав про останню розмову Олексія Резнікова з головою Пентагону Ллойдом Остіном, за підсумками якої очільник Міноборони України анонсував “хороші новини”.

Якщо в жовтні програма лендлізу все ж стартує, то, за прогнозами Жданова, розраховувати на перші поставки можна вже цього місяця.

– Перша декада жовтня – можемо розраховувати на якісь більш-менш конкретні результати, – вважає Жданов.

Водночас військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко в коментарі Фактам ICTV пояснив, що передусім лендліз – це можливість отримувати озброєння, техніку та боєприпаси у значно більшій кількості, аніж це було досі.

За словами експерта, в цьому випадку Сполучені Штати вже будуть використовувати морський шлях постачання – кораблі ВМС США великого водозаміщення, які можуть у достатній кількості доставляти військову допомогу (на відміну від військово-транспортної авіації).

– Тобто лендліз – це передусім об’єми та логістика, а не якась нова номенклатура зброї. Проте, дійсно, буде нова номенклатура озброєння, так чи інакше воно з’явиться, – впевнений Коваленко.

За словами експерта, терміни перших поставок у межах лендлізу залежать від США та подолання там бюрократичних процедур.

Я не виключаю, що це може відбутися не стільки в жовтні, а наприкінці листопада – на початку грудня. Або безпосередньо в грудні, не раніше. Якщо ж це питання вирішувалося на належному рівні протягом 2022 року, тоді, можливо, це відбуватиметься значно швидше, – зазначив Коваленко.

На яку зброю варто розраховувати Україні в межах лендлізу

За словами військового експерта Олександра Коваленка, спершу США нададуть більшу кількість різних боєприпасів для РСЗВ та артилерії, бронетехніку.

– Це значно більша кількість, значно більші об’єми боєприпасів усіх типів для ракетного озброєння, це реактивні системи залпового вогню, ті ж M270 MLRS та M142 HIMARS. Це, звісно, більша кількість боєприпасів для ствольної артилерії, для гаубиць та САУ 155-мм та інших калібрів. Це велика кількість бойових броньованих машин. Не виключаю, що це може бути якась нова номенклатура ББМ для України, – розповів експерт.

Коваленко вважає цілком вірогідним і отримання американських далекобійних ракет MGM-140 ATACMS, які здатні вражати цілі на відстані 300 км.

– Сьогодні в Пентагоні, в Конгресі всі дуже добре розуміють, що в Україні вже завершується війна на рівні передових підрозділів. Йдеться про здійснення впливу на тили ворога передового типу. На сьогодні у нас уже має розвиток війна глибокого тилу.

Тобто, якщо ЗСУ не будуть здійснювати вогневий вплив на глибокий тил ворога, наше просування, контрнаступ гальмуватимуться. Тому необхідна зброя, здатна здійснювати цей вплив. А це ракети ATACMS до 300 км, – наголосив він.

Однак Коваленко виключає можливість надання Україні бойових літаків. А танки, за його прогнозами, Київ міг би отримати не раніше 2023 року.

– Авіація – стовідсотково ні. Танки, можливо, в 2023 році, – прогнозує Коваленко.

Водночас військовий експерт Олег Жданов вважає цілком реальним надання Україні бойових літаків. Він нагадав, що ще на початку літа була інформація про навчання українських пілотів у США на західних зразках авіації.

Крім того, у Конгресі США влітку попередньо підтримали фінансування підготовки українських пілотів на американських винищувачах. На ці цілі пропонувалося виділити $100 млн.

– Літаки в будь-якому випадку дадуть. Можливо, в програмі переозброєння, але думаю, що дадуть раніше, – поділився Жданов.

Цілком можливим експерт вважає і отримання ракет ATACMS. Утім, першочергово, за словами Жданова, Україні варто очікувати на літаки, танки та артилерію.

– Я думаю, що літаки, танки, артилерія та бойові броньовані машини. Це тепер найголовніше для нас, – наголосив експерт.

Що стосується систем HIMARS, Жданов нагадав, що США вже анонсували надання ще 18 одиниць цього озброєння протягом 6-24 місяців.

Як раніше інформував міністр оборони Олексій Резніков, американські винищувачі F-16, усупереч поширеній думці – не кращий варіант для України. Це пов’язано з тим, що українські аеродроми не пристосовані для їхнього злету та посадки. Однак міністр не виключав, що після дообладнання аеродромів вони зможуть приймати F-16.

Як альтернативу Резніков називав шведські багатоцільові винищувачі JAS 39 Gripen.

Що стосується бойових танків, Україна хотіла б отримати американські Abrams. Про це на початку вересня заявляв прем’єр Денис Шмигаль.

Як лендліз змінить ситуацію на фронті

На переконання Олександра Коваленка, коли наша держава отримає достатню кількість озброєння, зокрема й нової номенклатури, події на фронті почнуть розвиватися значно швидшими темпами на користь України.

– Я не виключаю, що значно пришвидшаться події. І фактично питання тимчасово окупованого Криму ми вже будемо вирішувати в 2023 році, забувши, що було на південному та донбаському плацдармі, оскільки ми їх уже звільнимо, – наголосив експерт.

Олег Жданов зі свого боку прогнозує, що в умовах лендлізу ситуація на фронті може суттєво змінитися до кінця осені, проте лише після отримання потрібних обсягів озброєння.

– Це може бути або кінець жовтня, або листопад. Раніше навряд. Все залежатиме від того, наскільки швидко будуть іти постачання та наскільки збільшиться їхній обсяг, – пояснив він.

А в подальшому, за словами Жданова, ситуація розвиватиметься за сценарієм, який чітко прописав у своїй статті головнокомандувач Збройних сил України, генерал Валерій Залужний.

– Він написав, що якщо нам нададуть озброєння в кількості 10-20 бригадних комплектів, ми сформуємо ці бригади. І це буде угруповання військ, здатне вирішити завдання стратегічної контрнаступальної операції в масштабах країни, – повідомив військовий експерт.

Джерело: Європейська правда, Міноборони США, Конгрес США

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-10-01 11:00:35