Україна і світ

Сім проєктів з відновлення ментального здоров’я українців

У рамках Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я урядовці запропонували до реалізації сім проєктів відновлення ментального здоров’я громадян України.

Злочинний напад росії на Україну призвів не тільки до масштабних фізичних і матеріальних втрат, які зазнало наше суспільство, а й до масштабної ментальної катастрофи. Фактично кожен громадянин України — і військовий, і цивільний — нині потерпає від негативних наслідків, які справило на їхнє психічне здоров’я широкомасштабне вторгнення зс рф. Про те, як нашому суспільству їх побороти, велася конструктивна розмова на розширеному засіданні Міжвідомчої координаційної ради (МКР) з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Захід відбувся під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та за участю першої леді Олени Зеленської. Також були присутні Міністр оборони України Олексій Резніков, Віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, Міністр у справах ветеранів України Юлія Лапутіна, члени Міжвідомчої координаційної ради, представники Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ та міжнародних партнерів.

На засіданні представили сім пріоритетних проєктів Всеукраїнської програми ментального здоров’я, зокрема від Мінветеранів, МОЗ, Міноборони, Мінсоцполітики, Міносвіти, МВС та Мінмолодьспорту.

Як зазначив глава уряду у вступному слові, на попередніх засіданнях МКР опрацювали Дорожню карту проєкту, тож нині слід визначити, якими саме механізмами можна посилити стійкість кожного українця та українки та відновити їхнє ментальне здоров’я.

— Магістральним напрямком є створення сервісів в громадах, які максимально наближені до громадян та зможуть сприяти їхній адаптації і соціалізації. Не менш важливою є роль обласних військових адміністрацій.  Необхідно продовжувати будувати мережу сервісів і послуг, які будуть реалізовувати нашу програму ментального здоров’я, — зазначив він.

Водночас Денис Шмигаль доповів, що уряд розпочав велику реформу медико-соціальних експертних комісій та військових лікарських комісій  і Верховна Рада України також залучена до їх втілення у життя.

— Я вдячний за два закони, які максимально спростять роботу ВЛК щодо наших військових і ветеранів, і які вже ухвалені у двох читаннях. Принцип «довідки ходять за військовим», — ключовий у цій реформі, — відзначив Денис Шмигаль.

«Уряд розпочав велику реформу медико-соціальних експертних комісій та військових лікарських комісій  і Верховна Рада України також залучена до їх втілення у життя»

На думку Олени Зеленської, здобути результат, відчутний для людини, можна лише спільними діями, бо компонент ментального здоров’я — важливий у всіх сферах життя — і в освітній, і в соціальній, і в секторі безпеки та оборони, а також в галузі культури.

— Психосоціальна послуга має бути поруч. У кабінеті сімейного лікаря, в ЦНАПі, в банку, в центрі зайнятості, в податковій, у відділку поліції. І це може бути не тільки близько, але і гнучко. Я щойно назвала лише кілька категорій людей, та насправді кожна історія, кожна трагедія, кожен стрес, кожне навантаження унікальне й неповторне. Тому система має бути гнучкою і бачити не категорію, а людину. За кожним досвідом, стражданням, випадком, — додала Олена Зеленська.

Зі свого боку Віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук розповіла про Координаційний центр психологічної підтримки при КМУ, що запрацював віднедавна й показав практичні результати, а також плани створити такі центри при кожному ОВА у нашій державі.

— До складу центру входитимуть керівники профільних структурних підрозділів ОВА, а також представники інших провайдерів гуманітарного сервісу, а також профільні спеціалісти: психологи, юристи, координатори та кейс-менеджери. Функції такого центру — координація, моніторинг, аналіз, інформування, консультації і поширення позитивних практик, — пояснила Ірина Верещук.

Міністр у справах ветеранів України Юлія Лапутіна презентувала проєкт Мінветеранів «Перехід від військової служби до цивільного життя (в частині психічної допомоги)».

За її словами, нині поранені, військові, ветерани та члени їхніх родин потребують психологічної допомоги в процесі переходу від військової служби до цивільного життя. Тому Мінветеранів планує забезпечити надання такої допомоги через мережу медзакладів та дієвий механізм надання послуги через Інститут помічника ветерана з урахуванням принципу «Рівний – Рівному».

«Нині поранені, військові, ветерани та члени їхніх родин потребують психологічної допомоги в процесі переходу від військової служби до цивільного життя»

— Ми розраховуємо вийти на показник у понад 50 тисяч послуг щороку, — повідомила Юлія Лапутіна.

Найбільший тиск на психіку нині витримують наші захисники й захисниці. Про це говорив і Міністр оборони Олексій Резніков:

— Те, що відбувається на полі бою — це надмірні навантаження, просто шалені, вони спресовують організм людини, у тому числі психічний стан. Тому сьогодні ми пішли на такий проєкт, який ми називаємо системою декомпресії бійців, які перебувають передусім на передньому краї. Це поки пілотний проєкт, — повідомив він.

За словами Олексія Резнікова, відновлення охоплює програму на тиждень, коли бійці потрапляють у затишну атмосферу, де немає артилерійських вибухів, де можна зустрітися з родиною, паралельно поговорити, попрацювати з військовими психологами — і це дає результат швидкого відновлення спроможності виконувати бойові завдання.

Олексій Резніков: «Ми хочемо сьогодні відкрити шість центрів психологічного відновлення, якраз не далі 150–200 кілометрів від лінії фронту, а це північ, схід та південь країни, де бійцям недалеко від’їжджати»

Коли йдеться про масштабні зміни у свідомості громадян, необхідно звернутися до системи освіти. На цьому акцентував Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, наголосивши на необхідності інтегрувати психосоціальну підтримку і психологічну допомогу на всі рівні української освіти.

— З червня по квітень ми підготували 40 тисяч фахівців, які пройшли курси підвищення кваліфікації у сфері психічного здоров’я за короткотерміновими програмами. Ми беремо на себе амбітну мету, щоб за наступний рік навчити 400 тисяч фахівців. Тут я вбачаю певні ризики, тому нам ще потрібно побудувати систему моніторингу якості освіти, — зазначив він.

Завдання освітян Міністр вбачає у розбудові системи, здатної надати допомогу всім учасникам освітнього процесу, які її потребують, а також створити механізми запобігання таких станів.

— Напрям надання психологічної допомоги в рамках системи охорони здоров’я потребує активного реформування — психологічні послуги мають стати доступними, якісними та безоплатними для всіх, хто їх потребує, —  зазначив очільник Міністерства охорони здоровʼя Віктор Ляшко. — Пріоритетний проєкт МОЗ України «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги» має на меті розбудову спроможності первинної та спеціалізованої (амбулаторної) ланок медичної сфери надавати доступні, своєчасні, якісні та безоплатні послуги з психічного здоровʼя.

Як першочергові кроки дорожньої карти проєкту Віктор Ляшко визначив, зокрема, масштабування навчання mhGAP², інформування пацієнтів та зниження стигми в медичному середовищі, оновлення клінічного маршруту пацієнта та карти планового перенаправлення, впровадження гарантованого пакету послуг на первинному та вторинному/амбулаторному рівнях тощо.

Після реалізації проєкту пацієнти матимуть відчутні переваги, як-от психологічна підтримка сімейного лікаря та доступність послуги за місцем проживання.

Віктор Ляшко також зазначив, що цільова аудиторія отримувачів психологічної допомоги — величезна. На його думку, в окрему категорію слід виокремити дітей і запровадити для них окремі проєкти, про які йшлося, зокрема, під час нещодавно зустрічі Першої Леді з Президентом Євросоюзу.

Учасники МКР відзначили, що нова система надання психологічної допомоги не може бути побудована в короткі терміни, приміром, за рік чи півтора, але цей шлях країна мусить пройти: заради себе, заради наших дітей, заради наступних поколінь українців.

— Я впевнена, якщо покращити ментальний імунітет кожної людини, то покращиться  стан України в цілому, — зазначила Олена Зеленська.

Фото з офіційних джерел.

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-05-11 20:12:06