Україна і світ

Проводи 2025: дата, традиції та значення поминальних днів

Фото: Pexels

За Христовим Воскресінням приходить особливий час – Проводи. Це дні, коли ми згадуємо тих, хто відійшов у вічність, рідних і близьких, чиї душі живуть у пам’яті наших сердець. 

Факти ICTV дізнавалися, коли Проводи у 2025 році та які традиції з ними повязані. 

Коли поминальні дні у 2025 році 

У ПЦУ зазначають, що на дев’ятий день після Воскресіння Господнього, це вівторок, згадуються всі померлі. Але традиційно виходить так, що у вівторок люди працюють, тож церквою було встановлено в неділю після Пасхи звершувати заупокійне богослужіння, провідувати померлих на кладовищі зі словами:  

Зараз дивляться

Христос воскрес із мертвих, смерть подолав.  

Неділя, понеділок та вівторок – ці три дні є поминальними. Тож кожен може обрати день, коли зручно прийти і провідати померлих родичів на кладовищі. У 2025 році це 27, 28 та 29 квітня. 

Проводи: традиції 

Перед Проводами люди ретельно прибирають могили своїх родичів: підмітають, прибирають опале листя, оновлюють вінки та квіти. Це вияв турботи та поваги до пам’яті померлих. 

У деяких населених пунктах існує традиція влаштовувати поминальні обіди безпосередньо на могилах. На могили приносять різноманітні страви (паски, яйця, ковбасу, солодощі, іноді алкоголь), якими поминали померлих. Церква засуджує цю практику, вважаючи, що кладовище – це місце молитви та спокою, а не для трапез. 

У ПЦУ кажуть, що найправильніше піти в храм, помолитись, поставити свічечки і після цього поїхати на кладовище, згадати померлих та почитати молитви, привітати їх словами: “Христос воскрес”.  

Треба відмовитись від споживання алкоголю та їжі на кладовищах. Якщо є бажання пом’янути померлих, церква цього не забороняє, але варто зібратися в домівці чи в іншому місці і родиною вже згадати померлих. Але накривати столи на кладовищах не можна. 

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-09 18:30:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин