Україна і світ

Себорейний дерматит: що це, симптоми, профілактика та лікування

У сучасному житті важко уникнути контакту з алергенами та іншими зовнішніми подразниками. Один із наслідків цих контактів – себорейний дерматит.

Факти ICTV поспілкувалися з лікарем-дерматологом Катериною Бакіко та дізналися, що таке себорейний дерматит, його причини, симптоми, а також методи лікування та профілактики цього захворювання.

Що таке себорейний дерматит

Зараз дивляться

Себорейний дерматит (іноді відомий як контактний дерматит) – це запалення шкіри, яке виникає при контакті з алергенами або подразниками. Це захворювання може мати різний ступінь тяжкості, від легкого свербіння та почервоніння до більш серйозних проявів, як-от висипання та набряки.

– Себорейний дерматит уражає так звані себорейні зони – ділянки шкіри, густозаселені сальними залозами, і тому його дебют часто настає у підлітковому віці, коли під час гормонального дозрівання розпочинається їх активна робота, – розповідає дерматолог.

Причини виникнення

Точна причина виникнення себорейного дерматиту досі не встановлена, проте існує перелік передумов загострення недуги. Контактний дерматит – хронічна хвороба, яка періодично загострюється.

– Причина – точно не відома, проте ми дуже багато знаємо про цю хворобу. Велику роль грає генетика, загострення можуть спричиняти стрес, гормональні зміни, інша хвороба (наприклад, хвороба Паркінсона, ВІЛ), – зазначила Катерина Бакіко.

Велику роль при утворенні контактного дерматиту грають грибки роду Маласезія, нормальні жителі шкіри. Їхнє надмірне розмноження призводить до каскаду імунологічних реакцій, а відтак запалення у шкірі посилюється.

Симптоми себорейного дерматиту

Симптоми контактного дерматиту можуть бути досить різноманітними:

  • Свербіж та печіння шкіри.
  • Почервоніння та подразнення шкіри.
  • Висипання.
  • Бульбашки або вологі ділянки на шкірі.
  • Набряки та біль.
  • Сухість та лущення шкіри.

Ці симптоми можуть з’являтися одразу після контакту з подразником або через деякий час.

– Зазвичай хвороба проявляється найлегшою формою – лупою, важчою – з ділянками почервоніння на шкірі голови, обличчя (крила носа, підборіддя, брови, вуха), між грудьми та у паховій ділянці, – підкреслює дерматолог.

Методи лікування та профілактика

– Оскільки причина хвороби невідома, лікування симптоматичне, тривале. Раз і назавжди вилікувати неможливо, проте здоровим способом життя, відповідним доглядом та періодично ліками можна процес контролювати, – каже дерматолог.

Варто пам’ятати, що не слід використовувати медичні препарати без рекомендації лікаря.

Лікування себорейного дерматиту зазвичай передбачає:

  • Уникнення контакту з подразником.
  • Застосування місцевих засобів, як-от зволожувальні креми або протизапальні мазі.
  • Призначення антигістамінних препаратів для зменшення свербежу та подразнення.
  • Важливо виключити інші можливі причини схожих симптомів, наприклад, інфекції або інші шкірні захворювання.

Для запобігання себорейному дерматиту важливо уникати контакту з відомими алергенами та подразниками, використовувати захисні засоби, наприклад, рукавички під час роботи з хімічними речовинами. Також варто регулярно зволожувати шкіру, щоб підтримувати її бар’єрні властивості.

Контактний дерматит – неприємне захворювання, але з правильним лікуванням і профілактикою багато людей успішно контролюють його прояви та живуть комфортним життям. Звернення до лікаря та вчасна діагностика грають ключову роль у попередженні подальшого розвитку хвороби.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-09-11 15:19:09

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин