Україна і світ

Пилової хмари в Україні найближчим часом не буде – пояснення Укргідрометеоцентру


Експерти Гідрометеоцентру України пояснили, чому прогнози щодо забруднення повітря з неофіційних джерел можуть бути недостовірними.

Правда і фейк

Чимало сервісів, які надають помилкові прогнози щодо забруднення повітря в Україні, використовують різні бази даних, які не оновлюються миттєво. Це призводить до ситуацій, коли система показує викиди, яких немає.

Наприклад, сервіс Ventusky досі вважає активними підприємства, які вже зупинилися або зруйновані через війну.

Зараз дивляться

Якщо раніше Азовсталь, Новокаховський електромашинобудівний завод та інші підприємства забруднювали атмосферу відходами виробництва, наразі модель припускає, що вони продовжують працювати, як і раніше.

Саме тому виникає фейкова інформація щодо перевищення діоксиду сірки та азоту, адже реальних джерел викидів там більше немає.

Подібна ситуація спостерігається по всій Україні. Зазвичай країни вносять корективи у глобальні бази для точності прогнозів.

Однак в умовах війни це неможливо, оскількі дані про підприємства, що діють, та їхні викиди можуть загрожувати національній безпеці.

Експерти кажуть, що варто довіряти тільки прогнозам з офіційних джерел, які надають достовірні показники з наземних станцій та супутникового моніторингу.

До речі, станом на 11 лютого вони не фіксують пил в атмосфері над Україною, і умов для його надходження з інших регіонів у найближчі дні також немає.

Офіційний прогноз Гідрометеоцентру

За офіційними даними, найближчим часом українцам не варто турбуватися через негаразди в атмостфері. Зокрема:

  • 11-12 лютого повітряні маси переміщуватимуться зі сходу на захід зі швидкістю 3-10 м/с, тому забруднене повітря не надходитиме з Європи.
  • 13 лютого антициклон і слабкий вітер (1-5 м/с) можуть призвести до накопичення місцевого забруднення, особливо в великих містах.
  • 14-15 лютого очікується посилення вітру (5-12 м/с), похолодання та опади (переважно сніг), які очистять повітря.

Тож важливо покладатися на фактичні дані та наукові прогнози, а не на моделі, які можуть не відображати реальної ситуації.

Джерело: Гідрометеоцентр

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-11 18:02:00