Україна і світ

Що відомо про випускника Кембриджу, якому Зеленський запропонував роботу

Під час міжнародної конференції Ялтинська європейська стратегія (YES Brainstorming) до президента Володимира Зеленського звернувся Артем Шаіпов – випускник Кембридзького університету та очільник Асоціації українців – випускників провідних університетів світу.

Шаіпов розповів, що представники асоціації – випускники найкращих світових університетів готові працювати на державу. Відповідний лист з пропозицією надсилали президенту ще у 2019 році, але відповіді не було.

Зеленський заявив, що зараз готовий розглянути можливість співпраці та навіть запропонував роботу Шаіпову та ще 10 “потужним людям”. Факти ICTV поспілкувалися з Артемом Шаіповим, і з’ясували, чим особлива його організація, чи дійсно він готовий працювати за 30 тис. грн і в якій сфері себе бачить.

Заповнити кадровий вакуум

Артем Шаіпов поділився історією створення Асоціації українців-випускників провідних університетів світу. Її заснували після Революції гідності, наразі туди входить понад 3 тис. осіб.

– Організація об’єднує понад 25 спільнот українських випускників університетів. Сюди входить і Кембридзька спільнота, і Гарвардська, і Оксфордська та інші.

Ми створили цю організацію одразу після закінчення гарячої фази Революції гідності – для того щоб заповнити той кадровий вакуум, який виник після того, як українцям вдалося усунути тодішню владу.

За словами Шаіпова, тоді асоціація запропонувала співпрацю уряду Яценюка. Формат простий: в організацію надходить інформація про вакансії, а вони знаходять серед своїх членів відповідні кадри. Але це не гарантувало стовідсоткове працевлаштування – добір здійснювали визначені компанії.

Багато з членів Асоціації українців – випускників провідних університетів світу тоді влаштувалися на роботу у державний сектор, але не всі протрималися довго. Як каже Артем, перешкодами стали, зокрема, неналежний рівень оплати та відсутність політичної волі для впровадження реформ.

– У 2014 році багато людей, які пішли на державну службу, недовго там затримались. Однією з причин було невирішене питання належної оплати.

Чому такі фахівці потрібні Україні

– Це не діти дуже багатих батьків, які просто заплатили за навчання, а які вже пройшли багато… Вони мають цінний для України досвід – кожен може запропонувати свої сильні сторони. Їхній досвід навчання за кордоном важливий, і це допоможе перетворити наш публічний сектор на більш конкурентоздатний, – каже Артем.

Про роботу на державу

Під час розмови з Зеленським Артем Шаімов заявив, що готовий працювати на високій посаді за 30 тис. грн. Але за умови, що відчуватиме користь для країни від своєї роботи.

У коментарі Фактам ICTV Шаімов все ж розповів, що у довгостроковій перспективі така оплата не задовольнить потреб. Тому він подівається, що президент вплине на збільшення рівня заробітної плати, адже без цього Україні складно буде стати успішною.

– Я сподіваюся, що ми наразі можемо говорити про нові можливості. Сумно було чути від президента, що робота на державу, як я зрозумів, має бути невигідною та дешевою. Я не знаю жодної успішної країни, де б робота на державу була низькооплачуваною, і при цьому держава була успішною.


Артем наголосив, що Україна має платити більше державним службовцям, щоб мати змогу конкурувати за людські таланти.

– Ми маємо глобальну конкуренцію за талантами, і Україна має бути конкурентоздатною у цій боротьбі за один із ключових ресурсів – людський талант.

Сподіваюся, що президент поставить питання щодо оплати праці у публічному секторі на порядок денний. Щоб це була конкурента оплата, яка дозволить українській державі конкурувати за таланти.

Якщо Шаімов дійсно отримає роботу у державному апараті, то хоче працювати над реформою державного управління, оскільки вважає її однією з найважливіших.

– Це та реформа, яка є матір’ю всіх інших, і від неї залежить те, наскільки активно будуть впроваджуватися інші реформи, і це важливий пріоритет.

Чим закінчилася розмова з Зеленським

Після розмови з Зеленським Шаімов мав діалог з представниками Офісу президента.

– Я був дуже радий почути, що питання актуальне, і що президент зацікавлений у залученні фахівців, які мають міжнародний досвід… Після цього ми мали приємні розмови з колегами з ОП. Сподіваюся, у нас буде продуктивна зустріч, де зможемо обговорити деталі та зробити добре для нашої країни.

Верховенство права передусім

На думку Шаімова, наразі пріоритетними для України мають бути реформи у сфері верховенства права. Саме від них залежить економічний розвиток і подальше процвітання країни.

– Коли всі умови будуть забезпечені, то бізнес буде більш охоче інвестувати в країну, і ми матимемо більше шансів на економічне зростання та поповнення державного бюджету.

Фото: Артем  Шаімов

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-09-10 20:46:08

Back to top button