Україна і світ

Путін оновив ядерну доктрину Росії: які наслідки матиме указ очільника Кремля

19 листопада у відповідь на оголошення про дозвіл США завдавати ударів по РФ далекобійною зброєю президент Росії Володимир Путін своїм указом затвердив оновлену ядерну доктрину.

Що передбачає ядерна доктрина Путіна та які можуть бути її наслідки, Факти ICTV обговорили з керівником Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони Андрієм Коваленком та заступником директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайлом Самусем.

Оновлена ядерна доктрина РФ: що відомо

Згідно з новою ядерною доктриною Путіна, РФ буцімто може застосувати ядерну зброю у разі:

  • надходження достовірної інформації про запуск балістичних ракет по території РФ та (або) її союзників; масований старт (зліт) літаків стратегічної або тактичної авіації, крилатих ракет, безпілотних, гіперзвукових та інших літальні апаратів) та перетин ними державного кордону Росії;
  • застосування ядерної та інших видів зброї масового ураження по територіях Росії та (або) її союзників, по військових формуваннях та (або) по об’єктах Росії, розташованими за межами її території;
  • впливу на критично важливі державні або військові об’єкти Росії, виведення з ладу яких зумовить зрив дій ядерних сил у відповідь;
  • дії щодо Росії чи Білорусі як учасників Союзної держави із застосуванням звичайної зброї, що створить “критичну загрозу їхньому суверенітету та (або) територіальній цілісності”.

Як ідеться в документі, Росія розцінюватиме “агресію” з боку держави зі складу військової коаліції чи блоку як “агресію такого об’єднання загалом”.

“Агресію проти РФ та (або) її союзників” із боку будь-якої неядерної держави за участі або за підтримки ядерної держави у Росії вважатимуть “їхнім спільним нападом”.

До слова, прессекретар очільника Кремля Дмитро Пєсков уже заявив, що, згідно з оновленою ядерною доктриною, використання “західних неядерних ракет” може мати “ядерну відповідь”.

Ядерна доктрина Росії: що говорять у Центрі протидії дезінформації при РНБО

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко в коментарі Фактам ICTV зауважив, що оновлення сьогодні у РФ ядерної доктрини є виключно страхом перед можливостями ракет ATACMS.

Зокрема, каже очільник ЦПД при РНБО, росіян непокоїть, що ці ракети можуть ефективно та швидко вибивати їхню інфраструктуру, зокрема місця виробництва Шахедів, склади їхнього зберігання, а також низку інших складів.

– Дозвіл на удари далекобійною зброєю суттєво вплине на можливості Росії вести інтенсивну війну, тому Путін намагається залякати передовсім союзників України буцімто своєю готовністю завдати ядерного удару, – зауважив Андрій Коваленко.

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО наголошує: зрозуміти, що на думці в Путіна, складно.

Однак принагідно нагадує: ядерні погрози тривають із 2022 року, і за цей час жодних серйозних дій очільник Кремля не здійснив.

Ба більше, наголошує Андрій Коваленко, попри оновлення ядерної доктрини, у Росії не було навіть проведено жодних навчань для застосування ядерної зброї.

Тож поки що нова ядерна доктрина, підсумовує Андрій Коваленко, є виключно залякуванням та інформаційним шумом.

Ядерна доктрина Росії: коментар експерта

Заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь у коментарі Фактам ICTV наголосив, що ядерна зброя – це передовсім зброя стримування.

Тож, певен Михайло Самусь, дії Путіна є намаганням створити нові можливості ядерного стримування в нинішніх умовах.

Наразі, говорить експерт, таким чином очільник Кремля готується до приходу до влади новообраного президента США Дональда Трампа та його обіцянок заморозити війну.

– “Заморожування війни” для Путіна – це капітуляція України, тож цим він зараз і займається.

Масовані ракетні удари, намагання просуватися на фронті, вбивство цивільних – це ті кроки, яких Путін вживає для того, щоб демонструвати, буцімто він перемагає, а допомага Україні немає сенсу.

І він не збирається поступатися жодним пунктом у разі переговорів із Трампом, – переконаний заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.

Наразі, каже Михайло Самусь, Путін розуміє, що Трампу потрібно буде якимось чином мотивувати Україну та Росію зупинитися, тому працює над тим, щоб новий президент США “мотивував” Україну здатися шляхом припинення надання допомоги.

– Саме на цей варіант і працює Путін. Він прагне створити умови, щоб Трампу було легше тиснути на Україну, а не на нього. І, очевидно, грає на наративах про третю світову війну, яку поширюють члени команди новообраного президента США, – вважає Михайло Самусь.

За словами експерта, Путін своєю новою ядерною доктриною підтримав наратив, яким днями поширив Дональд Трамп-молодший про те, що “дозвіл на удари далекобійною зброєю по території РФ може розв’язати третю світову війну ще до приходу його батька до влади”.

Водночас Михайло Самусь певен: Росія не готова застосовувати ядерну зброю, тим паче проти НАТО.

– Росія не готова воювати з НАТО. Росія не може окупувати Донецьку область за 1000 днів війни в України. Годі говорити, що росіяни воюватимуть проти Об’єднаних сил НАТО. Це щось фантастичне. Це лише створення ілюзій та гра на наративах про третю світову війну, – вважає експерт.

На переконання Михайла Самуся, нова ядерна доктрина нічого не змінює, тому що Росія не вступатиме в ядерний конфлікт зі Сполученими Штатами, адже це завершиться глобальною катастрофою.

Росія, говорить експерт, може грати на остраху щодо застосування ядерної зброї по території України.

США і НАТО в цей час не знатимуть, як відповідати на цю загрозу, адже реакція силою фактично означатиме вступ у війну з Росією, а останні постійно говорять про недопустимість прямого конфлікту з РФ.

Водночас неадекватну діям Кремля реакцію США і НАТО негативно сприйме Китай.

КНР може оцінити цю ситуацію як “послаблення” Сполучених Штатів, що є головним зовнішньополітичним аспектом діяльності Китаю.

Тож, говорить експерт, ситуація досить складна з огляду на можливість застосування тактичної ядерної зброї по Україні.

Однак передумов, певен Михайло Самусь, очевидно, для цього зараз немає, адже Кремлю потрібно підготуватися до розмови з Трампом із сильної позиції, щоб показати, буцімто Росія не має наміру поступатися.

За словами експерта, Трамп себе сам загнав в цю пастку заявами про врегулювання війни в Україні протягом 24 годин. Тож тепер Путін своїми діями змушує новообраного президента Сполучених Штатів домагатися капітуляції України.

Михайло Самусь переконаний: зараз новину про нову ядерну доктрину підхопить західна преса, й безсумнівно почнеться чимала хвиля інформаційно-психологічних операцій, спрямованих на Трампа, на його команду та країни Європи.

Західні ЗМІ писатимуть, що саме через дозвіл на удари далекобійною зброєю Путін підвищує ставки, тому Україні потрібно здаватися.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Хоча ядерна доктрина Путіна, певен експерт, насправді взагалі нічого не змінює.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-19 16:56:00