Україна і світ

Що означає угода з Британією про 100 років партнерства і до чого тут Трамп

15 січня президент України Володимир Зеленський та прем’єр Великої Британії Кір Стармер підписали у Києві угоду про 100-річне партнерство, що передбачає співпрацю між двома країнами не тільки в питаннях безпеки, але й в низці інших галузей.

Це є важливим документом, зокрема, з точки зору часу її ухвалення, оскільки вже 20 січня відбудеться інавгурація обраного президента Дональда Трампа в США, а паралельно із цим виникають питання не тільки питання щодо подальшої співпраці Києва та Вашингтона, але й Сполучених Штатів з Європою.

Таким чином, Європа вказує на те, що Україна є важливою частиною регіону, який не збираються залишати, навіть якщо США будуть зосереджені на внутрішніх проблемах.

Про це політологиня Олеся Яхно сказала в коментарі Фактам ICTV.

100 років партнерства: що означає угода України та Британії

Яхно відзначає важливість самого візиту Кіра Стармера до Києва. На відміну від інших західних лідерів, які поспішали до Києва після набрання повноважень, Стармер приїхав до української столиці майже через пів року після того, як став прем’єр-міністром. Примітно й те, що до цього Стармер також був в Україні, але як член опозиційної політичної партії Британії.

Щодо самої угоди, то політологиня вказує, що вона частково продовжує серію безпекових угод, які були підписані Україною з низкою держав протягом 2024 року.

– Те, що Великобританія анонсувала такий термін на 100 років, це демонструє фундаментальність самого бачення співпраці з Україною, – вказує експерт.

Сама угода зосереджена на таких пунктах як оборона, консенсус щодо членства України в НАТО, морська безпека, наукове та економічне співробітництво, співпраця у сферах енергетики, правосуддя та міграції.

Крім того, обидві країни домовились разом протидіяти іноземним інформаційним маніпуляціям і втручанням, а також зміцнювати соціокультурні зв’язки.

Яхно вказує, що Велика Британія є важливою країною для питань з морської безпеки, а в деяких регіонах, як, наприклад, в Чорноморському регіоні, Сполучене Королівство є однією з ключових держав.

– Це все демонструє, що в умовах, коли дійсно ми поки що не знаємо, якими будуть майбутні відносини адміністрації Трампа з Європою, навіть не знаємо, яким буде світовий баланс і прагнення у США, вже є очевидно, що Європа повинна буде брати на себе більше повноважень і рішучості в забезпеченні власної безпеки, а Україна є частиною регіону, – каже Яхно.

Вона вказує, що подібні угоди з Україною важливі також і з точки зору, що США, можливо, будуть зосереджені, перш за все, на внутрішній проблематиці, але для України буде збережена коаліція, яка будувалась після 2022 року, куди увійшли понад 50 країн.

– Важливо мати підтримку ключових країн, але і партнерство на 100 років є демонстрацією саме довгострокових намірів співпраці з Україною. І те, що це буде не лише співпраця в сфері оборони, а що буде і співпраця в галузях, де можна знайти взаємну вигоду, це все демонструє, що жодної вимоги РФ з демілітаризації чи роззброєння України не буде.

Захід уже демонструє, що ця вимога є неприйнятною, прямо навпаки, увага сконцентрована на розвитку оборонних виробництв, і те, щоб Україна мала більше можливостей власного виробництва зброї, – каже політологиня.

Вона також вказує на ініціативу Групи п’яти, куди входить Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія та Польща, які зосереджують увагу на оборонному нарощуванні спільних виробництв з Україною.

– Це наглядний приклад Росії, що Україна не буде демілітаризуватися, а прямо навпаки буде посилювати обороноздатність і може стати дійсно однією з найсильніших країн східного флангу, як мінімум, в питанні оборони, – каже вона.

Іншим чинником є те, продовжує політологиня, що подібна угода вказує і на роздуми Європи щодо безпекових гарантій для регіону загалом, щоб у майбутньому упередити подібні війни, а Україна змогла відбудуватись та відновити те, що було знищено руйнівними ударами.

– Загалом цей візит і ця угода демонстрацією того, що Україна вже є частиною Заходу, принаймні на рівні планів та ініціатив, а також на рівні розуміння того, що безпека України є безпекою регіону, – каже Яхно.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Окремо експертка вказує, що цей візит і подібна угода є добрим знаком для України з позицій часу, коли в США визначається майбутній рух країни перед приходом до Білого дому Дональда Трампа.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-16 22:43:00