Львівський портал

Під час демонтажу Пагорба Слави у Львові знайшли «капсулу часу»: що було всередині

У середу, 23 липня, у музеї «Територія терору» фахівці відкрили «капсулу часу», яку знайшли під час робіт з дослідження ексгумації радянських поховань на колишньому Пагорбі Слави у Львові. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі Львівської міськради. 

Зокрема, усередині металевої ємності була скляна пляшка, а у ній – нагородний лист військового льотчика, героя радянського союзу Михайла Лиховида. Інформація про бойовий шлях загиблого розміщена на трьох аркушах.

Як відомо, знайдений документ датований 1963 роком і є копією оригіналу, датованого 1945 роком, втім документ ще будуть досліджувати науковці.

Так, керівник Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета зазначив, що капсула була віднайдена у третій братській могилі, фактично під самим верхом. 

«Вже історики будуть мати можливість опрацювати відкриті матеріали, почитати про життєвий шлях загиблого та про обставини, при яких він загинув», – додав він.

В подальшому планується, що знахідка експонуватиметься в Меморіальному музеї тоталітарних режимів «Територія терору». Керівниця музею Ольга Гончар розповіла, що капсула поповнить колекцію раніше демонтованих скульптур та інших елементів, зокрема і з колишнього Пагорба Слави.

«Варто зауважити, що з 2023 року в нашому музеї також зберігаються демонтовані з цієї локації скульптури, а у цьому році нам передали елементи огорожі колишнього меморіалу, ще очікуємо на конструкцію “вічного вогню”. Ми раді такій знахідці», – підкреслила вона.

Нагадаємо, ексгумацію поховань на Пагорбі Слави у Львові нещодавно завершили. Вона охопила понад 220 індивідуальних могил, чотири братські поховання та, ймовірно, місця перепоховання агентів НКВС Миколи Кузнєцова і майора Степана Путіна. Їхні останки раніше неодноразово намагалися викрасти, також вимагали повернути до Росії. Усі виявлені рештки разом із надмогильними плитами перепоховають на Голосківському кладовищі.

Зазначимо, що плани щодо перенесення решток існували ще у 2024 році, однак роботи були відтерміновані через тривалу ексгумацію на колишньому Марсовому полі, що розташований поруч.

Також під час розкопок було виявлено, що радянська влада ховала загиблих на глибині лише 30-40 см, що не відповідало санітарним нормам.

До того ж фахівці, які проводили ексгумацію, під час роботи на Пагорбі Слави виявили два тіла у гробі замість одного або ж покладеного у могилу радянського полковника обличчям донизу. Все це, кажуть експерти, свідчить про зневагу більшовиків до загиблих за їхню владу.

Сам демонтаж радянського меморіалу триває з 2022 року, коли зі споруд прибрали радянську символіку: зірки, серпи, молоти, із вхідної колони зняли пропагандистський вислів російською мовою, а також вивезли всі пам’ятники

Цьогоріч наприкінці квітня на Пагорбі Слави взялись демонтовувати всі інші кам’яні споруди та елементи. 

27 травня знесли парадний вхід до Пагорба Слави, фактично завершивши демонтаж радянського монумента. А 2 червня демонтували другу вхідну колону. Обидві колони були облицьовані плитами пісковику, які відокремлювали й перевозили на зберігання.

Довідково: сучасний Пагорб Слави на вул. Пасічній у Львові відкрила радянська влада у 1952 році як Меморіал воїнів Червоної армії (архітектори А. Натальченко, Г. Швецько-Вінецький та І. Персиковий).

До цього тут був військовий цвинтар, де поховали 2545 солдатів російської армії, які загинули у Галицькій битві в серпні 1914 року. Після відступу росіян зі Львова влітку 1915 року кладовище залишилося без догляду, тож у 1937 році тіла ексгумували та перенесли його до основних поховань на Австрійський військовий цвинтар.

Зважаючи на мільйонні втрати СРСР у Другій світовій війні, радянська влада у 1944 році вирішила на місці колишнього військового цвинтаря облаштувати Меморіал воїнів Червоної армії.

Фото: Роман Балук / ЛМР



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-23 21:42:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин