Старий Новий рік 2025: головні українські традиції
Старий Новий рік – це свято, яке з’явилося завдяки зміні літочислення. Цей день відзначають у багатьох країнах, але про звичаї свята багато хто встиг забути чи й навіть не знає. Факти ICTV зібрали найкращі традиції святкування на Старий Новий рік 2025.
Як відзначають Старий Новий рік в Україні – традиції
Це свято зазвичай радує великою кількістю традиційних страв, які зведено подавати на святковий стіл. У списку – кутя, вареники з сюрпризом, а також смачна випічка, якою також дякують щедрівникам.
Головна традиція святкування – ліплення вареників з усією родиною. Також замість начинки кладуть сюрпризи. Головне – не забути про це за святковим столом. Предмети всередині вареників розкриють долю людини у 2025 році.
До речі, кутю для новорічного застілля потрібно зварити зранку. Якщо каструля деформувалася або луснула, то варто викинути її разом із кутею у відро для сміття – краще не ризикувати та зробити страву заново.
За святковий стіл увечері сідає вся сім’я, якщо є така можливість.
До переходу ПЦУ на новоюліанський календар, Старий Новий рік збігався з днем Маланки та святом Василя. А тому наші предки посівали з вечора і до ранку. Було заведено пускати гостей на поріг, а за добрі побажання і пісні дякувати смаколиками і грошима. Наразі Щедрий вечір припадає на 31 грудня.
Що робити на Старий Новий рік
Старий Новий рік – чудова можливість спробувати на смак унікальну кашу. Пшоно в тарілку насипає найдоросліша дівчина із сім’ї. Воду з криниці приносить старший хлопець у хаті. Члени сім’ї спостерігають за процесом приготування страви. Дівчина розмішує кашу та каже побажання на весь рік.
Каша наполягає до готовності. За процесом ретельно спостерігали – якщо страва тікає з каструлі, буде нещастя. Краще її викинути.
Також не миналося без ворожіння. Дівчата повинні гадати на майбутнього чоловіка, на весілля, виконання мрії та багато іншого. Традиції ворожінь можуть відрізнятися залежно від місця проживання. У деяких селищах є святі, яких віряни додатково шанують під час свята.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Також під час святкування Старого Нового року можна повторити елементи відзначення ночі з 31 грудня на 1 січня. Наприклад, потрібно написати заповітне бажання на папері, після чого спалити та кинути у свій келих з напоєм, а потім випити.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-13 12:05:00