Стало відомо, кого Умєров вирішив вигнати з Наглядової ради Агенції оборонних закупівель
Міністр оборони Рустем Умєров вирішив відкликати з Наглядової ради Агенції оборонних закупівель Юрія Джигира і Тараса Чмута. Про це повідомила голова комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна.
За словами депутатки, Юрій Джигир та Тарас Чмут є чи не найбільш авторитетними експертами у збройних закупівлях в Україні. Тому вона припускає, що Наглядову раду хочуть зробити «ручною».
«Міністр планує «перезапускати» Наглядову раду АОЗ доти, доки там залишиться лише стовідсоткова готовність виконувати вказівки міністерства? Проте він пішов ще далі і самостійно ухвалив рішення щодо призначення нового керівника агенції.
Вважаю, що такі дії руйнують реформу оборонних закупівель та означають ручне втручання в закупівельні процеси. Не має значення, хто опиниться в «новій Наглядовій раді», не має значення, хто надалі керуватиме агенціями – міністр чітко показав, що цим людям можна розчерком ручки в будь-який момент вказати на двері», – підкреслила Анастасія Радіна і закликала Рустема Умєрова подати у відставку.
Зазначимо, що Наглядові ради для Агенції оборонних закупівель та Державного оператора тилу Міноборони створило у жовтні 2024 року. До них увійшли як незалежні члени, так і представники держави.
Юрій Джигир та Тарас Чмут в Наглядовій Раді Агенції оборонних закупівель були саме як представники держави.
Юрій Джигир був заступником Рустема Умєрова у 2023-2024 роках, займався, зокрема внутрішнім аудитом в Міноборони. Економіст із більш ніж 20-річним досвідом сприяння реформам у сфері управління державними фінансами, соціальної політики та фіскальної децентралізації.
Тарас Чмут є військовим аналітиком, волонтером, голова фонду «Повернись живим». Засновник «Українського мілітарного центру» (онлайн-видання Militarnyi), ексбоєць морської піхоти, з лав ЗСУ звільнився у 2017 році після двох з половиною років служби.
Передісторія
Марину Безрукову обрали керівницею Агентства оборонних закупівель на початку 2024 року. До цього вона працювала в «Укренерго», де запровадила сучасну систему закупівель й зекономила 1,2 млрд грн.
Безрукову як очільницю АОЗ активно підтримували антикорупційні діячі, зокрема Центр протидії корупції та його керівник Віталій Шабунін. Останній навіть говорив, що міністр Рустем Умєров тоді «бився» з корупційними кланами за призначення на цю посаду Марини Безрукової.
Створена Наглядова рада при АОЗ нещодавно рекомендувала продовжити контракт із Безруковою ще на рік, а потім й уклала з нею відповідну угоду.
Втім невдовзі Рустем Умєров заявив про «політичні ігри» довкола закупівель зброї, які ще й «перетворились на Amazon», а також «зливи» контрактів. Тому він оголосив, що не буде продовжувати контракт із Мариною Безруковою, а новим очільником Агенції оборонних закупівель пропонує призначити Арсена Жумаділова, який зараз очолює ДП «Державний оператор тилу».
У контексті скандалу з закупівлями зброї глава Міноборони також анонсував звільнення свого Дмитра Кліменкова та відкликання з Наглядової ради АОЗ двох представників держави, але кого саме, Умєров не уточнив.
На наступний день після заяви міністра Агенція оборонних закупівель вийшла з заявою, що продовжує працювати під керівництвом Безрукової, аджеповноваження подовжувати чи розривати діючий контракт директора має виключно Наглядова рада, а вона є правочинною.
Додамо, що Агенцію оборонних закупівель створили спеціально для придбання зброї й техніки для Збройних Сил України. Всіма іншими закупівлями (їжа, форма тощо) займається інше підприємство Міноборони – Державний оператор тилу.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: УП, Укрінформ
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-01-25 19:32:00