Львівський портал

«Один репортаж – один удар»: держінституції оприлюднили ролик із критикою репортажів без погодження

Кілька державних інституцій оприлюднили анімаційний ролик, у якому критикується відсутність погодження репортажів, вважаючи це причиною для російських обстрілів. На думку «Інституту масової інформації», відеоролик перекладає відповідальність за обстріли на журналістів, а Генштаб пояснив, що мета ролика – підвищення інформаційної безпеки. Про це повідомляє Львівський портал.

В анімаційному ролику журналістка озвучує інформацію про умовне місце виробництва дронів, а працівник підприємства повідомляє, що виробничі потужності подвоєно.

Далі у відео з’являються нібито представники російських спецслужб, які після перегляду сюжету передають координати об’єкта своєму Генштабу для ураження. Після цього показано ракетне влучання в будівлю.

Згодом інший журналіст, нібито під час етеру на тлі руйнувань, заявляє: «влучання балістики, лікарні переповнені».

У ролику використано слоган «Один репортаж – один удар». Водночас Генеральний штаб ЗСУ, Головне управління комунікацій ЗСУ та Центр стратегічних комунікацій, які поширили відео, супроводили його однаковим описом: «Один репортаж, зроблений без погодження, може стати джерелом координат для ворога. Нестриманий коментар – об’єктом розвідки. Зайва публікація – причиною удару та втрат. Усі, хто працює із чутливою інформацією, повинні діяти відповідально та з дотриманням правил інформаційної безпеки».

Автори відео називають його «нагадуванням для кожного журналіста, військового, громадського діяча чи посадовця: мовчання – це теж зброя».

Критика від ІМІ

Громадська організація «Інститут масової інформації» висловила занепокоєння тим, що цей ролик «перекладає відповідальність за російські обстріли на українських журналістів».

«Такий наратив є дуже небезпечним і хибним, тому що він підриває довіру до медіа, може поставити під загрозу життя медійників, і загалом суперечить тим демократичним принципам, які Україна зобов’язана захищати навіть в умовах війни. Такий підхід, зі слоганом “один репортаж – один удар” ніяк не сприяє покращенню інформаційної безпеки. На жаль, це стигматизує всю журналістську професію журналіста, і створює передумови тиску на всіх медійників, які роками чесно виконують свою роботу», – заявила директорка «Інституту масової інформації» Оксана Романюк.

Медіаекспертка ІМІ Олена Голуб також вважає, що у відео до журналістів апелюють як до винуватців російських обстрілів.

«Це об’єктивно дивне звинувачення. Оскільки саме журналісти значно відповідальніше ставляться до своєї роботи та завжди зважають на ризики своїх публікацій, на відміну від людей у соціальних мережах та різних невідповідальних блогерів. Я погоджуюся, що до інформації варто ставитися максимально відповідально і про це варто говорити не конкретно журналістам, а суспільству загалом», – сказала вона.

Реакція Генштабу

Згодом Генштаб відреагував на критику, зазначивши, що відео, мовляв, мало на меті привернути увагу громадян, зокрема військовослужбовців, до важливості інформаційної безпеки під час війни.

У відомстві підкреслили, що не мали наміру докоряти представникам медіа або звинувачувати їх у російських обстрілах, а лише нагадати про те, що «будь-яка інформація може мати наслідки, які використовує ворог». Відеоматеріал став частиною проєкту «Інформаційна безпека».

«Ми поважаємо свободу слова і високо цінуємо внесок журналістів у боротьбу України за незалежність. Вдячні за Вашу підтримку, самовіддану та надважливу працю», – йдеться в заяві.

Водночас там визнали «конструктивні зауваження», тому пообіцяли доопрацювати відео.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: скриншот із відео

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-04-16 15:30:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин