Україна і світ

Обвал осі зла: що означає для РФ падіння режиму Асада та що буде з Сирією

Фото: Getty Images

Останній оплот Росії на Близькому Сході – режим Асадів – впав настільки блискавично, що навіть “афганський конфуз” США виглядає вже тривалою і славною боротьбою.

Таку думку висловив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос в коментарі ведучому телемарафону Єдині новини Вадиму Карп’яку, коментуючи встановлення влади у Сирії повстанцями.

Що означає падіння режиму Асада у Сирії

— Росія у 2015-му повернувшись на Близький Схід сформувала це як відновлення статусу наддержави. Сьогодні ми бачимо, що останній оплот Росії на Близькому Сході – режим Асадів впав настільки блискавично, що навіть “афганський конфуз” США виглядає вже тривалою і славною боротьбою, – сказав він.

Семиволос додав, що також було завдано удару інтересам РФ у Африці. За його словами, це змусить багато арабських країн, які дивилися з осторогою на російську присутність у Сирії, переглянути своє ставлення до Росії.

Очевидно, що будуть переглядатися ставлення до Росії в Африці, адже вона не може захистити своїх сателітів у такому регіоні як Сирії, зазначив він.

— І це звісно обвал осі зла, де Сирія відігравала дуже важливу роль і була такою ланкою комунікації між Росією та Ірану. Тепер інтереси РФ та Ірану розходяться і це також хороша новина для нас, – сказав Семиволос.

Що буде далі у Сирії

Також він вважає, що прихід до влади повстанців означає закінчення громадянської війни у Сирії.

— Головний тренд, який ми бачимо зараз – це припинення бойових дій, повернення до мирного життя. Очевидно, що політики і ватажки повстанців будуть зважати на цей тренд, що більше ніхто не хоче воювати. Всі хочуть повертатися до рідних домівок, відновлювати свої хати і ніхто більше вже не збирається воювати за якісь ілюзорні інтереси, – сказав він.

Семиволос наголосив, що цей тренд відчувають й лідери повстанського руху. Абу Мухаммад аль-Джулані в інтерв’ю казав про необхідність створення інститутів в Сирії.

Тобто, відновлення правил і необхідність внутрішньо-політичного діалогу. Слова аль-Джулані можна трактувати як реальне уявлення про те, як мають розвиватися події.

— Найочевидніший сценарій – це встановлення тимчасового уряду, який проведе вільні демократичні вибори і вже тоді нова сирійська влада запустить процес реформ. Паралельно з цим очевидно будуть відбуватися діалоги щодо внутрішньо-політичної ситуації в Сирії і її політичного устрою, – вважає експерт.

Попри те, що у Сирії існують різні позиції та підходи до ролі релігії, права етнічних меншин. Але головні тези вже були висловлені і навряд чи хтось може оскаржувати зараз позиції лідера Хаят Тахрір аш-Шам.

На думку Семиволоса, на Сирію чекає нормалізація ситуації. Очевидно після того, як будуть проведені переговори і останні дві провінції приймуть їх. В інтересах нової сирійської влади не допустити зіткнення між ополченням та військами повстанців. Цей процес завершиться за декілька днів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Також, він додав, що не дарма лунають заяви про 48 годин, які дали повстанці росіянам, щоб вийти з порту Тартус. Це якраз цей термін, який дають повстанці, зокрема, на переговори з місцевими локальними племенами для вирішення питання вже капітуляції чи переходу на інший бік.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-08 14:59:00