Україна і світ

Окупанти зруйнували та пошкодили близько пів тисячі храмів та сакральних споруд України

У Трапезній палаті Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» відкрилася виставка — «…Але будуть відроджені у славі й силі». Вона розповідає про храми України, понівечені внаслідок широкомасштабного російського нападу.

За час широкомасштабної агресії російської федерації російські окупанти зруйнували, сплюндрували або пошкодили близько пів тисячі храмів і сакральних споруд на території України, значна частина з яких має історико-культурну цінність та є пам’яткою архітектури й мистецтва. Цілеспрямовано та систематично загарбники руйнують Українські храми, які є матеріальним втіленням духовності нашого народу.

У відкритті виставки взяли участь: Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, виконувач обов’язків генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко, генеральний директор Національного музею Революції Гідності, координатор Штабу порятунку спадщини (HERI) Ігор Пошивайло та головний зберігач фондів Національного музею історії України у Другій світовій війні Оксана Янковенко.

lavra 004

Звертаючись до присутніх, Предстоятель ПЦУ Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній зазначив, що російське зло, яке спричинило руйнування українських храмів, неодмінно буде покаране. Адже добро і правда врешті завжди перемагають.

«Ми прагнемо, щоб в Україні запанував справедливий мир, але справедливий мир запанує тільки тоді, коли ми здобудемо повну перемогу. Коли ми остаточно виженемо окупанта з нашої української землі й це неодмінно відбудеться, тому що ми з вами приречені на перемогу. Правда перемагає, добро перемагає, життя перемагає, світло перемагає темряву. Ми пройдемо ці випробування. Вони зроблять нас ще більш духовно сильними, витривалими і після нашої перемоги ми будемо відновлювати, відроджувати та відбудовувати те, що агресор зруйнував», — зазначив Предстоятель ПЦУ Митрополит Епіфаній.

Експозиція складається з 39 світлин пошкоджених або зруйнованих храмів різних конфесій, що знаходяться переважно на деокупованій території України. Крім того, є фото церков з тимчасово окупованих територій та місць, де ведуться активні бойові дії.

Друга частина експозиції складається з предметів, які музейники привезли зі своїх експедицій до звільнених від окупантів населених пунктів. Зокрема, у Трапезній палаті представлені понівечені ікони, церковні дзвони зі слідами від куль, елементи іконостасів та багато інших експонатів. У кожного з предметів є своя унікальна і водночас трагічна історія. 

Крім того, в Трапезній палаті розмістили предмети зі зруйнованого в часи Другої світової війни Успенського собору Києво-Печерської лаври, аби продемонструвати паралелі між подіями того часу і теперішньою широкомасштабною агресією російської федерації проти України.

Третя частина виставки є інтерактивною, оскільки жодне з музейних приміщень не може вмістити предмети зі знищених релігійних споруд та інформаційні матеріали про них.

«Ворог, стріляючи в наші храми, стріляє в Бога, попри віросповідання. 100 з цих споруд повністю зруйновані. Ми безперечно все відбудуємо, але для нас важливо зафіксувати те зло, яке творить з храмами України російський агресор. Сподіваюсь, що це стане реальним втіленням європейського гасла «Ніколи знову». Ми зможемо осягнути це після нашої перемоги, а також відтворити ту велич наших храмів, якою вона була до війни, і навіть зробити їх кращими», — сказав під час відкриття виставки Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Експозицію організовано спільними зусиллями Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», Національного музею історії України у Другій світовій війні, Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності, Штабу порятунку спадщини (HERI) та за участю Православної Церкви України.

Виставка триватиме впродовж року.

Фото автора

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-05-12 13:30:49

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин