Україна і світ

Путін хоче підняти градус напруги: для чого РФ вдарила міжконтинентальною ракетою

Сьогодні зранку Росія запустила по Україні міжконтинентальну балістичну ракету (МБР), повідомило командування Повітряних сил ЗСУ. Ціллю стало місто Дніпро. Тип російської ракети Повітряні сили не вказують, проте вчора була інформація щодо загрози пуску МБР середньої дальності РС-26 Рубеж.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Росія через своє боягузтво застосувала по Україні новий тип ракет, швидкість та висота польоту якої вказують, що це була міжконтинентальна балістика.

Якщо експертизи підтвердять застосування саме міжконтинентальної балістичної ракети, то це буде перший випадок використання такої зброї не лише в цій війні, але й в історії.

Москва неодноразово погрожувала, що застосування американських ракет великої дальності ATACMS і британських крилатих ракет Storm Shadow матимуть відповідь. Речник Кремля Дмитро Пєсков на запитання західних ЗМІ щодо можливого пуску міжконтинентальної балістичної ракети по Дніпру нічого не відповів.

Факти ICTV розпитали експертів, для чого Росія наважилася на запуск МБР по Україні та чи є це переходом Путіна на наступний рівень шантажу нової адміністрації США.

Росія запустила міжконтинентальну балістичну ракету

За словами кандидата політичних наук, доцента Київського національного університету ім. Т. Шевченка Ігоря Рейтеровича, запуском міжконтинентальної балістичної ракети Росія хоче підняти градус напруги в Україні та на Заході. Оскільки Путін малює свої “червоні лінії”, а Україна їх щоразу перетинає, російський президент шукає нові механізми впливу.

– Поки не відомо, чи справді то була міжконтинентальна балістична ракета, але вся інформаційна ситуація довкола цього – це повідомлення Україні і світу, що наступного разу може бути ядерна зброя. Тому це банальний шантаж, намагання підняти ставки, – наголошує Ігор Рейтерович.

За його словами, такий шантаж дуже притаманний росіянам, і на Заході це не сильно когось здивувало. Та варто зауважити, що Путін й надалі підійматиме градус: можливо, десь на полігоні проведуть ракетні випробування із ядерним зарядом.

Політолог Ігор Рейтерович вважає, що запуском міжконтинентальної балістичної ракети Росія хоче змусити Україну та Захід домовлятися на її умовах.

Не виключено, що за столом переговорів Путін трохи понизить ставки, але за такими провокаціями він думає, що отримає те, що хоче.

– Це логіка гопника або дуже безпринципних бізнесменів. Путін вважає, що вона спрацює, – говорить політичний експерт.

Цілком ймовірно, що росіяни будуть ще запускати міжконтинентальну балістику, а тому постає питання потреби у відповідних засобах протиповітряної оборони, бо наразі ми таких систем не маємо. А от у Заходу вони є.

Чи вдарить НАТО у відповідь по РФ

Ігор Рейтерович сумнівається, що кремлівський диктатор Путін взагалі наважиться вдарити ядеркою по Україні. Бо НАТО може завдати по РФ такого удару і без ядерної зброї, від якої росіяни не оговтаються ні економічно, ні військово.

Крім того, Путіну добряче прилетить від Китаю та Індії. За словами політолога, ці дві країни неодноразово нагадували і будуть нагадувати Москві про неприпустимість застосування ядерної зброї, бо для них це скринька Пандори.

– Індія та Китай – дві країни, які дуже сильно відстають у кількості ядерних озброєнь, а тому елементарно бояться, що станеться прецедент використання ядерної зброї, якої у них набагато менше, ніж у США та Росії, – говорить Ігор Рейтерович.

До то ж Індія і Китай мають між собою територіальний конфлікт, який тягнеться з 60-х років. Час від часу на кордоні відбуваються провокації. Але там стоять сухопутні війська, які б’ються один з одним палицями. Тобто Індія та Китай бояться навіть звичайну зброю використовувати.

Крім того, в Індії під боком є Пакистан зі своєю ядерною зброєю.

За словами політолога, для Індії та Китаю ядерна зброя – це суто зброя стримування. А якщо хтось створить прецедент, то немає гарантії, що якась інша країна не захоче напасти на Китай чи на Індію і забрати теж частину території.

Недоцільне використання міжконтинентальної балістики

Авіаційний експерт, директор Інституту менеджменту та стратегій Богдан Долінце у коментарі Фактам ICTV зауважив, що не зрозуміло, для чого росіянам треба було запускати міжконтинентальну балістичну ракету, адже основне її призначення – несення ядерного заряду.

Водночас Росія останні два з половиною роки використовує й інші ракети, наприклад Іскандери, Кинджали чи Х-55, які за потреби можуть нести ядерну боєголовку.

– Тому говорити про підвищення ставок, напевно, немає сенсу, бо й раніше росіяни використовували засоби, які можуть бути носіями ядерного озброєння.

Якщо говорити конкретно про ракету РС-26 Рубеж, то маємо розуміти, що це продовження розвитку наземних балістичних ракет дальнього радіусу дії. Сюди ж належать ракети Тополь та Ярс. Вони призначені для ураження цілей на відстані понад тисячі кілометрів. Деякі зразки взагалі можуть облетіти всю земну кулю, – говорить Богдан Долінце.

За словами авіаексперта, ймовірне використання МБР РС-26 Рубеж по Україні виглядає абсолютно недоцільно з огляду на те, що росіяни мають дешевші, простіші засоби, які можуть виконати аналогічне завдання.

– Тобто розуміємо, що це суто демонстрація їхньої готовності потенційно підвищити ескалацію, ніж досягнення якихось стратегічних завдань або цілей, – наголошує Богдан Долінце.

Другий важливий момент щодо ракети РС-26 Рубеж – її вартість у десятки разів вища, ніж звичайної балістичної ракети. Тобто запустити міжконтинентальну балістичну ракету з фугасною бойовою частиною – абсолютно недоцільно. До того ж така ракета еквівалентна удару чотирьох чи п’яти ФАБ-500.

Ще один момент – після удару на місці залишаються компоненти чи бойові частини МБР, а це означає, що їх можна дослідити. Зокрема, й Захід зацікавлений в експертизі російського озброєння.

– Це означає, що Захід матиме краще розуміння рівня технологій, слабких і сильних сторін російських міжконтинентальних балістичних ракет, – зауважує експерт.

Які ракети могла б отримати Україна

За словами Богдана Долінце, коли РФ розробила міжконтинентальні балістичні ракети Ярс, Рубеж та Тополь, то порушила Договір про нерозповсюдження ракет малої та середньої дальності (підписаний Михайлом Горбачовим та Рональдом Рейганом у Вашингтоні 8 грудня 1987 року). Росія у 2022 році вийшла з цього договору, і, відповідно, з нього вийшли й Сполучені Штати, бо цей договір втратив будь-які сенси.

– Це означає, що на сьогодні не існує міжнародних договорів, які б обмежували право передати Україні будь-які засоби середньої чи великої дальності. Тому цілком логічно, що Україна могла б отримати різні види далекобійних ракет, зокрема американські дозвукові ракети Tomahawk. На сьогодні міжнародних обмежень це зробити немає, – наголошує авіаексперт.

Що потрібно знати про міжконтинентальні балістичні ракети

Міжконтинентальні балістичні ракети є відлунням холодної війни між Радянським Союзом і Заходом, коли впродовж більшої частини ХХ століття домінував страх перед ядерною війною. МБР є в арсеналах Сполучених Штатів, Росії, Франції, Великої Британії, Індії, Китаю та КНДР.

За словами Богдана Долінце, виготовляти міжконтинентальні балістичні ракети значно складніше, адже вони є важчими й більшими за розмірами. Такі ракети вимагають більше палива, технологічних компонентів. Тож вартість МБР значно вища за інші види ракет.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Міжконтинентальні балістичні ракети призначені для доставлення ядерних боєголовок, хоча їх також можуть оснастити й звичайними фугасними снарядами. Такі ракети важко перехопити, адже вони пролітають кілька тисяч кілометрів на високій швидкості.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-21 19:10:00