Пролетіли над полюсами Землі: космічні туристи місії Fram2 повернулися додому

Капсула SpaceX з екіпажем місії Fram2 приводнилася біля Каліфорнії. Це стало першою в історії компанії посадкою з людьми на західному узбережжі США.
Місія Fram2 повернулася
Місія Fram2 тривала з понеділка, і її особливістю став унікальний маршрут – космічний корабель уперше в історії пілотованих польотів пройшов над Північним і Південним полюсами. За словами учасників польоту, з орбіти можна було побачити, зокрема, архіпелаг Шпіцберген та Антарктиду.
Timelapse from Antarctica to the Arctic. pic.twitter.com/B3qZzNPBzB
— Chun (@satofishi) April 3, 2025
До складу екіпажу увійшло четверо людей. Профінансував та очолив місію мальтійський криптомільярдер Чун Ван. До нього доєдналися норвезька режисерка Янніке Міккельсен, дослідниця робототехніки Рабея Роґґе з Німеччини та австралійський мандрівник Ерік Філіпс. Усі учасники так чи інакше мають досвід полярних експедицій, проте не є астронавтами у звичному розумінні слова.
SpaceX вперше здійснила посадку з екіпажем у Тихому океані біля Каліфорнії. За даними компанії, це пов’язано з міркуваннями безпеки – під час входу в атмосферу капсула відокремлює нижню частину конструкції, так званий “багажник”, і SpaceX хотіла уникнути його падіння на сушу.
— SpaceX (@SpaceX) April 4, 2025
У чом унікальність маршруту
Полярна орбіта, якої досяг Fram2, має нахил 90 градусів, тобто траєкторія проходила перпендикулярно до екватора. Це відрізняє місію від стандартних польотів на МКС, яка орбітує ближче до екватора. Найближчою до такого маршруту в історії була радянська місія Восток-6 1963 року, яка мала нахил 65 градусів.
План польоту було сформовано ще коли Чун Ван мешкав на Шпіцбергені. Тож для польоту команда обрала полярну орбіту, щоби побачити значущі для дослідників місця.
Місія Fram2 стала черговим кроком у розвитку приватної космонавтики. Як зазначив доктор Крістофер Комбс з Техаського університету, для таких польотів важливо мати “щось унікальне”, аби зацікавити інвесторів та громадськість.
Дослідження та експерименти в космосі
Під час польоту екіпаж виконував низку наукових досліджень, зокрема тестував фізіологічні реакції організму в умовах мікрогравітації. Однак початок подорожі виявився складним. За словами Чуна Вана, всі члени екіпажу пережили космічну хворобу – їх нудило, хоч вони і змогли читати з планшета без погіршення стану. Вже на другий день самопочуття покращилося.
Fram2 – це приватна місія, тому команда мала змогу самостійно планувати експерименти. Серед них: тестування здатності екіпажу самостійно залишити капсулу після приводнення – так званий “егрес-тест”, аналізи гормонального фону в жінок, вирощування грибів у космосі та спостереження за якістю сну за допомогою трекерів.
Ще одним науковим напрямом стало фотографування північного та південного сяйва з орбіти. Над реалізацією цього аспекту працював доктор Ерік Донован з Університету Калгарі. Він відзначив, що раніше знімки сяйва з космосу робилися переважно з МКС у вільний від роботи час, тож нові зображення можуть мати велику наукову цінність.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-07 09:04:00