PRESS ЦЕНТР

Рівне офіційно може помолодшати на декілька століть

Рівне офіційно може помолодшати на декілька століть

Історія міста Рівного доволі складна і неоднозначна.

Нещодавно був проведений круглий стіл, в результаті якого були відкориговані дати пов’язані з містом.

На своїй сторінці у Фейсбук розповідає про підсумки круглого столу “Початковий період історії Рівного” Микола Бендюк, керівник Арт-Кластеру Острозької академії.

Тепер ми точно можемо сказати що місто помолодшало на декілька століть і 1283 рік не має до Рівного жодного відношення. – йдеться у повідомленні.

Науковець в скороченому варіанті виклав на своїй сторінці основні дати Рівного.

1434 рік – «На Ровном у Дички» є будинок. Тобто це перша згадка про маленький хуторок Ровно, на якому була одна чи дві хати. Потім хутір Рівне переходить до Джусів.
1461 – Семен Несвізький купує Рівне, але згодом помирає й у 1481 році й селом займається вже його дружина Марія Рівненська (Ровенська). Вона будує дерев’яний замок і засновує місто приблизно в 1496 році.
1518 – місто переходить у власність до князя Костянтина Івановича Острозького. Він укріпляє місто, але воно все рівно залишається всуціль дерев’яне.
1531 – містом володіє син Костянтина Івановича Ілля Острозький.
1539 – після смерті Іллі місто переходить до його доньки Гальшки Острозької, але фактично Рівним керувала її мати Беата Острозька Костелецька, хоч деякий час опікувалася Рівним і королева Бона.
1565 – Щоб не віддати місто і все князівство нелюбому зятю Лукашу Гурці Беата виходить заміж за молодшого на більш як на 20 років Альбрехта Ласького і передає місто йому. Аферисту Лаському треба були лише фінанси на свої авантюрні проекти, тому він і віддає місто в оренду євреям та полякам.
1570 – місто переходить у підпорядкування короля Сигізмунда Августа, а потім і до (в майбутньому французького короля) Генріха Валуа, який у 1574 році повернув місто у власність князів Острозьких.
1574 – хоч була постанова короля, але фактично містом продовжують управляти орендарі Альбрехта Ласького, хоч номінально власницею була княжна Гальшка Острозька.
1590 – (на самому початку 90-х років) місто переходить у власність князя Василя-Костянтина Острозького. Фактично містом володів його син Олександр Острозький який і розбудовував місто. Князь Олександр Острозький робить місто Рівне своєю резиденцією і очевидно в цей час з’являються перші муровані споруди, це Острозька і Клеванська брами (барбакани). Місто набирає ваги і в торгово-ремісничій сфері.
1603 – місто вже юридично переходить у власність князя Олександра Острозького після поділу з братом Янушем. Але володів вже він містом не довго, тому що в цьому ж році помирає і до 1621 року містом володіє його дружина Анна і син Януш-Павло Острозькі.
1621 – Рівним володіє Катерина Острозька яка вийшла заміж за Томаша Замойського.
1642 – після смерті Катерини Острозької (Замойської) місто часто міняє власників, це були Йоана Барбара Конєцпольська (Замойська) Ян Собіпан Замойський, Гризельда Вишневецька, Міхал Корибут Вишневецький, Станіслав Конєцпольський.
1682 – містом володіє Ян Олександр Конєцпольський.
1719 – недовго власником Рівного став Олександр Валевський.
1723 – місто переходить у власність князів Любомирських. Першим власником став Юрій Олександр Любомирський. Князі Любомирські будують на території замку мурований палац, навколо розбивають парк. Сам палац не зберігся, а із 18 століття лишилися в місті лише будинок що знаходиться на розі вулиць “16 липня” та “Драгоманова” і церква на вулиці Шевченка.
В 19 ст. Любомирські будують будинок гімназії (зараз там знаходиться краєзнавчий музей) і «Палацик на Гірці» (зараз на тому місці функціонує квест-кімната) «Руїни плацику».

На фото колаж з розміщенням “Острозької брами” Рівного яка стала гербом міста. 

Читайте останні новини України та світу на каналі  в Telegram

Західноукраїнський інформаційний портал PRESS-ЦЕНТР © 2014
31.01.2021

Back to top button