Що сіяти на зиму: перелік культур та особливості посадки
Досвідчені городники максимально використовують час протягом усього календарного року. Вони точно знають, що можна посіяти на зиму. Якщо ви прагнете поповнити лави просунутих садівників, вам стане у пригоді матеріал Фактів.Life, у якому ми зібрали поради щодо саджання овочів на зиму.
Спочатку дізнаємося, чому осінь з її зниженням температури не стоїть на заваді для робіт на городі. Також розберемося з особливостями посадок під зиму.
Посадка овочів на зиму
Сіяти овочеве насіння рекомендують у землю, що встигла відчути заморозки, або ж і взагалі після першого снігу. Грядки для цього готують заздалегідь – ще за плюсової температури. Головне правило – насіння не має дати паростків. Зверніть увагу на те, що цибулини в промерзлий ґрунт садити не можна. Вони повинні пустити корінці до холодів, тож варто зважати на середньодобову температуру. Найкращим часом для висадки, наприклад, озимого часнику, буде кінець вересня-початок жовтня.
Зараз дивляться
Що можна сіяти на зиму: перелік культур
Осінь – чудовий час для посадки пряних трав, зелені та коренеплодів.
Для цієї запашної культури достатньо + 2°С за вікном вдень і до – 3°С вночі. Глибина загортання – приблизно 3 см. Між грядками дотримуйтеся дистанції у 19-21 см. Якщо встигнете з посівом до зими, вже в травні матимете на столі власний свіжий кріп.
- Салатний лист, крес-салат, петрушка, кінза
Це все стійкі до морозів культури, що швидко сходять. Достатньо +2 градусів на вулиці, аби посадити їх на глибину у 1,5-2 см. Дистанція мід грядками – 25-35 см.
- Шпинат та щавель
Для посадки шпинату є два терміни. Його висівають на глибину 3-4 см – або наприкінці вересня, або планують цей процес на кінець листопада-початок грудня. Якщо оберете перший варіант, то вже із весняним теплом зможете поласувати вітамінними листочками з грядки. В іншому разі, насіння навесні лише проклюнеться. Під час посіву дотримуйтеся відстані між рослинами у 7-10 см, між рядками — у 15-20 см.
Під зиму рекомендується саджати й щавель. Лунка має бути глибиною у 1-1,5 см, між грядками тримайте відстань у 15-20 см. Також осінь вважається гарним часом для висадки руколи, мангольда та ревеня. Її треба сховати трішки глибше – на 4 см у землю. Зверніть увагу, щоби між рядками було не менш ніж 8 см.
Можна садити моркву, але небагато, бо вона зберігається гірше за ту, що висаджується навесні. Дочекайтеся, щоби на вулиці було від +2 до +4°С, та сійте на глибину 3-4 см, дотримуючись 15-20 см між рядками.
Будьте обережні із посівом буряку. Цей коренеплід може прорости вже за +5°С, а цього допускати не можна. Нехай температура стабілізується на рівні від -2 до -4°С, тоді буде саме час. Аби провести посадку цього овоча на зиму, зробіть лунки глибиною 3-4 см, між рослинами має бути 5-10 см, між рядами – 20-30 см. За таких умов наприкінці весни – на початку літа зможете зібрати перший врожай. Враховуйте те, що, як і зимова морква, такий буряк зерігається гірше.
Десь за два тижні до початку стійких заморозків на ґрунті варто висадити ріпу, якщо вона вам до вподоби. Глибина ямки 3 см, до неї треба класти по 3 насінини. Між рослинами тримайте дистанцію у 10-15 см, між рядками – 25-30 см.
Чудовий час для проведення підзимного посіву для хрону. Глибина лунки 2-3 см, садити культуру треба на відстані 30-35 см від ямок, відстань між рядами – 50-70 см.
У кінці листопада можна посадити редис. Загортайте насіння на 2-3 см, висівайте в ямку густо, тримайте відстань між лунками у 4-6 см, між грядками – 10-15 см.
Також висадіть пастернак. Для цього підготуйте грядки на відстані 30-35 см, в ряду зробіть лунки з дистанцією у 5 см, покладіть насіння на глибину в 2 см і загорніть.
Можна, на бажання, посадити ще й картоплю. Якщо сховати бульби на глибину у 15-20 см, вони переживуть навіть 10-градусний мороз. Для посадки обирайте картоплини вагою у 100-150 г, висаджуйте здвоєними рядами. Зважайте, що самі грядки мають бути 70 см завширшки. Між грядками тримайте відстань у 80 см, рядки в грядці розташовуйте з дистанцією у 45 см, між бульбами має бути по 25-30 см.
- Часник і цибуля
Ці культури чи ненайпопулярніші для посадок овочів на зиму. Дочекайтеся стійких морозів на ґрунті, занурте зубчики часнику на глибину у 4-5 см на відстані у 15 см. Зважайте, що між грядками має бути 20 см. Цибулю садіть на 4 см вглиб по 3 цибулини на лунку. Врахуйте, що для посадки треба обрати невеличкий посівний матеріал діаметром у 2-3 см. Між лунками створіть відстань у 9 см, між рядами – 15 см.
Трішки різиковано, але можна посадити на зиму фенхель. Він доволі теплолюбний, тож більше підійде для південних регіонів. Висівають його загущено на глибину у 2 см, дотримуючи між грядками відстань у 60-70 см. Також під зиму можна висадити мелісу, мʼяту та орегано.
Крім того, можна сіяти на зиму лікарські рослини, такі, як ромашка, валеріана, череда, звіробій, вербена, любисток, півонія незвичайна. У листопаді встигнете посадити однорічні квіти: хризантему, космею, дельфініум, волошку, флокси, люпин і навіть тюльпани з гіацинтами, а ще можна шипшину та верес. Не забудьте про стійкі до холоду дерева: калину, горобину і глід.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-10-13 13:10:23