Львівський портал

Поляки хочуть проводити розкопки у Львові

До Інституту національної пам’яті Польщі надійшли заявки щодо проведення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні, зокрема на території Львова та Львівщини. Про це йдеться на сайті установи.

Поляки ініціюють пошукові роботи у селі Гута-Пеняцька, що у Бродівському районі Львівської області. Саме тут у лютому 1944 року німецькі загони винищили все село. Врятуватись вдалося одному поляку. Таку каральну операцію окупанти провели через активну діяльність в цьому регіоні радянського партизанського загону, хоча у Польщі досі звинувачують у цьому дивізію СС «Галичина». Донині участь бійців СС «Галичина» у цій жорстокій акції ніяк не доведена.

У Львові розкопки хочуть проводити у місцевостях Збоїща та Голоско.

Локації в інших областях, де поляки теж ініціюють пошуково-ексгумаційні робити: села Костюхнівка, Кропивники, Кукли, Острівки (Воля Островецька), Малі Голоби (Волинь), а також села Тинне (Рівненщина) та Орішин (Orzeszyna), що у Вінницькій області.

Заявки на проведення робіт у всіх цих місцях вже подали Україні.

Нагадаємо, через заборону поляки з 2017 року не мають змоги проводити пошуково-ексгумаційні роботи останків своїм громадян на території України. Причиною такої заборони стало руйнування у Польщі українських поховань, їхнє невідновлення та, зрештою, неможливість вирішити це питання на політичному рівні.

У 2024 році громадяни Польщі стали надсилати листи в Український інститут пам’яті з проханням дозволити їм відновити пошук останків їхніх родичів, які були жертвами Волинської трагедії. Невдовзі установа офіційно заявила, що планує погодити такі роботи на 2025 рік.

У Польщі згодом нарікали, що не бачать прогресу у цьому процесі з боку України, а також лунали погрози блокувати вступ України до ЄС.

На початку 2025 року стало відомо, що Україна офіційно дала дозвіл Польщі на проведення пошукових робіт й ексгумації жертв Волинської трагедії. Відомо, що їх проводитимуть, зокрема у селі Пужники Тернопільської області.

Крім того, тепер обидві країни обмінялися переліками місць, де хотіли б провести нові пошуково-ексгумаційні роботи.

Додамо, що Польща й Україна досі ніяк не можуть порозумітися щодо подій Волинської трагедії, яку поляки називають «різнею». Польські політики щоразу спекулюють на цій темі і піднімають градус суспільного обурення. Хоча влітку 2023 року президенти обох країн Володимир Зеленський і Анджей Дуда спільно вшанували жертв Волинської трагедії у Луцьку.

Що насправді сталося між поляками та українцями у 1943-1944 роках, розповідаємо тут.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-02-13 13:34:00