Україна і світ

Решетилова розповіла про перші кроки на посаді військового омбудсмена та повноваження

Фото: УНІАН

Наприкінці 2024 року президент Володимир Зеленський призначив на посаду уповноваженого з питань захисту прав військовослужбовців та членів сімей військовослужбовців Ольга Решетилова.

В ексклюзивному інтерв’ю для Фактів ICTV Ольга Решетилова, яка є співзасновницею фонду Повернись живим, розповіла ведучій Яні Брензей, чому погодилася на цю посаду, перші кроки та які матиме повноваження.

Решетилова про перші кроки на посаді

За словами правозахисниці, вона погодилася стати військовим омбудсменом, бо на її думку, “іншого історичного шансу може не бути”. Решетилова додала, що зараз критичний момент для Сил оборони і ми повинні максимально їм допомогти вистояти, а також повернути віру у справедливість і допомогти перемогти.

Щодо перших кроків на посаді вона сказала, що зараз у неї “дуже координаційна роль”, а найперша задача, яку ставить президент, це ухвалення законопроєкту про військового омбудсмена.

— Ми над ним працювали і раніше. Я входила до робочої групи, яка створена на базі Міноборони, і він уже практично фіналізований. Я думаю, що буквально найближчими днями вже остаточна версія буде представлена президенту, і я сподіваюся, що ми можемо її вже обговорити і вносити в парламент, – зазначила вона.

Решетилова пояснила, що хоч її називають військовим омбудсменом, насправді вона ним поки не є, бо в Україні немає закону про військового омбудсмена. Зараз вона є уповноваженою президента.

— Це задача №1 – ухвалення закону. Задача №2 – вирішення найбільш нагальних питань. І відразу після мого призначення я отримала величезну кількість скарг, на які необхідно реагувати, і ми вже над цим працюємо.

Є скарги індивідуального характеру, десь нестатутні відносини, десь сталися якісь непорозуміння в тих військових частинах. Є, звичайно, більш загальні проблеми, які потребують системного вирішення. Наприклад, забір аналізу ДНК під час вступу на військову службу, – пояснила Решетилова.

Вона додала, що про це є відповідні нормативні акти, проте сама задача ще не виконана і в системі ця робота не налагоджена. Також є й інші задачі, які, на її думку, найближчим часом почнуть вирішувати.

Які повноваження у військового обмудсмена

Як зазначила Решетилова, омбудсмену потрібен доступ до державної таємниці, певні повноваження також потрібні заступнику омбудсмена.

— Ми передбачаємо, що у виключених випадках омбудсмен має застосовувати дисциплінарну владу, і тому ми будемо вносити зміни у дисциплінарний статут, в інші статути, а також це може бути звернення до суду, – зазначила вона.

За словами Решетилової, омбудсмен має звертатися до суду у разі якихось критичних ситуацій, наприклад, для заборони зайняття відповідних посад, якщо людина не відповідає своїм посадам.

Нагадаємо, Зеленський підписав указ про призначення Ольги Решетилової уповноваженою президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів сімей наших воїнів 30 грудня.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

На думку глави держави, наші воїни мають отримати дієві інструменти для захисту своїх прав.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-01 17:42:00