Що це за ракета Кедр та чим її збивати: думка експерта
21 листопада 2024 року Російська Федерація здійснила черговий злочинний акт проти України, завдавши ракетного удару по місту Дніпру. За даними розвідки, атаку було здійснено балістичною ракетою, ймовірно, зі складу ракетного комплексу Кедр.
Факти ICTV дізнавалися в авіаційного експерта Валерія Романенка, що це за ракета Кєдр та чи варто очікувати масованих ударів цією зброєю.
Що це за ракета Кедр: інформація ГУР
За інформацією ГУР, ракета пролетіла від місця запуску в Астраханській області до цілі в Дніпрі за 15 хвилин, розвиваючи на кінцевій ділянці траєкторії швидкість понад 11 Махів. Така висока швидкість ускладнює перехоплення ракети системами протиповітряної оборони.
Ракета була оснащена шістьма бойовими частинами, кожна з яких, своєю чергою, містила ще шість суббоєприпасів. Це дало змогу завдати значних руйнувань на великій площі.
За розробку мобільного ракетного комплексу Кедр відповідають низка російських підприємств військово-промислового комплексу, зокрема:
- Московський інститут теплотехніки – один із провідних розробників ракетних систем у Росії.
- Федеральний науково-виробничий центр Титан-Барикади, що спеціалізується на виробництві ракетного палива та інших компонентів ракет.
- Головне конструкторське бюро Прожектор, яке займається розробкою систем управління та наведення ракет.
- Концерн Созвездіє, що спеціалізується на електроніці та системах зв’язку для військової техніки.
- Науково-виробниче підприємство Спеценергомеханіка, що бере участь у розробці силових установок для ракет.
- Науково-дослідний центр спецтехніки та конверсії Континент займається дослідженнями в галузі нових технологій для військової промисловості.
Випробування ракетного комплексу Кедр проводились на 4-му державному центральному міжвидовому полігоні РФ у Капустиному Яру (Астраханська область) у жовтні 2023 року та червні 2024 року. Це свідчить про те, що Росія тривалий час готувалася до застосування цієї зброї проти України.
Чи варто очікувати масованих ударів ракетами Кедр: думка експерта
На думку Валерія Романенка, Кедр – це зовсім не міжконтинентальна ракета, а звичайна ракета середньої дальності. Адже міжконтинентальні ракети не здатні вражати цілі на відстані до 850 км. Ракета має шість блоків індивідуального наведення.
На думку авіаційного експерта, РК Кедр – це системи, які не випускалися серійно, на експорт. Договір про ліквідацію ракет середньої дальності закінчився у 2019 році, коли Сполучені Штати та РФ вийшли з нього. І Кедр – це остання розробка, яка не перебуває на серійному виробництві.
– З цього можна зробити висновок, що масованих ударів цими ракетами не буде. Тим паче, що пуск був здійснений з полігону, а не із зенітно-ракетного комплексу, – говорить Романенко.
Експерт зазначає, що швидкість Кедра величезна. Якщо порівнювати її з ракетою Циркон, то у неї швидкість 5 Махів. Він вважає, що можливі одиничні пуски раз на місяць цими ракетами.
Ракета Кедр – чим збивати
На думку Валерія Романенка, щоб збивати цю ракету, нам потрібні американські комплекси Theater High Altitude Area Defense (THAAD). Але за словами експерта, THAAD у Сполучених Штатів усього вісім комплексів. Один із них в Ізраїлі, але він розгорнутий саме з американським персоналом.
– Для того, щоб розмістити цей комплекс у нас, потрібно або перенавчити наш персонал, що потребує мінімально пів року часу. Але 90% того, що американці не дозволять цього зробити, адже там залучено забагато високосекретних технологій, – вважає експерт.
Є ще ізраїльські комплекси Arrow, які теж здатні збивати ракети середньої дальності. Експерт вважає, якщо вдасться домовитися з Ізраїлем, то ці комплекси нам би дуже допомогли.
– Я думаю, що найближчим часом розгорнути масове виробництво чи то Рубежів, чи то Кедрів росіянам не вдасться, адже потрібно мінімально пів року. Понад рік вони організовували завод для виробництва Шахедів, – зазначає аналітик.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-22 17:39:00