Що відбувається зараз у підтоплених південних регіонах: отруєна вода у всіх водоймах
Зелена вода… І пустеля замість моря!
“Факти тижня” дізнавалися, що надалі буде із питною водою в постраждалих регіонах.
Місцевий житель Артем тепер гуляє по дну із металошукачем, сподівається, а може знайде щось корисне…
А не так давно приходив сюди із вудкою рибалити.
– Ну метра два, два з половиною тут була глибина. Брали удочки, бичка ловили, карася на закидушку , за раками пірнали, он їх скільки там зараз померлих, – говорить Артем.
Поки в Херсоні і області сходить велика вода, сусідня, Дніпропетровська, отримала під боком справжню пустелю! Здавалося б, просто неможливо перетворити ціле море з 12-а мільярдами тон води – на пустелю, але це сталося…
У Запорізькій області через обміління Каховського водосховища – на землі сотні кілограмів мертвої риби…
Тепер маємо тут солончаковий сухий грунт, і найголовніше – прибережні міста і села не просто лишилися без води, вони позбавлені доступу до води.
Рівень води впав більше ніж на 12 метрів! У результаті – багато населених пунктів Дніпропетровської і Запорізької областей – як на підконтрольній, так і на окупованій території, лишилися без води.
А у сусідніх – Миколаївській і Херсонській – її якість лишається під великим питанням.
Вода у Дніпрі забруднена у 28 тисяч разів більше за норму. Уся акваторія нижче Каховської дамби непридатна для використання і купання, – зазначають у МОЗі.
Те саме стосується і води у Чорному морі.
У деяких містах і селах Дніпропетровської області вже гостро постала проблема із питною водою.
Міська влада Кривого Рогу вже закликає економити воду, бо питання її запасів може постати вже завтра.
У півмільйонному місті металургів обговорюють подачу води погодинно. А в Нікополі створили спеціальні пункти видачі, воду везуть туди цистернами.
Люди набирають воду в усі можливі тари – великі бутлі, п’ятилітрові банки і навіть “півторачки”!
– Вода технічна! Яку привозять, таку і берем. Помитися, щось приготувати, перекип’ячуєм її, фільтруєм, якось же треба виходить з цього положення , – говорить місцева жителька Люда.
При цьому Нікополь постійно під прицілом ворожої артилерії. Росіяни буквально полюють на от такі пункти видачі води. І вже кілька разів намагалися їх обстрілювати.
Аби забезпечити людей водою – місцева влада хоче побудувати водогін із Запоріжжя. І на це вже виділено гроші.
Ще гірша ситуація у навколишніх селах. Там немає води ані в колодязях, ані в свердловинах. Селяни намагалися зробити запас в ямах-басейнах, але тепер збирають навіть дощову воду!
Що вже казати про полив городів. Пані Людмила має цілі полуничні поля. Був стабільний заробіток і гроші на прожиття. Воду, як і сусіди, брала із Каховського водосховища, що робити тепер – геть не знає…
– Без поливу воно все помре, просто все помре, – бідкається жінка.
Вода, якої так не вистачає Дніпропетровській та Запорізьській, потроху відходить у Херсонській і Миколаївській областях. Вона стояла тут в хатах по дах і знищила все.
Та найстрашніше навіть не це, – кажуть вчені. А те, що навколо вода стала буквально отруйною.
Повінь принесла по річці вгору все, що змітала на своєму шляху: меблі, очерет, чиїсь речі, вони і досі валяються по вулиці. Місцевий житель Анатолій каже – запах був такий, що до двору було не підійти.
Для південних регіонів це колосальний екологічний виклик. Бо ж є ризик спалахів серйозні захворювань – таких, як, приміром, холера.
Аби себе убезпечити люди слідують усім рекомендаціям влади. Воду не п’ють навіть зі свердловини, допоки не буде доведено, що вона придатна до вживання.
Крім того, жителям роздають знезаражувальні препарати. А питну воду привозять волонтери.
У місцях підтоплень через погіршення показників води також заборонено купатися і виловлювати рибу. Але як багато часу знадобиться, аби подолати наслідки такого масштабного лиха і коли зрештою вода очиститься – поки прогнози досить розмиті.
Це може бути і декілька місяців, це може бути рік. Це, на жаль, може бути і більше. Люди ще не розуміють, коли зможуть сіяти продукцію чи садити якісь овочі, щоб вони теж не стали отруйними.
Безсумнівно, те, що тут сталося – є однією з найбільших техногенний катастроф XXI століття і важким злочином екоциду. Окупанти за нього відповідатимуть!
Але важливо, що вже зараз українці об’єднуються, солідаризуються і разом ведуть боротьбу з цим нещастям.
Джерело: Факти тижня
Фото: Софія Богуцька
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-06-20 15:01:53