Львівський портал

США можуть укласти з Україною спрощену угоду щодо надр для прискорення процесу, – ЗМІ

Адміністрація президента США Дональда Трампа може запропонувати Україні спрощену угоду щодо видобутку корисних копалин, щоб прискорити процес, а деталі обговорити пізніше. Про це повідомляє Європейська правда з посиланням на Reuters.

Ця інформація з’явилась після того, як минулого тижня президент України Володимир Зеленський відхилив пропозицію, згідно з якою США мали б отримати 50% критично важливих мінералів.

Як зазначили джерела агентства, це свідчить, що досягнення повної домовленості потребуватиме часу.

Як зазначили джерела агентства, це свідчить, що досягнення повної домовленості потребуватиме часу.

Відповідаючи на запитання, чи буде американська сторона продовжувати домагатися укладення угоди, представник команди Трампа на умовах анонімності сказав: «Безумовно, нам потрібно повернути цього хлопця (Володимира Зеленського – ред.) до реальності».

За словами джерел, для Трампа важливо, щоб він міг публічно повідомити американському народу, що США повертають гроші за надану допомогу.

Ще одне джерело, знайоме з питанням, сказало, що Україна готова укласти угоду з адміністрацією Трампа.

Інше джерело також сказало, що Київ готовий піти на угоду, але вона не повинна виглядати такою ж «хижою», як угода, яку вперше запропонували США.

Подробиці обговорення США потенційної угоди, включно з тим, хто в адміністрації допомагав складати початкову пропозицію, невідомі.

Переглянутий підхід – лише один із кількох, які обговорюють у Білому домі щодо того, як укласти угоду з Києвом найближчими тижнями, що є надзвичайно швидко.

Переглянутий, спрощений підхід допоможе Сполученим Штатам оминути численні юридичні та логістичні перешкоди і дасть їм час для пізніших переговорів щодо деталей розроблення, включно з розподілом доходів, зазначає агентство.

Досі західні писали, що адміністрація Дональда Трампа запропонувала передати близько 50% прав на українські рідкісноземельні корисні копалини. Президент України угоду в такому варіанті відхилив, оскільки там не було чітких гарантій безпеки зі боку Штатів. Зі свого боку у Білому домі назвали це рішення «недалекоглядним».

Передісторія

Пункт щодо захисту цінних корисних копалин України президент Володимир Зеленський включив у свій план перемоги, презентований ще в жовтні 2024 року.

У ньому йшлося про пропозицію США та європейським партнерам укласти угоду щодо спільного захисту українських критичних ресурсів, спільного інвестування та використання економічного потенціалу. Цей пункт якраз містив таємний додаток.

На початку лютого 2025-го президент США Дональд Трамп вперше публічно прокоментував цю ідею. Він заявив, що зацікавлений в укладанні з Україною угоди про отримання рідкісноземельних металів та інших ресурсів, але в обмін на постачання зброї.

Володимир Зеленський у відповідь сказав, що Україна відкрита до американських інвестицій у добування рідкісноземельних мінералів на таких умовах.

11 лютого Трамп оголосив, що відправив в Україну свого міністра фінансів Скотта Бессента для зустрічі з Володимиром Зеленський. Він не уточнив мети візиту, але західні ЗМІ писали, що може ітись про попередні переговори щодо угоди, в межах якої США отримають доступ до рідкісноземельних ресурсів.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook. 

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook. 

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook. 

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-02-20 11:01:00