Обмін територіями з РФ: політолог пояснив, на які умови може піти Кремль
![](https://news.lviv-company.in.ua/wp-content/uploads/2024/10/kursk-sudzha-dyakonovo-780x470.jpg)
Росія, більш імовірно, піде на обмін територіями з Україною там, де не відбулась анексія українських територій.
Водночас не потрібно довіряти заявам із Москви щодо потенційних перемовин, оскільки будь-які слова з Кремля можуть бути маніпуляцією та брехнею.
З такою оцінкою щодо обміну територіями між РФ та Україною у коментарі Фактам ICTV виступив політолог Володимир Фесенко.
Ідея Зеленського щодо обміну територіями
Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що у разі, коли президент США Дональд Трамп зможе посадити Путіна за стіл перемовин, однією з пропозицій, які озвучить Київ, стане обмін територій Курської області, які перебувають під контролем українських військ, на якісь території, що перебувають під окупацією РФ.
Зеленський не уточнив, які саме українські території Київ хотів би повернути під свій контроль в обмін на території Курської області.
– Не знаю, побачимо. Але всі наші території важливі, тут немає пріоритету, – вказав він.
Згодом на це відреагував речник російського диктатора Путіна Дмитро Пєсков. Представник Кремля відкинув ідею з обміну територіями, заявивши:
– Це неможливо. Росія ніколи не обговорювала і не обговорюватиме тему обміну своєї території, – сказав Пєсков журналістам.
Обмін територій Курської області на українські землі
За словами політолога, на будь-яких переговорах базовою темою є припинення вогню, а тому бойові дії будуть припинені як в Україні, так і в Курській області РФ. Водночас тема обміну територіями може бути лише однією на перемовинах, але не ключовою.
Водночас, додає Фесенко, не потрібно довіряти словам речника Кремля, оскільки раніше він неодноразово публічно брехав, зокрема, щодо розмови між Володимиром Путіним та Дональдом Трампом.
Заразом політолог звернув увагу на те, що саме сказав Пєсков, коли казав про анексовані Росією українські території, як “свої території”.
– На мій погляд, найбільш вірогідний сценарій, якщо українським військам вдасться утримати плацдарм в Курській області, то, найімовірніше, буде розглядатися варіант, що наші можуть вийти з Курської області, а росіяни тоді відійдуть, наприклад, з Харківської області, оскільки окуповані території Росією не анексовані. Обмін на якусь анексовану територію, на мій погляд, Росія точно розглядати не буде, – вважає Фесенко.
Водночас, продовжує політолог, не варто очікувати такий варіант, за якого сторони домовляться про припинення вогню, а тим часом РФ перекине сили до Курської області, щоб вибити звідти українські війська.
– Припинення вогню – це перший пункт будь-якої мирної угоди. Не важливо, що це, який там буде зміст. Офіційно в будь-якій угоді буде перший пункт, припинення вогню. І про це точно треба домовлятися насамперед. Щодо подальшого – варіанти можуть бути різні.
На мою думку, найбільш вірогідний сценарій на найближчий місяць, це те, що можуть розпочатися мирні переговори, але це не означає припинення вогню, як це було у 2014-2015 роках. І бойові дії і перемовини одночасно. Втім, якщо буде домовленість щодо припинення вогню, це буде стосуватись усієї лінії фронту, інакше сенсу немає, – каже експерт.
Володимир Фесенко вважає, що можливий варіант із завершення бойових дій передбачатиме також створення так званих демілітаризованих зон вздовж лінії фронту, які комусь доведеться контролювати.
– Це окрема і складна проблема, про це теж треба домовлятися. Але якраз під час переговорів і ухвалення домовленості про припинення вогню, треба буде розв’язати питання Курської області, – каже він.
На думку Фесенка, може бути запропоновано угоду, яка була укладена Росією та Україною наприкінці березня 2022 року, коли російські війська, які мали ризики та не могли просуватись на півночі України, самостійно запропонували відступити з цих територій.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-12 20:05:00