Україна і світ

Осколок пробив лобну кістку і застряг у скроні: у Києві успішно прооперували важко пораненого


У київській клінічній лікарні Феофанія провели складну гібридну операцію 48-річному воїну. Пацієнту видалили металевий уламок, який  пробив лобну кістку і застряг у скроні.

Дуже важке і складне поранення

Діагноз був важкий. Один перелік травм дає зрозуміти, що шансів на порятунок у чоловіка було небагато.

Пацієнт мав тяжку відкриту проникаючу сліпу мінно-вибухову уламкову поєднану краніофаціальну черепно-мозкову травму.

Крім того, забій головного мозку тяжкого ступеня, геморагічні забої обох лобних часток, дірчатий перелом лівої лобної кістки з ураження зовнішньої та внутрішньої пластинок лобної пазухи, перелом орбіти, кісток носа, ґратчастої кістки, основної пазухи, гайморових пазух, правої скроневої кістки, лівої виличної кістки, нижньої щелепи.

уламок в черепі

Під правою скроневою кісткою в ділянці  основи черепа та крило-піднебінної ямки виявлено металевий уламок розміром  29х14 мм на рівні першого шийного хребця.

Консиліум визначив тактику проведення операції

Перш за все лікарі провели ангіографію судин голови та шиї пацієнта для чіткої візуалізації судин, які контактують з металевим уламком. Після цього, було скликано консиліум.

Нейрохірург, вертебролог, ЛОР-лікар, інтервенційний нейрохірург, невропатолог, хірург патології голови та шиї, анестезіолог спільно визначили тактику видалення металевого уламка.

Врахувавши можливі ризики й ускладнення лікарі прийняли рішення про гібридне оперативне  втручання, а саме: каротидну ангіографію і трансоральний оперативний доступ для видалення уламка з нейромоніторингом.

Перед початком операції провели ендоскопічне дослідження порожнини носа, носо- і ротоглотки для контролю ушкодження тканин.

Встановили електроди для нейромоніторингу черепно-мозкових нервів.

Металевим зондом, під контролем ангіографа в декількох проєкціях встановили маркування проєкції уламка.

Операція тривала дві години

Складність видалення полягала ще й у тому, що уламок мав дуже гострі краї й був розташований поперечно відносно оперативного доступу.

Під інструментальним та візуальним контролем лікарі розпочали відділення металевого уламка від м’яких тканин,

Операція тривала 2 години.

Надскладне оперативне втручання, завдяки майстерності та злагодженій командній роботі хірургічної бригади у складі керівника Центру патології голови та шиї Ігоря Бєлоцерковського, керівника Центру інтервенційної нейрорадіології Євгена Буцко, лікаря-хірурга Михайла Сауляка, керівника Центру патології ЛОР органів Тараса Кунаха, лікаря-невропатолога Богдана Маняка, анестезіолога Олександра Матвієнка та старшої операційної медсестри Олени Струміцької, пройшло успішно.

Уламок, розміром 29х14 мм і вагою 23 г, був видалений.

Вдалося уникнути ускладнень і кровотечі.

Наразі пацієнт проходить реабілітацію.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело і фото: Клінічна лікарня Феофанія

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-20 11:04:00