Ордер на арешт Нетаньягу: низка країн готові виконати рішення МКС
У четвер Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт прем’єра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та ексміністра оборони Йоава Галланта.
Як пише The Guardian, країни розходяться в поглядах на те, як реагувати на ордер на арешт, вперше в історії виданий МКС проти лідерів демократичних країн.
Ордер на арешт Нетаньягу та Галанта
Прем’єр Угорщини Віктор Орбан заявив, що запросить свого ізраїльського колегу Біньяміна Нетаньягу відвідати країну, попри ордер на арешт від МКС.
— У нас немає вибору, ми повинні кинути виклик цьому рішенню… Я гарантую Нетаньягу, якщо він приїде, що рішення суду не матиме сили в Угорщині і що ми не будемо виконувати його умови, – заявив він.
Під час першої каденції Орбана країна підписала і ратифікувала Римський статут, але не промульгувала пов’язану з ним конвенцію з конституційних міркувань. Тому Будапешт стверджує, що не зобов’язаний виконувати рішення МКС.
На думку аналітиків Eurointelligence, для європейців цей ордер викриває реальну дилему між міжнародним правом, яке є законом, і зовнішньою політикою, особливо для тих держав-членів, які підтримують Ізраїль.
Теоретично, Нетаньягу і Галлант можуть бути заарештованими, якщо поїдуть до будь-якої зі 124 держав-членів МКС. Йдеться про ЄС, Велику Британію, Канаду, Австралію, Бразилію, Японію, десятки країн Африки, Латинської Америки та Азіатсько-Тихоокеанського регіону.
Водночас вони можуть вільно подорожувати до будь-якої з країн, які, як і Ізраїль, не підписали Римський статут, що було засновано у 1998 році, включаючи Сполучені Штати, Китай, Індію та РФ.
Хто готовий арештувати Нетаньягу
Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що рішення суду мають бути обов’язковими до виконання.
— Це не політичне рішення. Це рішення суду, Міжнародного суду. І рішення суду треба поважати і виконувати, – сказав він.
Деякі країни-члени ЄС відразу ж заявили, що виконають вимогу МКС. Однією з першою про це заявила Іспанія, яка вже давно критикує війни Ізраїлю в Газі.
Прем’єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс заявив, що Ірландія поважає роль МКС, а на питання, чи арештує країна Нетаньягу, він сказав: Так, безумовно.
Очільник МЗС Нідерландів Каспар Вельдкамп підтвердив парламенту країни, що Амстердам “в принципі” буде діяти на підставі ордерів, якщо виникне така ситуація. Після цього Ізраїль скасував візит Вельдкампа до країни.
Міністр оборони Італії Гвідо Кросетто заявив, що хоча Рим вважає рішення МКС неправильним, бо воно ставить на один рівень терористів і лідерів країни, яка “намагається їх викорінити”, Італія буде зобов’язана заарештувати ізраїльських політиків, якщо вони відвідають країну.
Речник прем’єра Британії Кіра Стармера заявив, що не існує моральної рівнозначності між демократичним Ізраїлем і терористичними угрупованням ХАМАС і Хезболла. Він не сказав, чи виконає Британія ордери на арешт.
Швейцарія, Фінляндія та Португалія заявили, що виконають ордери. Водночас, Норвегія і кілька країн-членів ЄС, включаючи Францію і Німеччину, поки не взяли на себе жодних зобов’язань щодо арешту, заявивши лише, що поважають міжнародне право.
За межами ЄС прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Канада, яка є одним із засновників МКС, “виступає за міжнародне право і буде дотримуватися всіх правил і рішень міжнародних судів”.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Туреччина заявила, що рішення МКС є “запізнілим, але позитивним”. Там певні, що воно “покладе край геноциду в Палестині”. Водночас, Південна Африка, яка звинуватила Ізраїль у геноциді в Газі в МКС, заявила, що це “значний крок на шляху до правосуддя за злочини проти людяності і військові злочини в Палестині”.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-23 11:52:00