Україна і світ

Рубіо заперечив відновлення програми з відстеження викрадених Росією українських дітей

Фото: Getty Images

Держсекретар США Марко Рубіо заперечив інформацію про відновлення роботи програми з розслідування викрадених Росією українських дітей.

Про це він заявив під час пресконференції.

Рубіо заперечив відновлення програми

У Рубіо запитали, чи відновили програму щодо викрадення Росією українських дітей. На що він заявив, що це не правда і програма не фінансується.

— Програма не фінансується. Вона була частиною скорочень, які були зроблені, але ми забезпечили безпеку даних і гарантували, що вони у нас є і можуть бути передані будь-яким відповідним органам влади, і ми надамо звіт Конгресу, – заявив держсекретар США.

Тоді журналіст уточнив, чи йдеться саме про фінансування ініціативи Обсерваторія конфлікту – Рубіо підтвердив.

Що передувало

Видання The Washington Post повідомило, що Держдепартамент США надасть короткострокове фінансування ініціативі Обсерваторія конфлікту (Conflict Observatory), яка займається документуванням воєнних злочинів Росії, зокрема викрадення українських дітей.

Програма була зупинена адміністрацією Дональда Трампа 25 січня 2025 року.

Що відомо про ініціативу Обсерваторія конфлікту

Ініціатива під керівництвом Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету допомогла відстежити тисячі українських дітей, викрадених Росією.

У своїх розслідуваннях фахівці використовують супутникові знімки, біометричні дані та інші цифрові криміналістичні інструменти для відстеження незаконної депортації українських дітей до Росії.

Виявлені факти стали причиною численних кримінальних справ, зокрема й обвинувального акту Міжнародного кримінального суду проти кремлівського диктатора Володимира Путіна та його дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової.

Тимчасова зміна політики адміністрації Трампа дає Обсерваторії конфлікту дозвіл і фінансування на шість додаткових тижнів, щоб завершити передання своєї бази правоохоронному органу Європолу.

Раніше Білий дім заборонив Обсерваторії конфлікту передавати докази, зокрема й обвинувальний акт МКС проти Путіна, прокурорам, які ведуть кримінальні справи.

Ініціатива, що фінансувалася Державним департаментом США, стала однією з тисяч припинених за розпорядженням Служби DOGE США, урядового органу, що скорочує витрати бюджету.

Тепер дослідники сподіваються, що європейські уряди долучаться до фінансування ініціативи.

Коли Державний департамент припинив програму на початку цього року, він не надав жодних вказівок щодо збереження репозиторію, а це спричинило плутанину і паніку серед дослідників щодо можливого його видалення.

Фірма-підрядник, яка керує базою даних, Quiet Professionals, вирішила зберегти репозиторій обсерваторії, який містить детальні досьє, фотографії, імена та інші дані, пов’язані з дітьми з України, яких всиновлюють і виховують російські “батьки”.

Повернення викрадений українських дітей

Президент України Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що будь-яка угода про припинення бойових дій повинна передбачати повернення викрадених Росією українських дітей і притягнення винних до відповідальності.

Нагадаємо, у 2023 році судді Міжнародного кримінального суду видали ордер на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, заявивши, що вони несуть індивідуальну відповідальність за воєнні злочини незаконної депортації та незаконного переміщення дітей з окупованих районів України.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-28 15:34:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин