Секретний завод РФ з виробництва БпЛА розширюється: як і кого Росія вербує для атак по Україні
Росія активно нарощує великі масштаби виробництва безпілотників типу Шахед, а також дронів-приманок, які значно дешевші і мають ввести українських захисників повітряного простору в оману.
Для збільшення масштабів подібного виробництва Кремль використовує, зокрема, працю підлітків, які виготовляють ці дрони в Алабузі, що в Татарстані.
Про це пише CNN, які поспілкувалися з представниками українських Сил оборони, західними експертами та іншими джерелами, що знайомі з цією темою.
Виробництво дронів РФ в Алабузі та атаки по Україні
Як зазначає видання, в останні місяці робота українських сил протиповітряної оборони стала в геометричній прогресії ставати небезпечнішою, оскільки Росія посилила наступ безпілотників, тероризуючи українські міста майже щодня.
Лише за останні шість місяців кількість атак російських БпЛА збільшилася з 400 у травні до більш ніж 2400 у листопаді, згідно з даними Збройних сил України. За грудень було здійснено не менше 1700 ударів безпілотників.
У міру посилення натиску РФ, стали відомі нові подробиці про розширення секретного заводу, що підживлює російську агресію безпілотниками проти України.
Йдеться про завод в особливій економічній зоні Алабуга, що на півдні Татарстану. Завод значно розширив виробництво ударних і розвідувальних безпілотників іранської розробки, використовуючи “низку китайських компонентів” і набираючи “дуже молоду, низькокваліфіковану робочу силу з російських підлітків і африканських жінок”, пише CNN, які провели аналіз пов’язаних із заводом акаунтів у соцмережах та спираючись на оцінку українських джерел у розвідці.
Джерела, які говорили з CNN на умовах анонімності, побоюючись за свою безпеку, заявили, що на заводі також виробляють тисячі безпілотників-приманок, покликаних знесилити українську оборону. Супутникові знімки, проаналізовані CNN та експертами, показують, що на території заводу було зведено ще дві будівлі та посилено охорону.
– Ці знахідки відкривають рідкісне вікно в російську оборонну промисловість, яка бурхливо розвивається і яка, за нещодавньою оцінкою міністра оборони Німеччини, вчетверо перевершує Євросоюз із виробництва зброї та боєприпасів. Це ставить Україну в небезпечне становище в той момент, коли вона як ніколи гостро потребує допомоги, – пише видання.
Особлива економічна зона Алабуга, розташована приблизно за 950 км на схід від Москви, була створена в 2006 році для залучення західних компаній за допомогою щедрих податкових пільг. Але після початку повномасштабної аргесії проти України кілька великих орендарів покинули її.
Як показують супутникові знімки, отримані CNN, частина території значно розширилася відтоді, як вона перейшла на військове виробництво.
Алабуга тепер є основним заводом із виробництва безпілотника Шахед-136 – або Герань-2, як його називає Росія, – з угодою про виробництво 6 000 одиниць до вересня 2025 року, згідно з документами, що просочилися, пише CNN.
– Судячи з усього, Алабуга вже виконала цей контракт. У 2023 році завод виробив 2 738 безпілотників Шахед, а за перші дев’ять місяців 2024 року збільшив це число більш ніж удвічі, випустивши 5 760 одиниць у період із січня до вересня, – пише видання, посилаючись на дані джерел в українській розвідці.
Вашингтонський Інститут науки і міжнародної безпеки, який відстежує Алабугу з 2022 року, вважає, що 6 тис. безпілотників було вироблено приблизно на рік раніше від запланованого терміну.
– Вони рухаються швидко, і ви бачите це у всій військовій промисловості Росії. Вони самі не виробляють високотехнологічні речі, вони імпортують те, що їм потрібно для цього, але вони здатні збільшити виробництво речей, які легше зробити, а безпілотники в принципі не такі вже й складні, – сказав CNN Девід Олбрайт, колишній інспектор ООН з озброєнь, який заснував Вашингтонський інститут.
Фальш-цілі: як РФ намагається обдурити ППО України
Як повідомили CNN джерела в розвідці України, крім Шахедів, Алабуга з літа виробляє низькотехнологічні безпілотники-приманки. Відомі під назвою Гербера, безпілотники-обманки зроблені з фанери і пінопласту та імітують характерну трикутну форму Шахеда.
– Російські військові порівняно швидко виявили, що українські ППО цілком здатні збивати більшість Шахедів, – сказав Семюел Бендетт, радник CNA, некомерційної дослідницької організації, що базується у Вірджинії.
Він додав, що “Росії потрібна була зброя, система, яка в принципі могла б представляти безліч помилкових цілей для українських захисників”.
Росія має намір виробити близько 10 тис. безпілотників Gerbera до кінця 2024 року, що майже вдвічі більше, ніж Шахеди, згідно з джерелами української оборонної розвідки.
Вартість, імовірно, є основним фактором, що визначає цю стратегію, враховуючи, що виробництво одного Гербера, за оцінками, в 10 разів дешевше, ніж виробництво Шахеда, кажуть джерела.
Представники українських Збройних сил, які збивають російські БПЛА, кажуть, що на радарі неможливо відрізнити справжні Шахеди від фальш-цілей, але багато хто з подібних БПЛА, схоже, не озброєні.
– Якщо ми бачимо безпілотник на карті або на власні очі, ми намагаємося його збити… дешевий він чи дорогий, – сказав CNN Юрій Чумак, один із добровольців, які збивають дрони РФ, і чинний суддя Верховного суду України.
За оцінками Чумака, якщо Росія за ніч випустить 150 безпілотників, то тільки 20-30 виявляться Шахедами.
Також присутні свідчення того, що Росія почала випробовувати на БПЛА термобаричні боєголовки, які продукують потужніші та руйнівніші вибухові хвилі.
Наприкінці жовтня Київський науково-дослідний інститут судової експертизи повідомив, що виявив сліди термобаричних боєприпасів, також відомих як вакуумні бомби, на фрагментах безпілотників Шахед.
– Якщо вона потрапляє в замкнутий простір, тобто в приміщення, то її руйнівна сила там набагато вища, ніж у осколкового боєприпасу, – каже головний експерт-криміналіст київського інституту Олексій Степанюк.
За даними Збройних сил України, у період із серпня по жовтень тільки 5% безпілотників Шахед або аналогічних їм вразили свої цілі. Але в міру того, як масштаби атак зростають, зростає і проблема.
Джерело в українських оборонних колах, знайоме із ситуацією, повідомило CNN, що останнім часом були випадки, коли “доводилося збивати безпілотники за допомогою сучасних зенітно-ракетних комплексів”, що свідчить про потребу для української сторони швидко ухвалювати рішення про використання дорогоцінних ресурсів.
Завод в Алабузі з виробництва дронів розширюється
Супутникові знімки Алабуги, зроблені за останні дев’ять місяців, є яскравим доказом розширення проєктної діяльності виробництва дронів у РФ, пише CNN.
У червні 2023 року Рада національної безпеки США опублікувала супутниковий знімок комплексу, на якому були вказані дві будівлі, що займаються виробництвом дронів. Внутрішні документи, отримані Інститутом науки і міжнародної безпеки, підтвердили це місце розташування і показали, що Алабуга є основною стороною, відповідальною за виробництво і постачання безпілотників Шахед російським військовим.
У період з березня по вересень по сусідству з спочатку виявленими США будівлями з’явилися дві нові, збільшивши площу виробничого майданчика на 55%, згідно з аналізом супутникових знімків, проведеним CNN.
Хоча незрозуміло, для чого саме призначені нові будівлі, вони розташовані в межах кордону безпеки навколо двох початкових будівель, що дає змогу припустити, що вони є частиною однієї і тієї ж операції, сказав Олбрайт в інтерв’ю CNN.
У період із червня до вересня почалося будівництво надземних пішохідних доріжок, що з’єднують нові та початкові будівлі, яке, згідно із супутниковими знімками і дослідженнями Олбрайта, було завершено до листопада.
Наразі триває будівництво ще однієї пішохідної доріжки, яка, судячи з усього, з’єднає початкові будівлі з прилеглими гуртожитками для робітників, один з яких був вражений у квітні в результаті атаки українського безпілотника дальнього радіусу дії. За повідомленнями російських державних ЗМІ, внаслідок удару постраждали понад десяток людей.
Олбрайт і його команда також виявили сітку на вершині всіх чотирьох будівель, яка, на їхню думку, є протибезпілотними клітками, призначеними для захисту об’єкта, що свідчить про зростаюче занепокоєння щодо безпеки на об’єкті.
– Всередині Алабуги ніколи не було охорони. І те, що ми побачили, – це створення внутрішнього периметра безпеки… тому що тепер це частина військової операції, – вважає Олбрайт.
У понеділок оборонна розвідка України повідомила, що склад в Алабузі, де зберігалися компоненти безпілотників Шахед вартістю $16 млн, знищили внаслідок загадкової пожежі, зазначивши, що це удар по “військово-промисловому комплексу” Росії, і підкресливши активний характер боротьби.
З виробництвом безпілотників Росії допомагає Китай
Як пише CNN, тоді як Алабуга зосередилася на нарощуванні виробництва, ще один партнер, судячи з усього, має допомогти полегшити пов’язані з санкціями проблеми з ланцюжком поставок – Китай.
У період із вересня 2023 року до червня 2024 року з Алабугою співпрацювали 34 китайські компанії, які підписали контракти на загальну суму приблизно 700 млн юанів ($96 млн), повідомили CNN джерела в українській розвідці.
За словами джерел CNN, ці компанії постачали комплектуючі та матеріали, виробниче обладнання для виготовлення БПЛА, а одна навіть надала обладнання для постановки перешкод, щоб захистити Алабугу від атак безпілотників.
Безпілотник Гербера заснований на китайському прототипі компанії Skywalker Technology, яка, за словами джерел видання, також постачає “набори” для його складання. За їхніми словами, початковий контракт на 2 тис. комплектів було підписано в травні, а в липні Skywalker запропонувала поставити ще 8 тис. комплектів.
– Те, що китайську електроніку було виявлено в російських безпілотниках, не є таємницею, але Пекін стверджує, що ніколи не постачав летальну зброю жодній зі сторін у війні проти України, – пише видання.
У відповідь на прохання CNN прокоментувати ситуацію з безпілотниками пресслужба китайського МЗС заявила, що Китай дотримується “об’єктивної та неупередженої позиції з питання України”, додавши, що країна “суворо контролює експорт товарів подвійного призначення для військових і цивільних цілей”.
Представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив CNN, що безпілотники Алабуга явно впливають на перебіг бойових дій в Україні, і участь Китаю викликає велику стурбованість.
– Ми ясно дали зрозуміти китайцям, що, хоча вони не надають смертоносної допомоги, вони продають компоненти – зокрема компоненти для безпілотників, – сказав він.
США вже запровадили санкції проти двох китайських компаній, які, як вважається, безпосередньо беруть участь у розробці та виробництві ударних безпілотників дальнього радіусу дії для Росії; ще десятки китайських фірм потрапили під санкції за поставку в Росію товарів подвійного призначення і компонентів, які можуть бути використані для виробництва зброї, зокрема безпілотників.
І роль Китаю в Алабузі, схоже, ще більше зросте, зазначає CNN. Лише за кілька миль від об’єкта будується новий транспортний вузол.
– Логістичний комплекс імені Ден Сяопіна, названий на честь покійного лідера Китаю, – це пряме залізничне сполучення між Росією і Китаєм, розраховане на перевезення до 100 тис. контейнерів на рік, – йдеться у відповідному рекламному ролику.
Президент Росії Володимир Путін порушив цю тему на зустрічі зі своїм колегою Сі Цзіньпіном у кулуарах жовтневого саміту БРІКС.
Трохи більше ніж за тиждень Алабуга повідомила, що перший тестовий поїзд урочисто відправили до Китаю з 76 контейнерами російської сільськогосподарської продукції.
– З огляду на тиск санкцій і мінливу обстановку ми визнаємо необхідність створення логістичного буфера для промисловості, – сказав один із чиновників Алабуги, якого цитують в офіційному повідомленні РФ.
Чинний офіцер розвідки оборонного відомства України, який користується позивним Орест і може говорити з CNN тільки на умовах анонімності, сказав, що логістичний центр був задуманий тільки після повномасштабного вторгнення Росії.
– Ми розуміємо, що таке пряме транспортне сполучення з Китаєм може бути безпосередньо використано для транспортування дефіцитних компонентів, необхідних, зокрема, для виробництва БПЛА, – сказав він.
Уповноважений чиновник з питань санкційної політики України Владислав Власюк заявив, що все разом узяте є доказом того, що можна зробити ще більше для скорочення ланцюжка поставок, що підживлює стрімке розширення Алабуги.
США, Велика Британія та ЄС запровадили санкції проти Особливої економічної зони Алабуга, причому США також запровадили санкції проти афілійованих компаній та осіб, які обіймають ключові посади.
Але Власюк розповів CNN, що Україна йде далі – вона націлилася на екосистему з кількох десятків компаній, що беруть участь у різних аспектах виробництва безпілотників, і хотіла б, щоб союзники України зробили те саме.
Власюк сказав, що Київ довів свої побоювання до відома китайського уряду, але Пекін “не зовсім готовий до розмов на цю тему”, додавши, що ситуація “сумна”.
Вербування в Алабугу російських підлітків і африканських жінок
Як пише CNN, втрати на фронті і відтік чоловіків бойового віку до межі напружили і без того обмежену робочу силу Росії.
Щоб заповнити дефіцит робочої сили і підтримати своє розширення, Алабуга звернулася до низькокваліфікованих працівників, наймаючи російських підлітків в Алабуга-Політехнік, технікумі, створеному на території підприємства 2021 року. Саме звідти РФ набирає молодих іноземних жінок, здебільшого з африканських країн, через онлайн-програму Алабуга-Старт.
Завод пропонує високі зарплати та технологічні навички, а для російських чоловіків – можливість уникнути військової служби, що дуже привабливо у воєнний час.
– Все ще думаєте про те, щоб піти в 10-й клас? Вступайте на програму “Супереліта”, аеронавігацію та програмування безпілотників у політехнічний коледж Алабуги. І допоможіть сталінським соколам – пропонує закадровий голос у відеоролику про набір, який було розміщено в Telegram у липні.
Потім відео переходить від підлітків у лабораторних умовах до військового параду.
Сталінські соколи, названі на честь елітних російських льотчиків-винищувачів часів Другої світової війни, – це, мабуть, новий підрозділ безпілотників російської армії, який, як вважають джерела в українській оборонній розвідці, може бути безпосередньо пов’язаний з Алабугою.
В інших відеороликах, розміщених на TikTok і Telegram-акаунтах Алабузького політехнічного, розповідають про високотехнологічні лабораторії, нові гуртожитки та командоутворювальний захід, описаний як “найбільший військово-патріотичний турнір із пейнтболу в Росії”, де студенти відтворюють битви Другої світової війни.
Тим часом програма Алабуга Старт пропагує можливості змінити життя. В одному з відеороликів молода жінка полірує те, що здається дроном, а потім запускає його, обіцяючи, що успішні співробітники зможуть перейти до політехнічного інституту Алабуги.
І тут пропонується не тільки кар’єрне зростання. В іншому відеоролику на сайті компанії під назвою Робота і сім’я показано, як молода африканка приїжджає в Алабугу, зустрічає чоловіка і вагітніє. Фахівці з кадрів програми Алабуга Старт багато мандрують африканськими країнами, зустрічаючись із місцевими лідерами та потенційними рекрутами, а в деяких випадках проводять заходи, судячи з кадрів, розміщених на відповідних акаунтах у соціальних мережах.
Однак є свідчення того, що життя в Алабузі далеко не таке утопічне, як здається з цих повідомлень.
Коли в лютому Мінфін США запровадив санкції проти Алабуги, він зазначив: “ВЕЗ Алабуга використовувала неповнолітніх студентів з афілійованого політехнічного університету як робітників для складання цих ударних БПЛА в експлуатаційних умовах”.
Російські незалежні новинні видання в липні 2023 року опублікували спільне розслідування, в якому детально розповідалося про тривалий робочий день і жорсткі покарання, яких зазнавали підлітки віком 15 років на підприємстві.
Зараз Алабуга починає нову кампанію з набору персоналу, пропонуючи зарплату до 360 тис. рублів (близько $3480) на місяць для “спеціалістів” – більш ніж учетверо вищу за середню місячну зарплату в Росії – і продовжуючи заповнювати свої складальні лінії студентами та мігрантами, які отримують початкову місячну зарплату близько 85 тис. рублів (близько $820), повідомили CNN джерела в українській розвідці.
За словами джерел видання, у межах цієї останньої акції буде завербовано ще до 200 африканських жінок.
Повідомлення в закритій групі Telegram для батьків першокурсників Алабузького політехнічного інституту також містять одкровення. Деякі батьки нарікають на те, що деякі студенти, можливо, не отримають 10-денні новорічні канікули (що є само собою зрозумілим для більшості росіян). Інші кажуть, що проїхали сотні кілометрів, щоб провідати своїх дітей в Алабузі, але змогли провести з ними лише кілька годин.
– Робота без свят і вихідних – це ненормально навіть для дорослих. Психологи, будь ласка, розкажіть про навантаження на дітей з точки зору фізичного та психологічного здоров’я, – вимагає одна з них.
Інша мама пішла ще далі: “В Алабузькому політеху справді доходять до крайнощів, багато порушень закону, трудового кодексу тощо… Тому моя дитина нічого мені не каже, щоб я мовчала”.
Ця ж жінка розповіла, як її дитину викликали на роботу опівночі на вихідних, вона працювала до 5:30 ранку і знову була викликана о 10:30 ранку. На запитання, в якій сфері працює її дитина, вона відповіла “БПЛА”.
Орест, офіцер української розвідки, розповів CNN, що всі працівники зі складання безпілотників існують в обстановці секретності.
– Усі студенти, які беруть участь у виробництві цих БПЛА, живуть в окремому комплексі з обмеженим доступом. При прийомі на роботу вони підписують угоду про нерозголошення. У їхніх контрактах йдеться, що вони виробляють “моторні човни”, каже Орест.
Заклопотаність з приводу безпеки на об’єкті зросла після удару українського безпілотника у квітні. У наступні місяці батьки в групі Telegram згадували про часті навчання з евакуації та настанови забезпечити учнів “аварійною сумкою”, яка містить важливі документи, запасний одяг і їжу на випадок, якщо їм доведеться поспіхом виїжджати.
Але в Алабузі мало що публічно визнавали про зростаючі ризики. Після квітневого нападу на офіційних акаунтах Алабуги в соціальних мережах з’явилося відео, на якому молода працівниця з Кенії каже: “Ви мене не злякаєте. Алабуга – сильне місце, і ми впораємося з цим”.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-27 17:56:00