Україна і світ

Спеціальний військовий облік: що це таке та хто на ньому перебуває

Фото: Depositphotos

Наразі в Україні мобілізації підлягають військовозобов’язані особи віком від 18 до 60 років. Водночас деякі категорії військовозобов’язаних мають право на відстрочку від призову під час мобілізації. Однією з таких категорій є особи, які заброньовані підприємствами, установами та організаціями, що мають важливе значення для оборони країни, економіки або життєдіяльності населення. 

Факти ICTV дізнавалися, що таке спеціальний військовий облік військовозобовʼязаних та хто на ньому перебуває. 

Види обліку військовозобов’язаних в Україні 

Облік військовозобов’язаних і резервістів за своїм призначенням поділяється на загальний та спеціальний. 

До загального обліку належать особи, які не були заброньовані за: центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними установами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти (незалежно від їхнього підпорядкування чи форми власності). Такий облік діє на період мобілізації та воєнного стану. 

Крім того, на загальному військовому обліку можуть перебувати й ті військовозобов’язані, які мають підстави для відстрочки від мобілізації, визначені ст. 23 закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, за винятком бронювання. 

Що таке спеціальний військовий облік та хто на ньому перебуває 

Хто перебуває на спеціальному обліку: 

  • особи, які заброньовані центральними та місцевими органами виконавчої влади;
  • особи, які отримали бронювання іншими державними органами;
  • особи, які заброньовані органами місцевого самоврядування;
  • особи, які заброньовані підприємствами, установами та організаціями. 

Спеціальний облік стосується лише тих осіб, які отримали бронювання на підприємстві як форму відстрочки від мобілізації. 

Що означає зарахування на спеціальний військовий облік та хто може на нього стати 

Ставати самостійно на спеціальний військовий облік, перелік професій для якого можна знайти у постанові №76, не потрібно. Адже постановка військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік можлива лише після завершення процедури бронювання на підприємстві. Це означає, що військовозобов’язаний повинен отримати рішення Міністерства економіки про бронювання. 

Після ухвалення такого рішення відповідний орган державної влади, місцевого самоврядування, підприємство, установа чи організація видає військовозобов’язаному витяг із наказу Міністерства економіки про його бронювання. 

Протягом п’яти днів з моменту видачі витягу орган, що здійснив бронювання, зобов’язаний надіслати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) повідомлення про бронювання військовозобов’язаного.  

Процедура зарахування на спеціальний військовий облік заброньованих 

ТЦК та СП, де військовозобов’язаний перебуває на обліку, на підставі рішення про бронювання вносить його до спеціального військового обліку не пізніше ніж за п’ять робочих днів після отримання відповідного повідомлення. 

Військовозобов’язаний не зобов’язаний самостійно подавати документи чи звертатися до ТЦК та СП. Постановка на спеціальний облік здійснюється автоматично на підставі витягу з наказу Міністерства економіки про бронювання.  

Якщо бронювання завершується або скасовується, військовозобов’язаний автоматично переводиться зі спеціального військового обліку на загальний. 

Але варто наголосити, що особи, які не мають військово-облікових документів або не перебувають на військовому обліку, не оновлюють дані, не зможуть отримати бронювання. 

Які зміни відбулися у 2025 році 

14 січня 2025 року до порядку бронювання, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 76, були внесені зміни та доповнення. Відповідно до них, уряд дозволив бронювати 100% медичних працівників державних та комунальних медичних закладів, які здійснюють діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертизи, а також працівників центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи. 

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-18 20:04:00