Україна і світ

Що робити, якщо незаконно мобілізували: відповідь адвоката

Фото: Факти ICTV

Наразі діє указ президента про загальну мобілізацію. Тому, якщо у людини немає права на відстрочку чи бронювання, то особа може бути мобілізована. 

Факти ICTV дізнавалися в адвоката юридичної компанії Riyako&partners Катерини Аніщенко, що робити чоловікові, якщо його незаконно мобілізували. 

Що робити, якщо вас незаконно мобілізували 

Незаконною вважається мобілізація, якщо у військовозобов’язаної особи є підстави для відстрочки або бронювання. У такому випадку варто говорити про неправомірність дій ТЦК, які не звернули увагу на те, що в особи є документи, що підтверджують бронь або відстрочку.

Катерина Аніщенко говорить, якщо в особи є право на відстрочку, але ТЦК цього не бачить, то в такому випадку це підстава для оскарження рішення у суді. Тобто потрібно звертатися до суду та оскаржувати незаконний наказ про мобілізацію. 

Як зазначає адвокат, на жаль, є випадки, коли попри право на відстрочку або бронювання відбувається мобілізація.

Якщо є добровільна згода від військовозобов’язаної особи, то навіть попри наявність відстрочки або бронювання, вона може бути мобілізована, – зазначає адвокат. 

Те саме стосується й осіб з інвалідністю. Тобто якщо згоди від особи з інвалідністю немає, то тут є підстави для оскарження наказу про мобілізацію.  

Що робити, якщо незаконно мобілізували багатодітного батька 

Також є випадки, коли відбувається мобілізація батька трьох дітей. Коли людина звертається до суду для оскарження рішення про мобілізацію, то може постати питання, чи надала особа документи на підтвердження наявності трьох дітей до ТЦК. За словами адвоката, працівники ТЦК мають доступ до демографічних реєстрів, де можуть перевірити, чи дійсно у військовозобов’язаної особи є троє дітей.  

У такому разі потрібно звертатися до суду. Але я б ще паралельно радила писати рапорт на звільнення з лав ЗСУ, відповідно до статті 26, – зазначає адвокат. 

На думку Катерини Аніщенко, такій особі буде швидше звільнитися з лав ЗСУ, ніж оскаржувати рішення в суді.  

Оскарження рішення в суді не зупиняє процес мобілізації, – говорить адвокат. 

Незаконна мобілізація: що робити заброньованим особам 

Щодо бронювання, то зараз є гарна судова практика, яка показує, що суди стають на сторону військовозобов’язаних осіб.  

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Іноді мобілізація відбувається, якщо особа була заброньована, але водночас інформація не підтягнулася до реєстру оберіг, або повідомлення роботодавець відправив, а ТЦК не відпрацювало.  

Якщо особа надає документи на бронювання, витяг з наказу Міністерства економіки, повідомлення про бронювання, але ТЦК не хоче його бачити та все одно мобілізує, то це підстави для скасування наказу про мобілізацію. Суди говорять, якщо є наказ про бронювання, то це незаконно. Але якщо військовозобов’язана особа приходить до ТЦК та каже, що бронювання буде завтра, то це не працює, – зазначає адвокат.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-20 16:35:00