Одноразові грошові допомоги: на які додаткові виплати мають право військові

Українські військові щомісяця, окрім виплати щомісячного грошового забезпечення, мають право на додаткові одноразові виплати.
Частину з них можуть отримати лише контрактники. Але є й види допомог, які нараховують мобілізованим.
Більше про грошові допомоги у війську розповідає АрміяInform.
Грошова допомога на оздоровлення
Розпочнемо з того, що можуть отримати як контрактники, так і мобілізовані.
Військовослужбовці, як контрактної служби, так і мобілізовані, мають право раз на рік отримати допомогу на оздоровлення.
Розмір допомоги — місячне грошове забезпечення. Сюди входять посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років і щомісячні додаткові види грошового забезпечення, крім винагород. Тобто «бойові» не враховуються.
Для отримання виплати потрібно подати рапорт на підпис командиру військової частини.
Важливо! Військовим, які перебувають у розпорядженні, відсторонені від виконання службових обов’язків чи усунені від посади, грошова допомога виплачується у розмірі їх місячного грошового забезпечення за останньою займаною ними посадою, з урахуванням зміни вислуги років і норм грошового забезпечення за цими посадами.
Матеріальна допомога для розв’язання соціально-побутових питань
Ця допомога виплачується у розмірі місячного грошового забезпечення (без «бойових» — Авт.). Розраховувати на таку допомогу можуть як військовослужбовці контрактної служби, так й мобілізовані.
Підстави для виплати у 2025 році:
- інвалідність військовослужбовця, отримана внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини;
- сім’ям військовослужбовців, які захоплені в полон, інтерновані в нейтральні держави чи зниклі безвісти (крім військовослужбовців, які здалися в полон добровільно);
- внаслідок події, яка настала у 2025 році, або у грудні 2024 року, а саме:
- смерть військовослужбовця, його дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця;
- народження дитини (або усиновлення);
- порушення стану здоров’я військовослужбовця, його дружини (чоловіка), дітей та батьків, що підтверджено відповідними медичними документами (виписний епікриз, довідка про захворювання, постанова військово-лікарської комісії), а саме:
- захворювання на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, гепатит В, С;
- перебування військовослужбовця понад 30 днів поспіль на лікуванні, реабілітації чи у відпустці для лікування у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) або захворюванням, які пов’язані із захистом Батьківщини та потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки, ендопротезування, трансплантації органів, індивідуального догляду, протирецидивного лікування;
- перебування військовослужбовця, його дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця на лікуванні онкологічного захворювання, що потребує хірургічного лікування, променевої та (або) хіміотерапії, незалежно від року встановлення діагнозу;
- поранення (контузії, травми, каліцтва) військовослужбовця, пов’язаного із захистом Батьківщини, отриманого при виконанні завдань під час воєнного стану;
- поранення (тяжкі травми, каліцтва) дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця, пов’язаного з військовою агресією російської федерації проти України.
Що потрібно для отримання виплати?
Написати рапорт на ім’я командира, де потрібно пояснити причину такого звернення, а також надати документи, що підтверджують наявність підстав для виплати.
Наступні види допомог доступні лише тим, хто служить за контрактом.
Одноразова грошова допомога після укладення першого контракту
Це одноразова допомога, на яку мають військовослужбовці, що підписують перший контракт із ЗСУ.
Розмір допомоги залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який затверджується кожного року в держбюджеті, станом на 1 січня. У 2025 році він становить 3028,00 грн.
Тож нині, уклавши контракт, можна отримати:
особам рядового складу — 24 224 грн;
особам сержантського і старшинського складу — 27 252 грн;
особам офіцерського складу — 30 280 грн.
Така виплата передбачена військовим, яких призначають на посади:
- рядового складу строком на 3 роки;
- сержантського та старшинського складу на 3 роки й більше;
- офіцерського складу — 1 рік і більше.
Допомога за проєктом «Контракт 18-24»
Триває експериментальний проєкт «Контракт 18-24» для українців віком від 18 до 24 років. За підписання такого контракту передбачається виплата допомоги у розмірі 1 мільйон гривень.
Більш детально про цю виплату можна прочитати тут.
Одноразова грошова допомога у разі звільнення з військової служби
Ця допомога виплачується військовослужбовцям військової служби за контрактом у разі звільнення їх з військової служби після закінчення їхнього контракту, через сімейні обставини, скорочення посади (за умови наявності вислуги 10 календарних років) або за певних поважних причин (стан здоров’я тощо).
Розмір виплати залежить від календарної вислуги років на день звільнення військовослужбовця, а саме кількості повних календарних років військової служби, підстав для звільнення та місячного грошового забезпечення військовослужбовця на день звільнення.
Крім цього, в ЗСУ існують й інші види матеріальної допомоги для військових, які служать за контрактом.
Зокрема, є можливість отримати «підйомні» при переїзді на нове місце служби, а також компенсацію за оренду житла — «піднайом».
Детальніше про це можна прочитати тут.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-04-15 07:03:00