Що таке дефолт, хто його оголошує, та що значить для держави

Протягом тижня у Вашингтоні тривали переговори про реструктуризацію державного боргу України обсягом $2,6 млрд, в ході яких українські представники не змогли досягти угоди. У випадку, якщо угода про реструктуризацію держборгу не буде досягнуто, це загрожує дефолту України.
Як пише Financial Times із посиланням на заяву Мінфіну України, Київ розглядатиме “усі доступні варіанти” після того, як переговори не завершились укладанням угоди.
Очікується, що наприкінці травня Україна має виплатити майже $600 млн в межах цього боргу. Якщо цього не вдасться досягти, Україна може оголосити про дефолт.
Що таке дефолт
Дефолт оголошують тоді, коли країна не може розрахуватися зі своїми боргами вчасно і в повному обсязі.
– У такому випадку відбуваються переговори з кредиторами про те, щоб списати частину боргу, а частину — перенести на пізніший термін. У найгіршому випадку країна просто відмовляється платити за боргами, – пояснюює Ілона Сологуб, директор з політико-економічних досліджень Київської школи економіки.
Хто оголошує дефолт
Міністерство фінансів. Вони починають переговори із зовнішніми кредиторами та пропонують домовитися про перенесення термінів чи зміну умов погашення боргу.
Наслідки дефолту
Падає курс національної валюти, тому що знижується приплив інвестицій. Частина інвесторів намагаються вивести свої дивіденди або відмовляються від них.
Країна запозичує в інших країн чи МВФ, щоб покрити дефіцит бюджету. Якщо відбувається дефолт, то треба скорочувати бюджетний дефіцит. Тобто підвищувати надходження або зменшувати видатки.
Досвід України
Україна пережила дефолт у 1998 році, коли економічна криза вдарила по гривні.
– До 1998-му курс був близько двох гривень за долар, потім став п’ять гривень за долар. Тобто економічна криза призвела до значної девальвації. Тоді в Україну прийшов МВФ і ми провели певні реформи, – каже Сологуб.
Як писали Факти ICTV, якщо депутати не будуть голосувати за потрібні закони, дефолт накриє Україну. Про це у 2020 році заявив із трибуни президент Володимир Зеленський на позачерговому засіданні Верховної Ради.
Джерело: Київська школа економіки
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-24 17:06:00