Україна і світ

Сьогодні Коломия вітає зі столітнім ювілеєм легендарного Героя України

5 січня 2023 року виповнюється сто років від дня народження донині живому легендарному «Кривоносу» — сотнику Української Повстанської Армії та мужнього політв’язня, почесного громадянина Коломиї, Львова та Космача, Героя України Мирослава Васильовича Симчича. З нагоди річниці на малій батьківщині героя у м. Коломия Івано-Франківської області відбудуться урочисті заходи — покладання квітів до пам’ятника «Борцям за незалежну Україну» та ювілейний вечір «Із Богом та Україною в серці» у Музеї історії міста Коломия за участю самого «Кривоноса».

Про заходи зі вшанування ювіляра повідомляє міський голова Коломиї Богдан Станіславський на персональній сторінці у соціальній мережі Facebook. «Цю дату ми відзначимо гідно, як цього заслуговує Мирослав Симчич», — наголосив мер і запросив усіх охочих відвідати заходи, які є слушною нагодою «подякувати «Кривоносу», який присвятив своє життя боротьбі за Україну, пережив заслання, але нічого не зломило його волю та любов до Батьківщини».

Наприкінці минулого року на честь героя на Івано-Франківщині створили пам’ятний календар на 2023 рік, 500 примірників якого передадуть до музею історії міста Коломиї, — повідомила голова обласної державної адміністрації – начальник обласної військової адміністрації Світлана Онищук. «Мирослав Симчич — це символ сили, патріотизму, відданості, боротьби, незламності. Він жива легенда, яка сьогодні надихає наших воїнів на боротьбу за рідну землю», — підкреслила вона. Випуск іменного календаря організовано з нагоди ювілею за фінансової підтримки обласної військової адміністрації.

Також міський голова Коломиї Богдан Станіславський виступив з ініціативою винагородити Мирослава Симчича одним мільйоном гривень з бюджету Коломийської громади. «Надіюся, що на наступній сесії депутати підтримають мою пропозицію. Адже «Кривоніс» десятиліттями протистояв радянській машині, яка його так і не зламала. Тож він заслуговує на відповідну відзнаку до ювілею! Коломийська громада має гідно вшановувати своїх героїв і, окрім звичних вітань з квітами, ми повинні віддячувати дієвими справами для них», — зауважив він.

Схема району бойових дій 21-го (Коломийського) Тактичного відтинку «Гуцульщина» Військової округи-4 «Говерла» групи УПА-Захід в експозиції Косівського філіалу обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери (фото автора)

Народився Мирослав Симчич у селі Вижній Березів Коломийського повіту (нині Косівський район Івано-Франківської області). 1941 року вступив до юнацької мережі ОУН, згодом очолив Березівську сотню УПА, брав участь у численних боях. Найвідомішою битвою сотника став бій 15 січня 1945 року неподалік присілка Рушір, розташованого на півдорозі між Космачем і Яблуневим. У ньому повстанці зійшлися в запеклому бою з дивізією нквд під командуванням генерал-майора ніколая дергачова. Як зазначено в експозиції Косівського філіалу обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери, енкаведисти втратили в бою 346 солдатів, 17 офіцерів, шістьох оперативників держбезпеки й генерала. Згодом від поранень у лікарні померли ще 42 солдати.

Пам’ятник «Борцям за незалежну Україну» у м. Коломия, прообразом для якого послужила постать Мирослава Симчича

За участь в УПА Мирослав Симчич був позбавлений волі на 25 років, а згодом йому присудили ще стільки ж за «участь у націоналістичному угрупованні». Дивом виживши у жахливих умовах етапів і концтаборів, він вийшов на волю лише 1985 року, пробувши в ув’язненні 32 роки, 6 місяців і 3 дні.

Реабілітував Мирослава Симчича 15 листопада 2017 року Косівський районний суд за поданням Івано-Франківської обласної прокуратури. 14 жовтня 2022 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про присвоєння Мирославу Симчичу звання Героя України з врученням ордена «Золота Зірка».

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото автора та з відкритих джерел

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-01-05 12:53:07