Україна і світ

Підвищена сонливість вдень особливо у спеку, причини — експерт

Експерт і редактор Британської енциклопедії Джон П. Рафферті у своїй нещодавно опублікованій в онлайн-виданні статті пояснив основні причини підвищеної денної сонливості особливо в спекотну пору року.

– Високі температури змушують наше тіло працювати понаднормово, щоб не допустити перегріву. Йому доводиться займатися як звичайними справами, так і посиленою терморегуляцією. Звідси бажання відпочити і набратися сил, – пише Рафферті.

За його словами, за терморегуляцію відповідає гіпоталамус – частина головного мозку, яка через потові залози, шкіру та кровоносні судини контролює температуру тіла.

Охолодитися допомагає потовиділення. Коли температура підвищується, потові залози в нашій шкірі виробляють піт, що складається з води, невеликої кількості солі, цукру, аміаку та сечовини.

Піт проходить через крихітні отвори в шкірі – пори. Опинившись на поверхні, піт випаровується і цим охолоджує тіло.

Інший спосіб, який використовує тіло, щоб не допустити перегріву – розширення судин. Коли просвіт судин збільшується, тепла кров починає текти ближче до поверхні шкіри й охолоджується. Тому шкіра може стати червоною.

На регуляцію температури організм витрачає енергію, тому виникає відчуття втоми.

Окрім природної системи охолодження, є й інші причини, через які у спеку люди почуваються млявими.

Зневоднення виникає, коли тіло втрачає рідини більше, ніж отримує. Через це тілу не вистачає води для виконання інших функцій (крім терморегуляції). Один із наслідків і симптомів зневоднення — втома.

Низький артеріальний тиск може знижуватися у спеку через спроби тіла охолонути. Коли приплив крові до шкіри зростає, серце починає битися швидше, що збільшує циркуляцію крові вдвічі порівняно з днем, коли немає спеки.

Втома – один із симптомів низького кров’яного тиску. Також людина може відчувати запаморочення, затьмарення зору, проблеми з концентрацією і нудоту.

Емоційний зв’язок, так само як пісня чи запах, інколи викликає ностальгію за минулим, відчуття тепла може асоціюватися з ковдрою та ліжечком. У голові з’являється думка: а добре б зараз закутатися в плед і заснути.

Джерело: Britannica

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-07-07 09:42:07