Україна і світ

Рада усунула неузгодженості в законі про деолігархізацію

Верховна Рада усунула низку неузгодженостей в законі №5599 про деолігархізацію.

На такий крок були вимушені піти, оскільки під час голосування за документ у другому читанні були виявлені неточності або суперечності. Тому довелося застосовувати процедуру переголосування.

Переголосована редакція уточнює визначення у законі статусу особи, визнаної такою, яка має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархом), та яка включена до відповідного Реєстру, а також передбачає, що її пояснення обов’язково повинні заслухати на засіданні РНБО.

Тепер закон №5599 повинні передати на підпис чинному голові Верховної Ради Руслану Стефанчуку.

Як голосували за закон про олігархів

Ініціатором законопроекту про деолігархізацію є президент Володимир Зеленський.

1 липня Верховна Рада України ухвалила цей документ у першому читанні. На засіданні, всупереч регламенту, не були розглянуті альтернативні законопроекти.

Тоді омбудсмен Людмила Денісова заявила, що закон про олігархів суперечить Конституції, адже порушує права та свободи людини. Після цього документ надали на розгляд Венеційської комісії, щоб отримати експертний висновок.

23 вересня, не дочекавшись висновків комісії, Верховна Рада ухвалила закон про олігархів №5599. За проголосували 279 народних депутатів, проти – 54.

Документ передбачає створення Реєстру олігархів, визначає порядок внесення осіб до реєстру та його наслідки. Рішення щодо визнання особи олігархом ухвалює РНБО на підставі подання Кабміну, члена РНБО, НБУ, СБУ або АКУ.

Також законопроект про олігархів передбачає декларування публічними службовцями контактів з олігархами, які є у реєстрі.

Варто зазначити, що розгляд законопроекту №5599 у другому читанні відбувався за скороченою процедурою. І хоча до документа було внесено понад 1 200 поправок, вони в основному були проігноровані.

На голосування в залі були поставлені лише 13 поправок, кожна з яких автоматично зумовлювала підтримку або відхилення низки інших.

За кілька днів стало відомо, що закон про олігархів потрібно переголосувати. Все через те, що депутати врахували одночасно три поправки (396, 398, 406), які суперечать одна одній.

Але тоді ще перший віце-спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук під час засідання парламенту 24 вересня виправив неточності в ухваленому законі про деолігархізацію. Він зачитав зміни до стенограми засідання 23 вересня, коли нардепи голосували за закон.

Після цього низка народних депутатів почали вимагати скасувати результати голосування. Вони апелювали до того, що розгляд законопроекту №5599 у другому читанні відбувався з порушенням регламенту та Конституції.

Але 19 жовтня Верховна Рада розблокувала підписання закону про олігархів. Парламент не підтримав жодну з 12 постанов, які пропонували скасувати результати голосування за документ у другому читанні.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-11-03 14:53:08

Back to top button