Україна і світ

Складний рік для цивільної авіації: скільки сталося великих авіатрощ у 2024 році

Фото: Getty Images

У грудні 2024 року упродовж фактично тижня сталася серія авіакатастроф та інцидентів із літаками, які збільшили страхи мільйонів людей та довіру до одного з найбезпечніших, на перший погляд, засобів пересування.

Причини авіакатастроф різні: від складних погодних умов до механічних несправностей та зовнішніх небезпек – у вигляді російської ППО.

Загалом у 2024 році в усьому світі сталася низка авіакатастроф пасажирських літаків, зокрема у Бразилії, Казахстані та Південній Кореї.

Факти ICTV зібрали в одному матеріалі, найбільші авіакатастрофи у 2024 році.

Найбільші авіакатастрофи у 2024 році

Зазначимо, що протягом року сталося десятки авіатрощ за участю легкомоторних літаків, де жертвами стали одна-дві людини, здебільшого пілоти. Лише в грудні таких аварій було чотири – на Гаваях, в Бразилії, Аргентині та Шотландії.

Водночас з-поміж літаків, що зазнали аварій із летальними наслідками у 2024 році, можна виокремити щонайменше вісім за участю цивільних суден, де загиблими вважаються понад п’ять осіб.

Всього жертвами цих восьми авіатрощ стали щонайменше 330 людей.

Катастрофа Boeing 737 в аеропорту Муан

  • Загинули 179 осіб, 2 – врятували

Найбільшою у 2024 році стала авіакатастрофа 29 грудня в аеропорту Муан у провінції Південна Чолла в Південній Кореї за участю літака Boeing 737, внаслідок чого загинуло 179 осіб.

Пасажирський літак авіакомпанії Jeju Air, який летів рейсом Бангкок – Муан, зазнав аварії після приземлення в аеропорту Муана.

Літак втратив керування через відмову переднього шасі, вилетів за межі злітно-посадкової смуги і врізався в бетонний бар’єр. Внаслідок зіткнення судно спалахнуло і літак охопив вогонь. Вижити вдалося лише двом особам, які перебували на борту – за деякими даними, врятували стюардесу та пасажира.

Причину відмови шасі розслідують, а сам інцидент став одним із найсмертоносніших авіаційних катастроф в історії Південної Кореї.

Найбільшою катастрофою в історії Південної Кореї залишається збитий радянцями пасажирський лайнер Korean Airlines 007 у вересні 1983 року над островом Сахалін, коли загинули всі 269 осіб, які перебували на борту.

Катастрофа літака Voepass в Сан-Паулу

  • Загинули 62 особи

У серпні зазнав аварії пасажирський літак авіакомпанії Voepass Linhas Aéreas, на борту якого перебували 62 людини. Інцидент стався в житловому районі міста Вінхедо бразильського штату Сан-Паулу.

Літак ATR-72 прямував із Каскавела, штат Парана, до Гуарульюса. Внаслідок катастрофи загинули 58 пасажирів та чотири члени екіпажу.

За даними сайту Flight Radar, літак був на висоті 5 100 км, а потім за дві хвилини впав на висоту 1 200 км, після чого його GPS-сигнал було втрачено.

Катастрофа літака Azerbaijan Airlines у Казахстані

  • Загинули 38 осіб, 29 – врятували

На Різдво, 25 грудня, літак Embraer ERJ-190AR авіакомпанії Azerbaijan Airlines розбився поблизу аеропорту Актау в Казахстані, у результаті чого загинули 38 із 67 пасажирів.

Фото: МНС Казахстана

Літак вилетів із Баку та прямував до міста Грозний, колишньої столиці Ічкерії, яке зараз у складі РФ. Після невдалої спроби приземлитися у Грозному літак відправили до казахського Актау, де він зазнав аварії.

Видання Euronews із посиланням на джерела в уряді Азербайджану писало, що причиною катастрофи літака стала російська ракета класу земля-повітря.

27 грудня керівник ГУР МО Кирило Буданов заявив, що літак Azerbaijan Airlines зазнав аварії в Казахстані, оскільки був збитий російською ЗРК Панцир-С1 із території РФ.

Авіакатастрофа в Непалі

  • Загинули 18 осіб, вижила – 1 людина

24 липня 2024 року літак авіакомпанії Saurya Airlines розбився на шляху до Покхари з міжнародного аеропорту Трібхуван у Катманду.

У результаті авіакатастрофи літака Bombardier CRJ-200ER загинуло 18 осіб.

Катастрофа сталася невдовзі після зльоту. Серед загиблих 17 осіб були співробітниками авіакомпанії Saurya Airlines, а двоє інших – членами екіпажу. Вижив тільки командир повітряного судна.

Катастрофа приватного літака в Бразилії

  • Загинули 10 осіб, на землі поранення дістали 17 осіб

23 грудня у туристичному бразильському місті Грамаду розбився приватний літак, у результаті чого загинули десять членів сім’ї Галеацці, зокрема бразильський бізнесмен Луїс Клаудіо Галеацці.

Фото: Getty Images

Літак під час падіння зіткнувся з димарем та дахом будинку, після чого врізався в магазин.

Унаслідок катастрофи постраждали 17 людей на землі, двоє з яких потрапили до лікарень у важкому стані.

Катастрофа літака з президентом Ірану

  • Загинули 9 осіб

У травні вертоліт, на борту якого перебував президент Ірану Ебрагім Раїсі, розбився через погані погодні умови. У результаті інциденту загинули також очільник МЗС Ірану Хосейн Амір-Абдоллахіан і ще семеро людей, всього – дев’ять осіб.

Гелікоптер розбився за густого туману в гірській місцевості поблизу Джолфи, прикордонного міста з Азербайджаном, приблизно за 600 км від Тегерана.

Авіакатастрофа в Малаві

  • Загинули 9 осіб

У червні в Малаві (Африка) розбився літак, який перевозив віцепрезидента Малаві Саулоса Чиліма і вісьмох осіб на борту.

Усі, хто перебував на борту – шість пасажирів та три члени екіпажу – не вижили внаслідок авіакатастрофи. Причиною катастрофи стали погані погодні умови під час польоту.

Катастрофа літака в Папуа Новій Гвінеї

  • Загинуло 5 осіб

22 грудня у Папуа Новій Гвінеї (Океанія) розбився літак Britten-Norman BN-2B-26 Islander авіакомпанії North Coast Aviation.

Літак прямував з аеропорту Васу до аеропорту Лае-Надзаб та зазнав аварії незадовго до запланованого прибуття.

Слідчі все ще працюють над розшифровкою останнього повідомлення з борту літака, надісланим за кілька хвилин до катастрофи.

Після низки авіакатастроф зі смертельними наслідками у грудні сталися ще декілька інцидентів за участю літаків, які ще більше свідчать про необхідність вдосконалення протоколів безпеки та технічного обслуговування.

Зокрема, 28 грудня у літака Air Canada Express, що виконував рейс 2259, відмовило шасі після прибуття в міжнародний аеропорт Галіфакс у Канаді. Літак занесло на злітно-посадковій смузі і він ковзнув крилом, загорівшись. На щастя, усі 73 пасажири і члени екіпажу були успішно евакуйовані.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Тієї ж ночі літак Boeing 737-800 авіакомпанії KLM здійснив екстрену посадку в аеропорту Сандефьорд Торп у Норвегії після відмови гідравліки. Літак з’їхав зі злітно-посадкової смуги на трав’янисту ділянку, але всі 150 пасажирів і члени екіпажу залишилися неушкодженими.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-30 17:59:00