Україна і світ

Підсумки 25-го засідання Рамштайн та чи збережеться формат за Трампа

Фото: Офіс президента

У четвер, 9 січня, відбулось перше у 2025 році засідання Контактної групи з оборони України, більш відомої, як формат Рамштайн.

Втім з заяв окремих представників країн-партнерів України могло скластись враження, що це останнє засідання у форматі Рамштайн, оскільки вже за 11 днів у США відбудеться інавгурація обраного президента Дональда Трампа.

Через це існують побоювання, що Сполучені Штати, як провідна держава у цьому засіданні, може припинити свою участь і, відповідно, Контактна група з підтримки України припинить своє існування.

Чи дійсно це стало останнім засіданням у форматі Рамштайн, чи збережуть свою роль Сполучені Штати в цьому заході та якою може бути підтримка України – читайте на Фактах ICTV.

25-те засідання Рамштайну за участі Зеленського

Особливістю цього засідання Рамштайну стало й те, що на ньому був присутній президент України Володимир Зеленський, хоча зазвичай українську сторону представляв міністр оборони Рустем Умєров, який теж був присутній на заході 9 січня.

Під час свого виступу глава української держави заявив, що однією з головних тем для України в межах цього засідання Рамштайну стало обговорення поставок протиповітряної оборони.

– У нас були розмови зі Сполученими Штатами про ліцензування виробництва систем ППО та ракет тут, в Україні. І це могло б стати значною частиною наших гарантій безпеки. І це абсолютно можливо зробити. Але ми повинні тримати в голові, що останній саміт НАТО, обіцянки, які були там зроблені, вони не були повністю втілені, – заявив він.

Він навів приклад із ударом Росії по Запоріжжю 8 січня, внаслідок чого російськими терористами було вбито 13 людей та поранено понад 100 осіб.

– Це лише один день, лише одна атака, лише один удар із повітря. Нам потрібно зупинити російський терор, – заявив Зеленський.

Також український лідер вказав на потребу у безпілотних системах для українського війська, щоб зупинити російську навалу та подальше просування армії РФ.

– Цього року ми в Україні хочемо поставити рекорд у кількості та якості дронів, які ми виробляємо та отримуємо від наших партнерів. І ми фокусуємося на дронах, яких потребують наші бригади, щоб утримувати лінію фронту, – сказав президент.

Окремо президент Зеленський вказав, що сьогодні виробництво дронів в Україні є більш ефективним, ніж будь-де.

– Ми вже підписали значну кількість контрактів і багато ще опрацьовуються, і я закликаю всіх вас ставати навіть більш активно залученими у нарощення цього арсеналу дронів. Українці мають найбільше досвіду в Європі у використанні дронів, і ми також маємо найбільші спроможності у Європі виробляти дрони, тому, будь ласка, інвестуйте більше в цю українську силу, тому що після війни це також стане вашою силою, – сказав він.

Своєю чергою на засіданні Рамштайну був присутній і міністр оборони США Ллойд Остін, який бере участь у Контактній групі востаннє, оскільки вже 20 січня адміністрація президента Джо Байдена завершить свою роботу.

В межах засідання Остін оголосив про черговий пакет підтримки від Сполучених Штатів для України на $500 млн. Цей пакет підтримки став останнім для України від адміністрації Байдена.

Детальніше про те, що увійшло до пакету допомоги Україні від США, читайте на Фактах ICTV.

Володимир Зеленський та Ллойд Остін на Рамштайн-24

Також міністр оборони Канади Білл Блер під час Рамштайну оголосив про пакет військової допомоги Україні на 440 мільйонів канадських доларів (понад $300 млн).

Зазначається, що 200 млн канадських доларів цих коштів буде спрямовано на чеську ініціативу для закупівлі артилерійських снарядів для українського війська.

Ще 50 мільйонів канадських доларів Оттава надасть для закупівлі боєприпасів різних калібрів у промисловості Канади.

Ще 100 млн канадських доларів буде переказано на підтримку данської моделі виробництва ударних БпЛА в Україні.

Міністр оборони Канади Білл Блер додав, що військова допомога буде також спрямована на:

  • 30 млн – на зимове екіпірування та спорядження (спальні мішки, зимове взуття, термобілизна тощо);
  • 64 млн – на безпілотні камери високої роздільної здатності.

Канадський міністр уточнив, що зазначений пакет допомоги від Канади є частиною додаткової військової підтримки Україні на 500 млн канадських доларів, що був оголошений на саміті НАТО у Вашингтоні у 2024 році.

Дорожні карти з підтримки України до 2027 року

Не менш важливим стало і те, що країни в межах формату Рамштайн представили дорожні карти з підтримки України, яка розписана до 2027 року.

Як повідомив міністр оборони України Рустем Умєров, було затверджено 8 дорожніх карт.

– Дорожні карти коаліцій (союзників) визначають стратегічні цілі України до 2027 року та стають основою для середньострокової та довгострокової підтримки. Ми також працюємо над тим, щоб наші Збройні Сили були повністю сумісні з силами Альянсу. Наше головне завдання – збалансувати нагальні потреби нашої армії під час війни із довгостроковими цілями розвитку українських Сил оборони, – написав український міністр.

Рустем Умєров додав, що Україна спільно із партнерами визначила основні напрямки співпраці:

  • забезпечення військової допомоги;
  • організація закупівель;
  • залучення інвестицій
  • та підтримка української оборонної промисловості та її розвитку.

Глава Міноборони україни додав, що 34 країни-учасниці вже стали частиною цих коаліцій.

– Це також важливий сигнал українській оборонній промисловості: попит на озброєння та техніку є, і він дуже високий, – додав він.

Своєю чергою очільник Пентагону Ллойд Остін, коментуючи дорожні карти, заявив, що це допоможе партнерам забезпечувати в перспективі нагальні потреби війська України на полі бою та допомогти будувати Збройні сили, які будуть взмозі протистояти агресії РФ в майбутньому.

Ллойд Остін також додав, що коаліції, які будуть впроваджувати відповідні дорожні карти, “гарантують, що наша підтримка є скоординованою, ефективною і стійкою, а також дозволяють Україні краще та швидше освоювати безпекову допомогу, яку ми надаємо”.

Чи будуть засідання Рамштайну за адміністрації Трампа

Ще однією особливістю цього засідання стало те, що чимало представників європейських держав обережно вказували на те, що подальші засідання Контактної групи з оборони України варто було б зберегти у майбутньому, коли в США зміниться адміністрація президента.

Так, міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш вважає, що зустрічі у форматі Рамштайн відбудуться і після приходу Дональда Трампа до влади у США.

– У нас була хороша дискусія в рамках Контактної групи з питань оборони України. Усі віддані збереженню цього формату, у якому США відіграють ключову роль. Я вважаю, що така зустріч відбудеться після зміни адміністрації. Цей формат довів свою ефективність, – сказав польський міністр.

Окремо Косіняк-Камиш вказав на те, що була представлена дорожня карта для коаліції зі створення “бронетанкових спроможностей” для України.

– Усі країни зустрічі готують подальшу підтримку для України, – заявив міністр Косіняк-Камиш.

Зі схожою оцінкою щодо збереження формату виступив німецький міністр оборони Борис Пісторіус. Він наголосив, що важливо було б зберегти і продовжити функціонування Контактної групи з оборони України.

– На чолі зі США Контактна група з оборони України виявилася вельми успішною. Головне – зберегти цей формат, – сказав він.

Окремо Пісторіус наголосив на вдячності лідерству голови Пентагона Ллойда Остіна.

– Без вас, вашої відданості та вашого керівництва боротьба України за свободу не принесла б тих самих результатів. Результати, які тепер мають надихнути нас докласти всіх зусиль для досягнення майбутнього, – заявив міністр оборони Німеччини.

Своєю чергою генеральний секретар НАТО Марк Рютте, який також був присутній на засіданні Рамштайну, наголосив на необхідності і в майбутньому підтримувати Україну в межах цього форматі.

– Дуже добре, що ми сьогодні зустрічаємося тут, на Рамштайні. По-перше, тому що нам потрібно зробити все можливе, щоб Україна отримала все необхідне в плані підготовки, в плані оснащення, щоб продовжити боротьбу та здобути перемогу в цій боротьбі, – заявив Рютте.

Також генсек НАТО вказав на важливість Контактної групи, як платформи для обговорення розподілу підтримки України з іншими країнами-партнерами, представленими в форматі Рамштайн.

Окремо Марк Рютте додав, що потрібно “поставити Україну в найкраще можливе становище” перед можливими мирними переговорами.

Фото: Офіс президента

У коментарі Фактам ICTV політолог Ігор Рейтерович вважає, що формат Рамштайну буде збережений попри те, що з боку команди Дональда Трампа лунають сумнівні заяви щодо подальшої підтримки України.

– Цей формат є надзвичайно важливим для України, тому що практично вся допомога йде через нього. Інші країни вже в форматі Рамштайна узгоджують свої позиції, вони мають спільні проєкти, спільно виділяють кошти на ці проєкти, узгоджують між собою, хто яку може надати допомогу. Тому для нас це питання життя і смерті.

З приводу того, чи можна цей формат зберегти, то вже була запланована історія про те, що НАТО перебере на себе роль координатора, а не США, як це було раніше. І на той період, поки Сполучені Штати не активізують свою участь, інші країни, які входять до цього формату, будуть надавати основну допомогу, – вважає політолог.

Відповідно, вважає експерт, формат Рамштайн буде діяти і надалі, а Штати повністю від не відмовляться від участі в цій Контактній групі. На думку політолога, відмова Трампа від участі у Рамштайні стала б “відсутністю навіть мінімальної претензії на лідерство” і “відсутністю бажання бути на правильній стороні”.

– США можуть просто давати менше, ніж дають інші країни. Це один з варіантів, але ми десь до цього і готувалися. Думаю, що за допомогою європейських країн, деяких інших країн, можна буде перебити відсутність допомоги Сполучених Штатів на кілька місяців. А далі, думаю, Трамп все ж ухвалить рішення, що допомога Україні все ж таки повинна мати місце, – каже політолог.

В іншому випадку, додає Рейтерович, це буде виглядати як слабкість Сполучених Штатів за Трампа.

Політолог припускає, що в першій місяці роботи нової адміністрації США участь у Рамштайні можуть брати представники Пентагону на рівні міністра оборони чи його заступника. За таких умов американська сторона хоч і не буде проактивним учасником, але буде спостерігати за ходом підтримки України.

– Не слід забувати, що адміністрація Байдена залишає Трампу в спадок певні суми і певні можливості (на підтримку України, – Ред.) і він це може використовувати в першому місяці свого президентства. Так, масштаб буде інший, але буде сам факт надання цієї допомоги. І це точно може піти на користь власне Україні, – каже Рейтерович.

Загалом, припускає експерт, не слід вважати, що це стане останнім засіданням у форматі Раштмайн. У майбутньому формат може змінитись на користь того, що більший “тягар” буде перерозподілено на європейські країни.

Щодо дорожньої карти з підтримки України до 2027 року, то тут, вважає політолог Рейтерович, цей план може втілюватись у життя незалежно від того, чи будуть США брати активну чи пасивну участь у майбутніх засіданнях Контактної групи.

– Сьогодні, наприклад, заявили про виділення певної кількості тисяч дронів для України. Штатів там немає, – нагадав політолог.

Попередні засідання Рамштайну

Нагадаємо, попереднє засідання Рамштайну відбувалось ще на початку осені 2024 року – 6 вересня.

Після цього на першу половину жовтня було заплановано унікальне засідання у форматі Рамштайн, де участь мали взяти лідери країн-партнерів, зокрема президент США Джо Байден.

Втім засідання Контактної групи так і не відбулось, оскільки на півдні Сполучених Штатів сталось стихійне лихо – смертельний ураган. Саме через це президент Байден не зміг взяти участь у засіданні, а інші країни, за відсутності американського лідера, вирішили перенести зустріч на майбутнє.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Вже згодом, 30 жовтня, президент Зеленський вказував, що засідання Контактної групи з оборони України на базі Рамштайн відбудеться найближчими тижнями. Втім це засідання відбулось лише на початку січня наступного року.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-09 22:22:00