Постачання зброї, ефективність F-16 і втрати рф в Україні: інтерв’ю з головою Військового комітету НАТО
![](https://news.lviv-company.in.ua/wp-content/uploads/2025/02/250117b-008_rdax_775x440s.jpg)
Він очолив комітет лише три тижні тому і свій перший закордонний візит здійснив саме до України. Це чіткий сигнал, що НАТО відіграватиме все більшу роль у координації та постачання військової допомоги Україні, зокрема через нову структуру у Вісбадені.
На зустрічі з українськими політичним та військовими лідерами адмірал Драгоне обговорював потреби Сил оборони України та реформи у секторі безпеки, а також на власні очі ознайомився з потужностями й характеристиками української далекобійної зброї.
В ексклюзивному інтерв’ю АрміяInform адмірал Джузеппе Каво Драгоне розповів про нагальні потреби ЗСУ, оцінив удари України по російських військових об’єктах та ймовірність переговорів про мирне врегулювання війни.
«Україна потребує безперервних поставок озброєння»
— Якими будуть ваші пріоритети на посаді голови Військового комітету НАТО і які ключові виклики стоять перед вами?
— На посаді голови Військового комітету НАТО моїм пріоритетом буде забезпечення подальшої підтримки України, необхідної їй для того, щоб бути в найсильнішій позиції, зберігаючи при цьому готовність НАТО стримувати будь-які загрози для території Альянсу.
Ситуація на полі бою залишається складною: Україна утримує частину Курської області, при цьому має справу з постійним російським наступом і повітряними ударами по енергомережі.
Серед нинішніх ключових завдань — збереження найпотужнішого імпульсу НАТО на підтримку України, протидія гібридним загрозам, таким як кібератаки та диверсії, і забезпечення потужних оборонних сил і засобів НАТО.
Залежність росії від підтримки Північної Кореї, Ірану і Китаю підкреслює глобальний характер загроз, з якими ми стикаємось. Тому критично важливим для нас залишається посилення сил і засобів стримування НАТО, особливо на східному фланзі, і збільшення оборонного виробництва.
Ми адаптуємось для забезпечення нашої здатності стримувати і захищатись від широкого і мінливого спектра загроз, в тому числі в контексті тактики «сірої зони» або гібридної війни з чіткими дестабілізаційними цілями. Серед цих загроз — міжнародний тероризм і терористичні угруповання, загрози з Півдня і виклики в Арктиці, які вимагають комплексного підходу до безпеки.
— Які ви бачите проблемні питання у підтримці обороноздатності України?
— Першочерговим викликом є забезпечення безперервного і передбачуваного постачання військової допомоги, включаючи боєприпаси, системи протиповітряної оборони і засоби для уражень на великі відстані. Сили оборони України щодня перехоплюють російські ракети та безпілотники, але запаси засобів протиповітряної оборони потребують поповнення.
Іншим ключовим викликом є постійний тиск росії на багатьох фронтах. З лютого 2022 року понад 700 000 російських солдатів були вбиті або поранені. Залучення військ Північної Кореї є небезпечним розвитком подій, що демонструє залежність путіна від зовнішніх сил.
Атаки росії на інфраструктуру України також послаблюють її оборонне виробництво та енергетичний сектор. Саме тому на Вашингтонському саміті минулого року члени Альянсу погодили потужний пакет підтримки України на довгострокову перспективу:
- створення Програми НАТО з безпекової допомоги та підтримки для України (NSATU), яка перебирає на себе координацію і надання більшої частини міжнародної допомоги Україні в галузі безпеки. Штаб-квартира NSATU розташована у Вісбадені, Німеччина, і включає логістичні центри у східній частині Альянсу;
- фінансове зобов’язання надати мінімальну базову військову допомогу Україні у розмірі 40 млрд євро з планами переглянути цю суму на майбутніх самітах;
- подальші кроки зі зближення України з НАТО на її незворотному шляху до членства, в тому числі шляхом створення Спільного центру аналізу, тренування та освіти НАТО — Україна (JATEC);
- призначення спеціального представника НАТО в Україні.
— Якими є найбільш важливі види військової допомоги, які НАТО та країни-члени повинні визначити як пріоритетні для України?
— Члени Альянсу рішуче налаштовані на подальше зміцнення обороноздатності України і ми вітаємо будь-які оголошення про надання Україні додаткових військових можливостей. Ми бачили чудові приклади на останній зустрічі «Рамштайну» від США, Канади, Латвії, Великої Британії та інших країн.
Ми чітко бачимо, що Україна потребує сучасних систем протиповітряної оборони, можливостей завдавати високоточних ударів на великі відстані, а також збільшення поставок артилерії та боєприпасів.
Зважаючи на триваючі ракетні й дронові атаки з боку росії, НАТО і члени Альянсу повинні забезпечити Україні достатню протиповітряну оборону для захисту її інфраструктури.
Україна також потребує стабільних поставок 155-мм артилерійських снарядів, бронетехніки і далекобійних озброєнь для ураження російських військових об’єктів. Задля посилення довгострокової стійкості НАТО також має підтримувати Україну в розвитку її внутрішнього оборонного виробництва.
«Винищувачі F-16 особливо цінні у протидії ракетним ударам»
— Пів року тому Україна отримала від партнерів перші винищувачі F-16. Як НАТО оцінює ефективність використання цих літаків?
— Літаки F-16, які увійшли до складу Повітряних Сил ЗС України, посилили здатність протистояти російським повітряним загрозам, перехоплювати ворожі літаки та завдавати ефективних ударів по військових цілях.
Ці літаки особливо цінні у протидії ракетним ударам і ударам безпілотників. Проте їхній повний вплив (на ситуацію на фронті, — ред.) залежить від достатньої підготовки пілотів, можливостей технічного обслуговування і безперервного постачання озброєнь і запасних частин.
НАТО сприяє тренуванню пілотів та технічного персоналу і логістичній підтримці для забезпечення максимальної ефективності цих літаків.
— Як удари України по військових об’єктах в росії впливають на здатність агресора продовжувати війну?
— Удари України по військових об’єктах на території росії є легітимною формою самооборони відповідно до міжнародного права. Ці атаки підривають російську логістику, послаблюють її здатність здійснювати подальші напади і змушують Москву виділяти більше ресурсів на власну оборону.
Хоча ці удари самі по собі не можуть закінчити війну, вони завдають значної шкоди росії, оскільки їхніми цілями є паливні склади, авіабази та запаси боєприпасів.
Зростаючі втрати росії на полі бою в поєднанні зі збільшенням тиску на її оборонну промисловість поступово погіршують її довгострокові військові можливості.
— Як довго, за оцінками НАТО, росія може продовжувати війну проти України? Якими є втрати Росії?
— З лютого 2022 року росія втратила понад 700 тисяч солдатів убитими і пораненими. Тисячі танків, бронемашин і літаків були знищені, а російський флот був витіснений з більшої частини Чорного моря.
Попри ці втрати, росія продовжує війну за підтримки Північної Кореї, Ірану та Китаю. Однак у довгостроковій перспективі Росії буде складно і надалі не зважати на такий високий рівень втрат.
Продовження військової підтримки України призведе до подальшого погіршення військової спроможності росії та поставить Україну в сильнішу позицію під час переговорів.
Ми повинні зосередитись на підтримці завершення війни, щоб забезпечити Україні можливість вступати в будь-які переговори з позиції сили.
«Україна має виключне право визначати умови будь-яких мирних переговорів»
— Солдати Північної Кореї від початку року залучені до війни проти України? Як зупинити КНДР від подальшої підтримки Росії?
— Північна Корея постачає росії боєприпаси, ракети і навіть особовий склад. Це становить значну загрозу, дозволяючи росії поповнювати свої запаси на тлі великих втрат. Це також є ще одним порушенням резолюцій Ради Безпеки ООН і небезпечним розширенням російської війни.
НАТО закликало росію і Північну Корею негайно припинити ці дії. Припинення участі Північної Кореї вимагає посилення санкцій, посилення дипломатичного тиску на Китай і перехоплення поставок озброєнь за допомогою розвідки і військово-морської співпраці.
Посилення заходів стримування проти Північної Кореї необхідне для того, щоб унеможливити подальшу військову співпрацю з росією.
— Якою може бути роль НАТО, якщо окремі країни-члени вирішать взяти участь у миротворчій місії в Україні?
— Рекомендуємо змістити акцент на посилення підтримки України, щоб вона мала якомога сильнішу позицію, коли сяде за стіл переговорів для мирного врегулювання конфлікту.
Обговорення того, що буде після цього, залежатиме від того, наскільки сильними будуть позиції України за столом переговорів. І від того, наскільки Україна зможе самостійно вирішувати, що буде далі після завершення мирних переговорів, на її умовах.
НАТО продовжує зосереджуватись на посиленні військової спроможності України, а не на розгортанні миротворчих сил в зоні активних бойових дій.
— З росії лунають заяви про нібито готовність до переговорів, але водночас ставиться умова, що Україна не може бути членом НАТО. Чи варто починати переговори за таких вимог?
— Україна має виключне право визначати умови будь-яких мирних переговорів. НАТО повністю підтримує суверенітет України та відкидає будь-які умови, які б змусили її відмовитися від своєї майбутньої безпеки.
Історія показує, що припинення вогню з росією не гарантує тривалого миру. Найкращий спосіб залучити росію до переговорів на сприятливих умовах — це забезпечити, щоб Україна залишалася сильною у військовому плані.
Крім того, шлях України до членства в НАТО є незворотним, як було підтверджено на Вашингтонському саміті.
— Якщо нова адміністрація США зменшить військову допомогу для України, чи готові в НАТО компенсувати її?
— На Вашингтонському саміті НАТО взяло на себе зобов’язання щодо довгострокової підтримки України, при цьому члени Альянсу пообіцяли виділити щонайменше 40 мільярдів євро на допомогу в галузі безпеки до 2024 року.
У грудні почала роботу Програми НАТО з безпекової допомоги та підтримки для України (NSATU). Я не буду спекулювати на потенційних змінах у політиці США, але НАТО працює над тим, щоб допомога була рівномірно розподіленою і сталою.
Створення NSATU демонструє відданість НАТО довгостроковій підтримці незалежно від політичних змін в окремих країнах-членах. Безпека України — це наша безпека, і ми залишаємось непохитними у своїй підтримці.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-02-10 06:42:00