Україна і світ

Переговори в Ер-Ріяді, успіхи ЗСУ на Бєлгородщині та ситуація на Курщині: головні події фронту за тиждень

Головною подією останнього тижня стали переговори у Саудівській Аравії, під час яких Україна та США домовились про безпеку судноплавства у Чорному морі. Однак на часткове припинення вогню російська сторона йти не поспішає, висуваючи вимоги щодо зняття низки західних санкцій.

Чи вплинули на поле бою переговори в Ер-Ріяді щодо режиму тиші, зокрема на морі, та як загалом змінилася лінія фронту за останній час – про це Факти ICTV розпитали у політолога, аналітика відділу Військової політики українського Інституту стратегічних досліджень Миколи Бєлєскова та військового експерта Павла Нарожного. 

Переговори в Ер-Ріяді та фронт

Ввечері 23 березня, американська делегація спершу провела переговори з українськими чиновниками у Саудівській Аравії, а у понеділок – з росіянами. Також 24 березня ближче до ночі розпочався новий раунд українсько-американських переговорів, а 25 березня близько 8:00 за київським часом він продовжився.

В результаті кількаденної зустрічі Україна та США провели двосторонні технічні консультації в Ер-Ріяді, які були зосереджені на безпеці енергетичної та критичної інфраструктури, безпечній навігації в Чорному морі, а також звільненні та поверненні наших полонених та дітей.

Важливим моментом цих перемовин стало досягнення домовленостей між Україною та США щодо гарантування безпечного судноплавства в Чорному морі та заборони ударів по російській та українській енергетичній інфраструктурі.

У Кремлі заявили, що готові до часткового припинення вогню лише у разі зняття низки санкцій з Росії. Вашингтон розглядає таку можливість, у разі досягнення перемир’я у Чорному морі.

Як повідомив  на брифінгу 28 березня президент Володимир Зеленський, угода про тишу повинна поширюватися на портову інфраструктуру та міста, де вона розташована, включно з Одесою та Миколаєвом.

– Угода повинна поширюватися на портову інфраструктуру… і міста, де є відповідні порти, відповідна інфраструктура. Одеса, Одеський регіон, тому що в нас там є ще порт Південний, а також важлива інфраструктура Миколаєва, яка просто не працює. Ви знаєте чому, тому що постійно під обстрілами. Всі розраховували на це, тому що була домовленість саме на Чорному морі, але, знову ж таки, без моніторингу нема чого сказати, – заявив голова держави.

Моніторинг можуть здійснювати США, Туреччина, Франція, Велика Британія, а також країни Чорноморського узбережжя.

Як зауважив Микола Бєлєсков, ця важлива подія у дипломатичному світі жодним чином не вплинула на лінію фронту та на характер бойових дій.

– Перебіг подій на фронті та переговори у Саудівській Аравії – це два паралельних процеси. Особливо на тлі того, що ці переговори загалом не зачіпають сухопутного виміру, а більше зосереджені на досягненні домовленостей щодо тиші у морі. Тому основні бойові дії тривають далі, – додав він.

А от у широкому сенсі, зауважує політолог, якщо домовленості щодо тиші на морі будуть досягнуті між всіма сторонами, а вогонь частково припинено, то це може бути певним захистом для портової інфраструктури України.

– Річ у тім, що ми не знаємо всіх деталей домовленостей щодо тиші в морі. Якщо ця угода справді стосуватиметься портової інфраструктури України, наприклад, яку РФ теж зачіпає – то це було б для нас великим плюсом. Тому що на морі окей, у нас немає зараз проблем, оскільки існує коридор, проте портова інфраструктура перебуває під постійними обстрілами з боку Росії, – наголосив Микола Бєлєсков.

Він зауважив, що всі ці угоди наразі дуже попередні, тож лишається тільки спостерігати, як події розгортатимуться далі.

Ситуація на Курщині

За цей тиждень Сили оборони двічі уразили важливі пункти ворога у Курській області. Зокрема, йдеться про місце зосередження живої сили ЗС Росії у Кондратівці та командно-спостережний пункт батальйону 9 мотострілецького полку 18 мотострілецької дивізії у районі Вікторівка – Успенівка.

Як пояснили у Генштабі України, знищення елементів військової інфраструктури противника, зокрема у Кондратівці, знижує його здатність вести бойові дії проти підрозділів Сил оборони України у Сумській та Курській областях.

За словами Миколи Бєлєскова, це типова робота знищення сили, важливих елементів бойової побудови противника. Він наголосив, попри те, що такі дії Сили оборони провадять постійно, це є безперечним успіхом цього тижня для України.

– Якщо говорити про лінію фронту, то нічого принципово нового не відбулося. Знищуємо САУ, знищуємо гелікоптери, якщо є можливість, ППО. Це все звичайна систематична робота, яку ведуть сили оборони, – зауважив він.

Зі стратегічного боку, якщо говорити про удари вглиб РФ, сам вже факт таких успішних операцій дає змогу Україні вести переговори про взаємне припинення подібних атак.

– В іншому випадку Росія створювала б якісь ще додаткові умови щодо часткового припинення вогню, казала б, що от ми відмовляємося завдавати ударів по енергетиці, але робіть нам ще більші політичні поступки. Той факт, що ми атакуємо елементи військової інфраструктури противника, дає змогу нашій дипломатії себе більш впевнено почуватися на переговорах щодо запровадження режиму тиші, – зауважив політолог.

Загалом, за словами головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського, у Курській області ситуація така:

– Тут, в операційній зоні угруповання військ Курськ, наші воїни й надалі проводять оборонну операцію, щоб не допустити прориву противника вглиб території України. З тією ж метою українські війська здійснюють результативні контратакувальні та штурмові дії.

До того ж, на Сумщині ДРГ ворога постійно здійснюють спроби перетнути наш кордон та заглибитися на територію України, однак їм це не вдається.

– Ворог намагається розширити зону боїв по території України, застосовуючи тактику малих штурмових груп до 5 осіб. Інколи такі штурмові дії відбуваються на квадроциклах, щоб максимально швидко перетнути кордон і заглибитися на територію України, очікуючи надалі накопичення, і щоб зона боїв уже тривала на території України. Однак вони (ворожі ДРГ, – Ред.) знищуються одразу після перетину кордону або ще на підступах, – повідомив речник ДПСУ Андрій Демченко.

На брифінгу 28 березня президент Володимир Зеленський заявив, що на Курському напрямку є фізична присутність українських сил. Це стримувальний момент для того, щоб не допустити вторгнення росіян у Сумську область.

– На Курському напрямку хлопці роблять все можливе і неможливе. Там є наша фізична присутність без будь-яких оточень. Це стримувальний момент, щоб росіяни не почали вторгнення в Сумську область, – сказав президент.

Як зауважив Микола Бєлєсков, реальних ризиків прориву кордону на Сумщині з боку РФ немає.

– Дивлячись на те, скільки вони намагаються відбити Курську область у наших військових, то такими темпами прорив українського кордону є дуже малоймовірним сценарієм, – додав експерт.

Отже, з таким характером бойових дій, як зараз, глибокі прориви ворога, апріорі неможливі.

Успіхи ЗСУ у Бєлгородській області

До того ж, відомо і про деякі просування у районі Демидівки, Бєлгородської області. Там українські льотчики ущент знищили ворожий командний пункт.

За словами президента Володимира Зеленського, Україна зробила відповідні кроки щодо розосередження російських військ трохи нижче Курської області для недопущення вторгнення до Сумської області. Згідно з картою, нижче Курщини розташована Бєлгородська область.

– Ми готуємося відповідними кроками, зменшуючи накопичення їхніх військ та розосередження їх… для цього трохи нижче Курської області ми вжили відповідних заходів, – зазначив він.

Як сказав військовий експерт Павло Нарожний, інформації про Бєлгородську область дуже мало і її не можна розглядати окремо від ситуації в Курській області.

– Те, що відбувається у Бєлгородській області, має набагато менший масштаб, ніж те, що відбувається у Курській області. Поки що давати якісь оцінки дуже-дуже рано. Треба дивитися і споглядати. Але поки що це здається відносно невеликою операцією, яка мала деякі успіхи. Декілька сіл, три чи чотири села, здається, контролюються Збройними силами України, – зауважив військовий експерт.

Таким чином, масштаб подій у Бєлгородській області набагато менший, ніж той, що на Курщині.

Також декілька днів тому ЗСУ ліквідували чотири вертольоти у Бєлгородській області РФ та пункт управління російської прикордонної застави у російському Глотовому.

– У результаті удару знищено засоби зв’язку та інше технічне обладнання. Ураження цього пункту управління суттєво послаблює можливості ворога для ведення бойових дій проти підрозділів Сил оборони України в Сумській та Харківській областях, – повідомляли у Генштабу України.

Це, безперечно, є успіхом для України, однак, за словами військового експерта, до самої операції на суходолі у Бєлгородській області це немає прямого стосунку.

фронт
фронт
фронт
ситуація на запорізькому напрямку
фронт

фронт
фронт
фронт
ситуація на запорізькому напрямку
фронт

Покровськ, Куп’янськ та Торецьк

Під Покровськом після 10-денної паузи ворог відновив атаки, повідомляли в ОСУВ Хортиця. Однак інтенсивність бойових дій не сягнула тих рівнів, як була у лютому, оскільки росіян фізично менше і техніки у них менше.

До того ж, російські військові намагаються атакувати наших військових на околицях Торецька. Там тривають важкі бої з противником, проте українські військові дають відсіч окупантам. Зокрема, 26 березня, наші сили відбили штурм противника.

Крім того, Повітряні сили ЗСУ успішно уразили район зосередження сил російської 1 окремої гвардійської мотострілецької бригади 103 мотострілецького полку у Торецьку.

Загалом українським військовим вдалося стабілізувати ситуацію на Покровському та Торецькому напрямках.

– Ми не втрачаємо території як це було у листопаді-грудні 2024 року. І навіть маємо деякі тактичні покращення, тобто ми звільняємо окремі населені пункти під час наступу, але цей наступ не можна назвати масштабним. Загалом ситуація там більш-менш стабільна, – повідомив військовий експерт Павло Нарожний.

За його словами, від початку зими на цих напрямках значно збільшилася кількість боєзіткнень.

– Тобто взимку ворог був дуже сильно виснажений, оскільки зазнав великих втрат і за добу по всій лінії фронту було лише 80-100 боєзіткнень. Це згідно зі зведенням Генерального штабу. А зараз вони роблять стабільно десь 150-160 боєзіткнень за добу. Ну, це знову ж таки по всій лінії фронту, – додав експерт.

Зокрема, ситуація біля Покровська, Торецька залишається найбільш напруженою, оскільки цей напрямок стратегічно важливий для України, зокрема для утримання Слов’янсько-Краматорської агломерації.

– Річ у тім, що через Покровськ йде дуже важлива дорога і якщо ворог її переріже, то це означатиме для нас втрату логістики на Краматорськ, на Слов’янськ. Тому що там є дві дороги, одна через Покровськ, а друга йде вздовж лінії фронту. Тому ворог постійно тисне саме на Покровськ, намагаючись обрізати нам шляхи поставок, – каже Павло Нарожний.

Загалом українські військові покращують свої позиції і біля Покровська, і біля Торецька, атакуючи ворога там.

– У Торецьку тривають міські бої, і ми атакуємо ворога у місті. В якомусь сенсі можна сказати, що ініціатива на нашому боці. Тобто ворог не може придумати якоїсь нової тактики, вони продовжують штурмувати наші позиції невеликими групами на цих ділянках фронту, але успіху не мають, – додав військовий експерт.

На Куп’янському напрямку ворог також немає якоїсь великої переваги, хоча РФ і мала певні тактичні успіхи там. Проте зараз, за словами Павла Нарожного, там ситуація стабільна.

фронт
фронт
фронт
ситуація на запорізькому напрямку
фронт

фронт
фронт
фронт
ситуація на запорізькому напрямку
фронт

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-30 19:00:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин